نظر سنجی

آیا از عملکرد وزرات بهداشت در حوزه پرستاری راضایت دارید؟ثبت رأی 

مواضع دبیرکل

اخبار

01 خرداد 1398
مشارکت گسترده در انتخابات، نیاز حیاتی جامعه پرستاری است/ لزوم حضور چهره های جدید در انتخابات پنجمین دوره نظام پرستاری

اسفندیاری مطرح کرد؛

مشارکت گسترده در انتخابات، نیاز حیاتی جامعه پرستاری است/ لزوم حضور چهره های جدید در انتخابات پنجمین دوره نظام پرستاریپژوهشگر حوزه سلامت با اشاره به این که در آستانه پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری قرار داریم، گفت: مشارکت گسترده پرستاران در انتخاباتف نیاز حیاتی جامعه پرستاری محسوب می شود.
01 خرداد 1398
شکایت جمعی از مدیران گروه های پزشکی به دیوان عدالت اداری/  این حرکت در راستای اعتلای جایگاه جامعه پزشکی انجام شده!

ادامه سناریوی اعتراضی جامعه پزشکی به تعرفه های تشخیصی درمانی سال ۹۸؛

شکایت جمعی از مدیران گروه های پزشکی به دیوان عدالت اداری/ این حرکت در راستای اعتلای جایگاه جامعه پزشکی انجام شده!

این حرکت، حرکتی جمعی است و طبیعی است که حضور پویای همه دوستان، غنای این حرکت جمعی را بیشتر خواهد نمود و از مصادره آن توسط هر فرد و گروهی ممانعت به عمل خواهد آورد.
31 اردیبهشت 1398
پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است

عضو شورای مرکزی خانه پرستار در گفتگوی اجتماعی رادیو گفتگو اظهار داشت:

پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است

ما منکر بحث تعرفه نیستیم اما معتقدیم بایستی روی این موضوع نظارت درستی وجود داشته باشد. افزایش بی قاعده ی تعرفه ها در طی این سال ها به بهانه هایی نظیر کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش کیفیت، افزایش دسترسی به خدمات پزشکی و نیز کاهش آمار زیر میزی ها بوده است. اما امروز با اطمینان می توانیم بگوییم که زیر میزی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم یافته است.
31 اردیبهشت 1398
لزوم بازنگری در نظام پرداخت وزارت بهداشت/ ضرورت ایجاد وحدت رویه در بیمه ها

خضری تاکید کرد؛

لزوم بازنگری در نظام پرداخت وزارت بهداشت/ ضرورت ایجاد وحدت رویه در بیمه هاعضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به وجود مشکلات متعدد در نظام پرداخت وزارت بهداشت گفت: برای رفع تبعیضات موجود در بین کادر درمان، نیاز است که بازنگری در نظام پرداخت وزارت بهداشت صورت گیرد.
31 اردیبهشت 1398
هدف از ایجاد تغییر معاونت پرستاری به مراقبت و خدمات جامع سلامت چیست؟

یک فعال صنفی عنوان کرد:

هدف از ایجاد تغییر معاونت پرستاری به مراقبت و خدمات جامع سلامت چیست؟یک فعال صنفی پرستاری با اعتقاد به اینکه باید دید هدف از ایجاد تغییر معاونت پرستاری به مراقبت و خدمات جامع سلامت چیست؟، گفت: آیا با این تغییر گره‌ای از مشکلات نظام سلامت باز خواهد کرد؟
30 اردیبهشت 1398
اجرای طرح تحول سلامت جیب دولت را خالی کرد/ افزایش بی حد تعرفه‌های پزشکی طی سالهای اخیر

عضو هیات امنای تامین اجتماعی عنوان کرد:

اجرای طرح تحول سلامت جیب دولت را خالی کرد/ افزایش بی حد تعرفه‌های پزشکی طی سالهای اخیر

در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی بیش از ۴۲ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش دارد که برای ارائه خدمات به آنها و تأمین هزینه‌ها گاهی با کسری اعتبارات مواجه است بطوری که برای جبران آن مجبور است از بانک وام‌هایی با بهره بالا بگیرد این در حالی است که دولت نیز حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است و اگر این بدهی را پرداخت کند بسیاری از مشکلات این سازمان برطرف می‌شود.
30 اردیبهشت 1398
پزشکان باید حداقل «۱۵ دقیقه» صرف «ویزیت» بیمار کنند

رئیس سازمان نظام پزشکی عنوان کرد:

پزشکان باید حداقل «۱۵ دقیقه» صرف «ویزیت» بیمار کنند

رئیس سازمان نظام پزشکی میزان زمانی را که پزشکان عمومی و متخصص باید صرف ویزیت بیماران کنند، اعلام کرد.
30 اردیبهشت 1398
آنچه دستفروشان دارند اما برخی پزشکان نه!

آنچه دستفروشان دارند اما برخی پزشکان نه!

در حالی که امروز حتی دستفروشان مترو هم مجهز به دستگاه کارتخوان هستند، برخی پزشکان با وجود الزام قانونی، از نصب کارتخوان در مطب‌های خود خودداری می‌کنند.
29 اردیبهشت 1398
تفکرات شخصیِ موذیانه بایستی از بدنه معاونت پرستاری زدوده شود/ جامعه پرستاری نیازمند تزریق روحیه همدلی است

رئیس خانه پرستار خوزستان عنوان کرد:

تفکرات شخصیِ موذیانه بایستی از بدنه معاونت پرستاری زدوده شود/ جامعه پرستاری نیازمند تزریق روحیه همدلی است

با توجه به نقش حیاتی و بی بدیل پرستاری در ارتقاء سطح سلامتی جامعه در جهت پیشبرد اهداف استراتژیک نظام سلامت، وجود یک ساختار قدرتمند و موثر در تصمیمات راهبردی وزارت بهداشت و درمان کشور ضروری می نماید، که این خلاء با تلاش دلسوزان رشته پرستاری که منتج به تشکیل معاونت پرستاری به دستور رئیس دولت دهم و در ادامه با حمایت وزیر وقت وزارت بهداشت آقای دکتر هاشمی شد، برطرف گردید.
29 اردیبهشت 1398
نظام سلامت چاره‌ای جز مدیریت منابع ندارد

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت عنوان کرد:

نظام سلامت چاره‌ای جز مدیریت منابع ندارد

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت گفت: منابع مالی کشور محدود است و در شرایط فعلی چاره‌ای جز ‏مدیریت بهینه منابع و مصرف وجود ندارد.‏
29 اردیبهشت 1398
نگاهی به مشکلات شغلی پرستاران/ چرا پرستاران مهاجرت می کنند

همشهری گزارش می دهد:

نگاهی به مشکلات شغلی پرستاران/ چرا پرستاران مهاجرت می کنند

پرستاران ابتدای شیفت خود را با لبخند شروع می‌کنند و ساعات پایانی را با خستگی و بی‌حوصلگی. اگر خود را جای آنها بگذارید، این رفتارشان اگرچه توجیه‌پذیر نیست، دور از انتظار هم نیست؛ کار بسیار است و شیفت طولانی، اضافه کاری اجباری است و دستمزد‌ها پایین. سال گذشته بود که خبر آمد پرستار جوان 24ساله بر اثر فشار کار زیاد دریچه آئورت قلبش پاره شده و جان خود را از دست داده است. البته فارغ از صحت و سقم این خبرها که ذاتا از سوی مسئولان تکذیب می‌شود دبیر کل خانه پرستار مرگ بر اثر کار زیاد را دور از واقعیت نمی‌داند و چندی پیش خبر از مرگ 16پرستار بین 25 تا 45سال داد.
28 اردیبهشت 1398
مکانیسم پرداخت در سیستم بهداشت و درمان اصلاح شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:

مکانیسم پرداخت در سیستم بهداشت و درمان اصلاح شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مکانیسم پرداخت در سیستم بهداشت و درمانی باید اصلاح شود و چنانچه اصلاح نشود باعث شکاف عمیق پزشکان، پرستاران، جامعه و بین دولت و بخش خصوصی می شود.


28 اردیبهشت 1398
اعتراض پرستاران بیمارستان آزادی به عدم دریافت اضافه‌کاری و کارانه

اعتراض پرستاران بیمارستان آزادی به عدم دریافت اضافه‌کاری و کارانه

پرستاران بیمارستان آزادی در اعتراض به عدم دریافت اضافه‌کاری و کارانه خود با حضور در مقابل دفتر پرستاری و مدیریت بیمارستان، خواسته‌های صنفی خود را بیان کردند.
RSS
12345678910انتها

آخرین اخبار

نگاهی به حقیقت بافی های جنبش فارغ از حقایق پرستاری آن هم از نوع فضای مجازی
مدیر سایت

نگاهی به حقیقت بافی های جنبش فارغ از حقایق پرستاری آن هم از نوع فضای مجازی

یادداشت خانه پرستار؛

به گزارش خبرنگار خانه پرستار، بدنبال درج برخی مطالب در فضای مجازی به جریان عدالت خواه به عنوان زبان گویای پرستار بالین، خانه پرستار درطی یاداشتی در همان فضای مجازی نوشت:

❇️ نگاهی به حقیقت پردازی جنبش فارغ از حقایق پرستاری

❎ به این تیتر ها نگاه کنید:

▪️▪️▪️

1️⃣ مسولین نظام پرستاری #مشهد ! تا حالا چند کلاس و کارگاه پرستار و قانون و... برگزار کرده اید⁉️

2️⃣ #گاف عجیب جناب #رئیس_کل محترم لطفا کمی با احتیاط تر‼️😳

3️⃣ پس از گذشت سه سال هنوز مسئولین #روابط_عمومی سازمان نظام پرستاری فرق بین #سازمان و #هیات_مدیره ها را نمی داند⁉️

4️⃣ ظاهرا #رئیس_کل سازمان به علت #ترس از دست دادن جایگاه که به مدد #قائم_مقام سازمان نصیب ایشان شده #مانع از حضور تیم #بازرسی 📳 شورایعالی در این قضیه شده و مانند موضوع تعاونی تا حضور نهادهای #نظارتی از قبول تخلف #استنکاف میکنند.

5️⃣ با کمال تاسف باید بگوییم که با عکس العمل های نامناسب و #دیروقت سازمان تیرشان به هدف خورد. بعد ما خودمان را مشغول به #توجیه خودمان کرده ایم ولی در عمل کسان دیگر پیروز شدند و به هدفشان رسیدند.

▪️▪️▪️

✳️ این 5 تیتر اخیرکانال تیم مخالف خانه پرستار و سازمان صنفی عدالت خواهان بنام "جنبش حقایق پرستاری" است که در کانال خود منتشر کرده اند،

دوستان شما نظر دهید آیا این است تعریف حقایق جنبش عظیم صنفی پرستاری کشور؟ 

عزیزان دل لطفا برای خالی نبودن عریضه از باب تظاهر هم که شده محرومیت ها و کاستی ها و معوقات و فشارکاری و تبعیضات پرستاری را هم در گوشه حقیقت نامه خود تعریف کنید. 
بدنه شریف پرستاری را چه پنداشتید؟

دست مریزاد براین تعاریف از جنبش و حقیقت و پرستاری شما، این نشان می دهد اصلا اهل این حرف ها نیستید. 

البته در مقام عمل و نه ادعا امروز همه می دانند که به جای شما مطالبات برحق جامعه پرستاری هر روز روز، در سازمان نظام صنفی و خانه پرستار چون پتک بر سر مخاطبان آن خراب می شود واین فشار آنان است که شما را به این ادبیات سخیف وا داشته است؟

بگذریم؛

فارغ از محتوای اتهامی و حرف های مبهم و مچ گیری های بچه گانه و فال گوشی های مجرمانه آنچه در یک تحلیل ساده می توان گفت این است که این دوستان مخالف هنوز مفهوم بدنه پرستاری را نفهمیدن و عدالت خواهان را افرادی چون خود و جدای از بدنه دانستند و این تصور اشتباه موجب دیدگاه ذره بینی و شکار افراد شده، آنان پنداشتند با جدا کردن افرادی از این بدنه می توانند نگاه و صدای پرستار بالین را پوشانده و نوای آنان را به خاموشی کشانند. اما باید گفت که با خروش این حرکت و سیل همراهی بدنه دردمند آسیب دیده پرستاری، چون دوره قبل هرگز نامی از این گونه چینش ها و جنبش ها نخواهید دید، و این شکلک سازی ها و افسانه پردازی ها همچون گذشته موجب سرخوردگی و افسردگی دوستان خواهد شد. 

در این ایام که هنوز شاید نزدیک به یک سال به پایان کار مانده این افراد اندک با الگو برداری از حرکت قوی بدنه پرستاری در شروع دوران چهارم در سال 93 به استقبال فضای انتخاباتی رفتند، اما باید گفت که محور اصلی حرکت استراتژیک خود را مسیری اشتباه بستند. 
منتخبین هیئت مدیره های نظام پرستاری در این دوره بجز اندک افراد بازمانده از دوره های قبل، اکثرا از بدنه پرستاری بوده و تا بالاترین جایگاه در نظام صنفی خود حضور مقتدر داشتند. 

آنان در طول سه سال و اندی فعالیت خود در مقابل زیاده خواهی های تیم پزشک سالار حاکم بر وزارت با قدرت ایستادند و هرسال با توطئه ای که با محوریت موضوع خاصی طراحی شده بود، مردانه به مقابله پرداختند. 

در سال اول، فتنه کمک پرستاری با عنوان تربیت بهیار یک ساله، 
در سال دوم، فتنه پرستار بیمارستانی 
و اخیرا در سال سوم، فتنه تربیت کارشناس مراقبت سلامت؛

هدف این حرکات تماما، فرایندی بوده تا مانع شود که ابتکارعمل در دست جریان برخاسته از بدنه پرستاری قرار گیرد چرا که اگر این جریان خروش می کرد، مانند بحث انتشار فیش های نجومی می توانست دودمان دوستان را به باد فنا دهد. و البته باید گفت که نتیجه این حرکت درمجلس محدودیت قانونی بر دریافت ها ایجاد کرد و میزان دریافتی پزشکان دلسوز را از نجومی بگیران به پلکانی بگیران با شیب منفی بگیر تبدیل کرد. 

امروز دیگر بدنه پرستاری جریان عدالت خواهان را به خوبی می شناسد و از محتوای عملکرد و خط فکری و نگاه صنفی و ابزار بکار گیری و رفتار های  حرفه ای انان آگاه می باشند.

✅ ادامه در نوشتار دوم

👇👇👇👇

✅ ادامه نوشتار اول

👇👇👇👇

خانه پرستار در منش خود و در روش حرکت صنفی هرگز جایگاه خود را در پای مسائلی چون درگیران تیم شکست خورده قبل که سال ها درکسوت ریاست و قائم مقام ومسئولیت های سازمانی عملکرد های غیر مرتبطی چون پروژههای نجومی مسکن سازی را درکارنامه دارند و از ایمان برای خود نان ساختند و در شهرهای مختلف کشور به دکان سازی پرداختند، هرگز دراین حوزه های آسیب زا ورودی نداشته و ندارند و تعاونی پرستاری تا قبل از توطئه اخیر و فتنه نابودسازی آن که ثمره قریب به ده سال همفکری و همکاری جامعه پرستاری بود، وتا بیست تیر ماه همین سال تراز عملکرد مثبت در بالاترین جایگاه تعاونی های اعتباری کشور را داشته است که این مهم در گزارشات اخیرنهاد های نظارتی و بانک مرکزی و وزارت تعاون و دیگر مراجع بطور مبسوط  ثبت و ضبط شد و موجود است، که اگر چنین نبود قطعا دست اندرکاران آن الان جایگاهی دیگر داشتند و هیچ بانکی  برای قبول بازپرداخت سپرده ها ورود نمی کرد. مانند تعاونی ها و بانک هایی چون ثامن و... که بعلل مختلف هرگز نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند. 

حال باید در پایان گفت که دوستان خوب است به ارائه گزارشی از شرکت تعاونی کارکنان نظام سلامت  یا همان شرکت رفاه پرستاران ... سابق و دیگر اقمار مالی  خود بپردازند که در بحر خاموشی به صید و پرورش دوره های کمک پرستاری مشغول است و می پندارند که درفراموشی است.
 
بگذریم امروز روزگار، روز تبلی السرائر است و هر کس آنچه در نهاد ناپیدای خود دارد عیان می کند. 

پرستاران بالین با نگرش دقیق خود بهتر می دانند که حق چیست وحق گزار کیست. 

💠  کانال خانه پرستار   

♦️ تنها تشکل صنفی سیاسی پرستاری در کشور    

♦️به مابپیوندید

👇👇👇👇

🆔 @khp_ir

مطلب قبلی تأخیر 15 ماهه در پرداخت مطالبات پرستاران/بیش از 20 هزار پرستار بیکار و منتظر گذراندن طرح
مطلب بعدی شنیده‌ها از بودجه سال ۹۸ بیمه سلامت نگران کننده است/ پرداخت ها با ۱۶ ماه تاخیر
Print
139 رتبه بندی این مطلب:
3.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

اخبار برگزیده

جمعه، 12 آبان 1396 - 10:31
پرستاران دلسوز و نجیب در صورتی که اراده کنند،  میتوانند موارد نغض این قانون از جمله دیر اجرا کردن آن یا عدم محاسبه ی ضرایب شب و ایام تعطیل به عنوان ارزش اصلی آن شیفت،  یا اجباری نبودن اضافه کاری و .. را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کرده و با احکام قطعی دیوان،  در مقابل زیادی خواهی...
پنجشنبه، 24 اسفند 1396 - 16:06
وزارت بهداشتی که یازده سال قانون تعرفه گذاری  خدمات پرستاری را به بهانه عدم تخصیص بودجه و اعتبارات لازم در بودجه سالانه توسط دولت و مجلس بایگانی کرده است حال به این سوال پاسخ دهد که در کدام بند یا تبصره از برنامه بودجه سالانه ، اعتبار لازم برای پرداخت تعرفه بیمه ای انجام سونوگرافی توسط متخصصین ...
ﺳﻪشنبه، 05 دی 1396 - 12:20
کمبود شدید نیروهای پرستار،بهیار و.. در مراکز درمانی مناطق محروم با توجه به حجم زیاد فارغ التحصیلان این رشته ها در مراکز دانشگاهی و اصرار وزارت بهداشت بر تربیت نیروهای ناکارآمد تحت عناوینی چون « کمک پرستار» و « پرستار بیمارستانی» ، نه تنها باری از مشکلات مردم محروم این مناطق ر...
دوشنبه، 20 آذر 1396 - 13:02
عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور خاطرنشان کرد: اخیراً بازنگری مجدد کتاب کالیفرنیا که رفرنسی جهانی برای تعیین تعرفه‌های درمانی است در دستور کار سازمان موازی نظام پرستاری یعنی نظام پزشکی قرار گرفته است و بسیاری از خدمات که در کتاب ارزشگذاری خدمات کالیفرنیا(دیالیز، مانیتورینگ قلبی، پانسمان سوختگی، ...
پنجشنبه، 25 آبان 1396 - 03:17
نماینده مردم کرمانشاه با انتقاد از مدیرات بحران در مناطق زلزله زده گفت:به روستای قلمه‌ذهاب و بیامه‌علیا هیچ کمکی نرسیده است و بیش از هزار نفر تا الان جانباختند.
جمعه، 26 آبان 1396 - 21:51
در مجموع دو طرح شتابزده ، غیر کارشناسی و کاملا بی ریشه مسکن مهر و تحول سلامت ( بخوانید درمان ) رقمی معدل ۲۳۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی ایران را بلعید برای تکمیل ، بهسازی و دوبانده کردن تمامی جاده های ایران ، نوسازی ناوگان ریلی و هوایی کشور - با ضمانت پنجاه ساله-  که در حال حاضر و در مجموع سالی...
شنبه، 09 دی 1396 - 10:09
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اینکه بخت قانون تعرفه گذاری پرستاری با گذشت ۱۰ سال هنوز باز نشده است بهبود وضعیت پرستاران را مستلزم تامین منابع پایدار برای طرح تحول سلامت دانست.
دوشنبه، 04 تیر 1397 - 11:44
دبیرکل خانه پرستار، با اشاره به نفوذ گروه اقلیت دارای قدرت و ثروت در تمامی لایه های حاکمیت نظام سلامت، افزود: این افراد، از وزارت بهداشت تا دولت و مجلس و شورای عالی بیمه نفوذ کرده اند.وقتی در اجرای امور، نظارت نباشد، احتمال بروز فساد دور از دسترس نیست و افرادی که در حوزه سلامت، پول و قدرت دارند، یکه...
دوشنبه، 29 آبان 1396 - 11:07
دسته سوم یعنی مداخلات از بقیه خطرناکتر است و برآیندی از مداخلات دیگر است، با این تفاوت که به‌علت ریاکاری و شیادی و چرب زبانی افراد در عمل نه تنها تبعات و عوارض این نوع مداخلات مشخص نمی‌شود، بلکه بعضاً مورد تحسین و تقدیس هم قرار می‌گیرند.
چهارشنبه، 08 آذر 1396 - 14:24
لینک کانال: «نه به عوام فریبی» به نظر می رسد ، کلکسیونی از تصمیمات و رفتارهای نا متعارف سبب شده است که سازمان نظام پرستاری کشور به عنوان ملجاء و پناه پرستاران در کلکسیونی با مشکلات بی سابقه ای در دور جدید روبرو شود که مطالبه ی بیست هزار نفری کمک پرستاران برای تحت پوشش قرار گرفتن این ساز...
یکشنبه، 26 فروردین 1397 - 08:10
حاشیه ها _پریدن وسط صحبت میهمانی تلفنی و بهم زدن تعادل وی و اعتراض این نماینده به این برخورد. _دبیر شورای عالی بیمه از اجرای طرح تحول سلامت در دو الی سه سال اخیر گفت؛ در حالیکه از ابتدای سال ۹۳ تا کنون چهارسال از اجرای طرح تحول سلامت گذشته است؟! _ مجری آنچنان به اپوزیسون نماینده ی مجلس تبدیل ...
ﺳﻪشنبه، 12 دی 1396 - 13:21
عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور گفت: طرح DRG در وهله اول تنظیم کننده روابط بین بیمار ، بیمه وبیمارستان است و  پرداخت کارکنان درذیل این طرح بازطراحی می شود و مبتنی برارزش گذاری نسبی خدمات پزشکی است.
یکشنبه، 29 بهمن 1396 - 10:45
رئیس نظام پرستاری میناب گفت: با توجه به بزرگترین گروه ارائه دهندگان خدمت ،یعنی جامعه بزرگ پرستاری، یک کرسی به نام این عزیزان در هیات امناهای بیمارستانها در نظر گرفته شود تا در مدیریتهای مالی، اداری بیمارستان بعنوان حامی این گروه صاحب نظر و صاحب حق باشد تا در موقع لزوم در دفاع از حقوق همکاران گام برد...
شنبه، 25 آذر 1396 - 16:54
اگر حلقه ارتباطی میان پزشک و بیمار توسط بیمه کارآمد و قوی پر شود می توان به راحتی مسائل مالی بین پزشک و بیمار را به طور کلی حذف کرد و تا زمانی که این رابطه مالی وجود داشته باشد نمی توان پدیده شوم زیرمیزی را کاهش داد.
دوشنبه، 29 آبان 1396 - 11:14
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی از تلاش ها و خدمات پزشکان، پرستاران و نیروهای امدادی و اجرایی در زلزله غرب کشور، تقدیر کرد.


 

 دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دات نت نیوک فارسی