مواضع دبیرکل

اخبار

21 فروردین 1399
نماینده مجلس ششم: مجلس یازدهم ضعیف ترین مجلس تاریخ ایران می شود / تقابل جدی بین مجلس و دولت روحانی رخ نمی دهد

نماینده مجلس ششم: مجلس یازدهم ضعیف ترین مجلس تاریخ ایران می شود / تقابل جدی بین مجلس و دولت روحانی رخ نمی دهد

در مجلس گذشته حتی مجلس در مورد بنزین نیز نتوانست وارد حوزه تصمیم‌گیری شود بنابراین نمی توان از این مجلس انتظار داشت که دریکسری مسائل مهم دیگر خارج از اراده و خواست مجموعه‌های بالای نظام تصمیم گرفته شود مگر در مواردی که چراغ سبز به آن‌ها نشان داده شود
20 فروردین 1399
چند نکته مهم برای پیشگیری از کرونا در ادارات

چند نکته مهم برای پیشگیری از کرونا در ادارات

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، افرادی که مجبور هستند همزمان با شیوع کرونا به محل کار خود بروند باید به نکاتی توجه کنند.
20 فروردین 1399
پرستاران، قربانیان بیمارستان‌های خصوصی

تعدیل تعدادی از نیروهای پرستار موجب نگرانی آنها شده است

پرستاران، قربانیان بیمارستان‌های خصوصی

 ک پیام ساده: بروید خانه، خبرتان می‌کنیم. از اواخر اسفند و اوایل فروردین، بیمارستان‌های خصوصی ایران شاهد تعدیل تعداد زیادی از پرستاران بوده‌اند؛ درحالی این روزها تصاویر پرستاران با رد ماسک و عینک روی صورت‌، بازنشر و از فداکاری‌هایشان بسیار گفته می‌شود. بهانه برای قطع همکاری، پایان قرارداد و خالی‌شدن بیمارستان از بیماران و ضدعفونی‌کردن محیط است....
20 فروردین 1399
افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در ۱۳۹۹ تصویب شد

افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در ۱۳۹۹ تصویب شد

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، ضمن ارائه گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مدیریت مقابله با ویروس کرونا، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.
20 فروردین 1399
5 نکته برای بالا بردن روحیه و حفظ سلامت جسمانی و روانی در دوران قرنطینه

5 نکته برای بالا بردن روحیه و حفظ سلامت جسمانی و روانی در دوران قرنطینه

حفظ سلامت جسمی و روانی در روزهای قرنطینه یکی از مسائل مهمی است که حتماً باید مورد توجه مردم سراسر جهان قرار گیرد. برقراری ارتباط با مردم، ورزش و مراقبت از خود در این برهه ضروری است.
20 فروردین 1399
معوقات کارانه و اضافه‌کاری پرستاران ارومیه پرداخت نشده است

معوقات کارانه و اضافه‌کاری پرستاران ارومیه پرداخت نشده است

مسعود مجرد (عضو هیئت مدیره نظام پرستاری ارومیه-سلماس) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از عدم پرداخت معوقات کارانه و اضافه‌کار پرستاران خبر داد.
20 فروردین 1399
با مردم بیگانه نیستم ولی در جلسه غیرعلنی حرف بزنیم

وزیر بهداشت در جلسات غیرعلنی چه می‌گوید؟

با مردم بیگانه نیستم ولی در جلسه غیرعلنی حرف بزنیم

جلسه بررسی وضعیت شیوع کرونا در ایران در مجلس شورای اسلامی حواشی متعددی داشت. از اصرار وزیر بهداشت برای بررسی جزئیات شیوع در جلسه غیرعلنی تا افشاگری نماینده تهران از اظهارات وزرای پیشین و فعلی بهداشت در جلسات خصوصی درباره کرونا.
20 فروردین 1399
سمت و سوی پسا کرونا: سیاست‌های سرمایه‌داری یا سوسیالیستی؟

سمت و سوی پسا کرونا: سیاست‌های سرمایه‌داری یا سوسیالیستی؟

زهرا منصوری، انصاف نیوز: احسان شریعتی می‌گوید بحران کرونا با توجه به خطری ک برای بقا ایجار کرده است بحث برابری را از بحثی فلسفی به مسئله‌ی فوری و حیاتی برای پرداختن تبدیل کرده است و با شیوع این ویروس‌، بیولوژی به ما یادآوری می‌کند که همه با هم برابر هستیم. او همچنین با انتقاداتی از نحوه‌ی مدیریت این بحران در کشور می‌گوید که این بحران نه فقط لزوم برابری در بهداشت...
19 فروردین 1399
سازمان جهانی بهداشت خواستار حمایت از پرستاران و ماما‌ها شد/امروز بیشتر پرستاران در خط مقدم نبرد علیه کووید-۱۹ قرار دارند

سازمان جهانی بهداشت خواستار حمایت از پرستاران و ماما‌ها شد/امروز بیشتر پرستاران در خط مقدم نبرد علیه کووید-۱۹ قرار دارند

سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی بهداشت ۲۰۲۰ از رهبران جهان خواست به عنوان بخشی از تعهد خود در قبال سلامت برای همه، سرمایه گذاری بیشتری بر پرستار‌ها و ماما‌ها داشته باشند.
RSS
12345678910انتها

عضویت در خانه پرستارآخرین اخبار

 • نماینده مجلس ششم: مجلس یازدهم ضعیف ترین مجلس تاریخ ایران می شود / تقابل جدی بین مجلس و دولت روحانی رخ نمی دهد
 • چند نکته مهم برای پیشگیری از کرونا در ادارات
 • پرستاران، قربانیان بیمارستان‌های خصوصی
 • افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در ۱۳۹۹ تصویب شد
 • 5 نکته برای بالا بردن روحیه و حفظ سلامت جسمانی و روانی در دوران قرنطینه
 • معوقات کارانه و اضافه‌کاری پرستاران ارومیه پرداخت نشده است
 • با مردم بیگانه نیستم ولی در جلسه غیرعلنی حرف بزنیم
 • سمت و سوی پسا کرونا: سیاست‌های سرمایه‌داری یا سوسیالیستی؟
 • سازمان جهانی بهداشت خواستار حمایت از پرستاران و ماما‌ها شد/امروز بیشتر پرستاران در خط مقدم نبرد علیه کووید-۱۹ قرار دارند
 • مجلس یازدهم منتخب اقلیتی از مردم ایران است/ تقلیل اعتراضات مردم به مشکلات معیشتی، کتمان حقایق است/ میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم در پایین‌ترین سطح بود
 • چرا دولت پرستار و نیروی درمانی استخدام نمی‌کند/ بار پشت سد کرونا در حال افزایش است
 • جهان به ۶ میلیون پرستار دیگر نیاز دارد
 • خستگی پزشکان و پرستاران از تردد مردم در شهر وموج دوم کرونا
 • به جانِ دستمزد افتاده‌اند/ وقت همسان‌سازی می‌گویند تامین اجتماعی قانون خاص دارد!/ عدالت در «سازمان برنامه و بودجه‌ کشور» گم شده است
 • آقای روحانی! کرونا از پروتکل شما می ترسد؟ / با دستور عجیب شما فاجعه انسانی رقم می خورد
 • چند نکته درباره ضدعفونی کردن سطوح با آب ژاول
 • خانه پرستار مشهد خواستار تبدیل وضعیت قرارداد استخدامی پرستاران شد
 • کارگران شاغل و بازنشسته در انتظار تعیین تکلیفِ مذاکرات دستمزد/ خیز برداشته‌اند افزایش مزد ۹۹ را کن فیکون کنند
 • حقوق بازنشستگان وارد کانال ۴میلیون تومانی شد
 • بی‌پولی در خط مقدم جنگ با کرونا/پرستاران را استثمار می‌کنند/شرکت آوای سلامت قانونی نیست
 • اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
 • ضرورت رفع مشکل افزایش حقوق پرستاران شرکتی شاغل در بیمارستان‌ها
 • تعدادی از پرستاران در اهواز هنوز حقوق اسفند را دریافت نکرده‌اند
 • آیا لازم است موادغذایی خریداری شده را بشوییم؟
 • ۱۲۰ نماینده خواستار رفع تبعیض همسان سازی حقوق بازنشستگان
 • 12345انتها

  اخبار برگزیده

  پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است
  مدیر سایت
  / دسته ها: اخبار صنفی

  پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است

  عضو شورای مرکزی خانه پرستار در گفتگوی اجتماعی رادیو گفتگو اظهار داشت:

  به گزارش خبرنگار خانه پرستار محمود عمیدی عضو شورای مرکزی خانه پرستار که در برنامه گفتگوی اجتماعی رادیو گفتگو با موضوع طرح تحول نظام سلامت و تعرفه های پزشکی حضور یافته بود، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تعرفه ها در حقیقت بهای خدماتی است که به مراجعه کننده ارائه می دهیم. قبل از این که بحث آموزش به وزارت بهداشت واگذار شود در بیمارستان های آموزشی نه تنها کلیه ی خدمات به صورت رایگان به بیماران ارائه می شد بلکه حتی هزینه ی ایاب و ذهاب نیز به بیماران پرداخت می شد. در سال های پایانی دهه ی 70 بحث اجرای تعرفه ها تحت نظام نوین مدیریت بیمارستان ها وارد حوزه ی پزشکی شد .هدف از این کار افزایش ماندگاری پزشکان، کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران به واسطه ارائه خدمات توسط خود شخص پزشک و نه دانشجویان و سایر گروه ها بود.
  وی ادامه داد: متاسفانه این امور فقط مطرح شد و پس از آن تعرفه ها اعمال شد، طرح کارانه ایجاد شد، درآمد پزشکان افزایش یافت، برای کادر درمانی هم مقداری کارانه با اختلاف حداکثر 150 برابر با پزشکان لحاظ شد و این روال تا زمان اجرای طرح تحول ادامه داشت. البته بایستی توجه داشته باشیم که این اختلاف 150 برابر حداکثر میزان اختلاف با پزشکان بود و نه میانگین آن، به این معنا که بسیاری از پزشکان اختلاف کارانه ی کمتری با پرستاران و سایر گروه ها داشتند.
  عضو شورای مرکزی خانه پرستار در ادامه با تمرکز بر بحث تعرفه های پزشکی توضیح داد: ما منکر بحث تعرفه نیستیم اما معتقدیم بایستی روی این موضوع نظارت درستی وجود داشته باشد. افزایش بی قاعده ی تعرفه ها در طی این سال ها به بهانه هایی نظیر کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش کیفیت، افزایش دسترسی به خدمات پزشکی و نیز کاهش آمار زیر میزی ها بوده است. اما امروز با اطمینان می توانیم بگوییم که زیر میزی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم یافته است چرا که به دلیل اختلاف بسیار زیاد مراکز دولتی و خصوصی، مردم ناچارند برای فرار از هزینه های بخش خصوص ، به پزشکان زیر میزی و بهتر بگوییم رومیزی پرداخت کنند که بتوانند در یک مرکز دولتی خدمات درمانی خود را با قیمت نسبتا ارزان تری دریافت کنند.
  وی افزود: در حدود سال 78 نظام کارانه با اقتباس از کتاب کالیفرنیا وارد سیستم سلامت ما شد بود. حتی در این کتاب هم نحوه تسهیم درآمدها در نظام سلامت به این نحو نیست که همه در آمد به پزشکان تعلق گیرد. به عنوان مثال فعل شوک دادن طبق این کتاب دارای 10k خدمتی است که از این تعداد 5k متعلق به پزشک و 3.3K متعلق به نیروی انسانی انجام دهنده ی فعل و 1.7 K متعلق به بیمارستان به جهت تجهیزاتِ انجام کار بود.
  عمیدی همچنین در رابطه با روند افزایش تعداد خدمات و تعرفه ها اینطور توضیح داد: در کار تحقیقی که در سال 93 انجام دادیم تعداد خدمات تا این سال در حدود 4000 خدمت بود اما از این سال به بعد خدمات را به اصطلاح خورد کردند. به این معنا که به طور مثال اگر تا قبل از این نوار قلب گرفتن و تفسیر کردن یک خدمت بود و یک تعرفه داشت از سال 93 به دو خدمت متفاوت تجویز نوار قلب و تفسیر نوار قلب تبدیل شد و به این صورت تعداد خدمات را به حدود 7500 ت رساندند. بنابراین همانطور که تعداد خدمات و تعرفه ها تقریبا دوبرابر شد از نظر ریالی هم افزایش میزان پرداختی صورت گرفت. به طور کلی پس از اجرای طرح تحول تعرفه ها به مرور افزایشی چند صد درصدی یافتند که این اصلا به نفع مردم نبود.
  عضو شورای مرکزی خانه پرستار در ادامه به بحث قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیز اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما حتی در بیمه ها نیز بحث تعارض منافع وجود دارد. 12 سال پیش بحث تعرفه دار کردن خدمات پرستاری تحت عنوان "قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری" در مجلس شورای اسلامی تصویب شد اما در طی این سال ها به بهانه کمبود بودجه همچنان اجرا نشده است. آقای دکتر موهبتی مدیر عامل بیمه خدمات سلامت در جایی گفته اند اگر ده درصد تعرفه های خدمات پزشکی افزایش یابد دو هزار میلیارد تومان بار مالی فقط برای بیمه سلامت افزایش می یابد. این درحالی است که در پیگیری های ما برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاران، زمانی که هزار میلیارد بودجه خواستیم به بهانه کمبود بودجه نپذیرفتند و بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت در این خصوص مقاومت بسیاری کردند که بار مالی اجرای این قانون بسیار سنگین است پس چگونه است که یک شبه تعرفه های پزشکان افزایش چند صد درصدی پیدا می کند و هیچ کس هم مخالفتی نمی کند چون مدیر عامل وقت تامین اجتماعی پزشک بودند و از طرف دیگر هم بیمه سلامت در وزارت بهداشت بود و این اتفاق را برخلاف منافع خود می دیدند.
  وی ادامه داد: با توجه به افزایش چشمگیر تعرفه های خدمات پزشکی در طرح تحول نظام سلامت این افزایش تا 30 سال آینده را نیز پوشش داده و نباید مجددا این افزایش اتفاق بیافتد. ضمن این که شأن انسانی افراد در این تعرفه ها رعایت نشده چراکه به بحث سلامت انسان ها در اینجا به چشم کالا نگاه شده است. متاسفانه قانون گذار، مجری و ناظر همگی از یک گروه هستند بنابراین صورت گرفتن فساد در چنین سیستمی دور از ذهن نیست از این رو است که ما خواستار وزیر بهداشت غیر پزشک بوده ایم که البته امیدواریم با حضور آقای دکتر نمکی در راس وزارت بهداشت این تعارض منافع از بین رفته و نگاه یک طرفه به مسایل نظام سلامت از بین برود و منافع و مصالح همه ی افراد در نظر گرفته شود.
  عمیدی در خصوص راه حل موجود برای رفع اختلافات فاحش در پرداختی ها و همچنین جلوگیری از فساد و حل سایر معضلات پرداخت در نظام سلامت، تصریح کرد: پیشنهاد ما استقرار نظام fix payment یا پرداخت ثابت در نظام سلامت با در نظر گرفتن رده های مختلف نظیر پرستار، پزشک عمومی، پزشک متخصص و ... و همچنین افزایش نظارت هاست تا با توجه به گردش مالی وسیع در سیستم بهداشت و درمان، زمینه فساد ایجاد نشود.
  شایان ذکر است عضو شورای مرکزی خانه پرستار در بخشی از سخنان خود ضمن گلایه از معوقات طولانی مدت پرستاران اظهار داشت: در بخش دولتی همکاران پرستار ما 14 ماه معوقه ی اضافه کاری و کارانه دارند. ممکن است این میزان در شهر تهران کمتر و چیزی در حدود 6-7 ماه باشد اما در شهرستان ها این معوقات بسیار قدیمی اند. این در حالی است که این مبالغ بسیار ناچیزند به طور مثال همکار ما برای معوقه کارانه بهمن سال 96، 69 هزار تومان دریافت کرده است. این بحث معوقات پرستاران، موضوع بسیار مهمی است که بایستی مفصلا به آن پرداخته شود.
  Print
  402 رتبه بندی این مطلب:
  1.0

  برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

  نام شما
  ایمیل شما
  عنوان
  پیام خود را وارد کنید ...
  x

  نظر سنجی

  آیا از عملکرد وزرات بهداشت در حوزه پرستاری راضایت دارید؟  ثبت رأی 

  تبلیغات

   

     دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
  دات نت نیوک فارسی