مواضع دبیرکل

اخبار

چهارشنبه, 01 اسفند,1397 پژمانفر: پزشکان ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند

با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌ها

پژمانفر: پزشکان ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت که طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس پزشکان ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
چهارشنبه, 01 اسفند,1397 معمای چند مجهولی فشار بر تولید/ اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری

فارس گزارش می‌دهد

معمای چند مجهولی فشار بر تولید/ اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری

در حال حاضر تولید به علت هزینه‌های زیادی که از سازمان‌های مختلف مانند تأمین اجتماعی و سازوکار حق بیمه قرارداد به آن تحمیل می‌شود مشکلات زیادی دارد. در این شرایط با جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان می‌توان بدهی دولت به این سازمان را تسویه و از فشار بیش‌تر بر تولید جلوگیری کرد.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
ﺳﻪشنبه, 30 بهمن,1397 زمانی در حوزه پرستاری بحران وجود داشت / بیش از ۱۰ هزار پرستار و نیروی تخصصی در شرکت آواپزشک جذب کردیم

معاون سابق وزارت بهداشت:

زمانی در حوزه پرستاری بحران وجود داشت / بیش از ۱۰ هزار پرستار و نیروی تخصصی در شرکت آواپزشک جذب کردیم

صدرالسادات: زمانی در حوزه پرستاری بحران وجود داشت. شرکتی با توان اینکه بتواند نیرو تامین کند، تاسیس کردیم  که در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار پرستار و نیروی تخصصی مشغول فعالیت هستند و به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه خدمت می‌کند. این شرکت نیز در قالب آوا پزشک ایجاد شد.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
ﺳﻪشنبه, 30 بهمن,1397 رسیدگی به معیشت پرسنل و نیروی انسانی وزارت بهداشت  و  شفاف عمل کردن

دو خواسته وزیر بهداشت از معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی؛

رسیدگی به معیشت پرسنل و نیروی انسانی وزارت بهداشت و شفاف عمل کردن

نمکی با بیان اینکه بزرگ‌ترین خواسته من از معاون توسعه و مدیریت این است که از معیشت پرسنل و نیروی انسانی وزارت بهداشت غفلت نکند، اظهارکرد: کارکنان حوزه سلامت نباید مشکل معیشت داشته باشند و مورد هجمه دستگاه‌های دیگر قرار گیرند.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
ﺳﻪشنبه, 30 بهمن,1397 وزارت بهداشت نباید فضای بخش خصوصی را بگیرد / شعار من اعتماد به مردم است، باید به مردم ثابت کرد که مدیران پاکدست هستند

معاون توسعه و منابع انسانی وزارت بهداشت:

وزارت بهداشت نباید فضای بخش خصوصی را بگیرد / شعار من اعتماد به مردم است، باید به مردم ثابت کرد که مدیران پاکدست هستند

سیدکامل تقوی نژاد: اینکه منابع کشور به سختی تامین می‌شوند را مردم نیز شاهد هستند، باید به مردم ثابت کرد که مدیران پاک هستند. اینکه ‌خدمات کجا و با چه قیمتی ارائه می‌شود، بسیار مهم است و مردم باید شاهد آن باشند. شعار من اعتماد به مردم است ‌و معتقدم باید به منابع اضافه کنیم زیرا دوستی و سلامت در مدیریت اداری حرف اول است.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
دوشنبه, 29 بهمن,1397 چرا هر تغییری در وزارت بهداشت با سیبل قراردادن جامعه پرستاری اتفاق می‌افتد؟؟!!

یادداشت؛

چرا هر تغییری در وزارت بهداشت با سیبل قراردادن جامعه پرستاری اتفاق می‌افتد؟؟!!

آیا بعد از گذشت صدسال از قدمت پرستاری در ایران و آوازه توانمندی پرستاران ایران در جهان که همه کشورها خواهان جذب پرستاران ایران هستند ، زمان آن فرا نرسيده که تیمی قوی برای بهبود وضعیت آموزشی و تعریف رده های مختلف آن تشکیل شود ؟؟!!
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: 5.0
دوشنبه, 29 بهمن,1397 آیا فکر می کنید با ایجاد اداره کل و یا معاونت اخلاق پزشکی می توانیم خدمات همکارانمان را اخلاقی تر کنیم؟ / بنا داشتم از تجارب و تلاشتان محروم نمانم

پاسخ مبسوط وزیر در پذیرش استعفای ایازی؛

آیا فکر می کنید با ایجاد اداره کل و یا معاونت اخلاق پزشکی می توانیم خدمات همکارانمان را اخلاقی تر کنیم؟ / بنا داشتم از تجارب و تلاشتان محروم نمانم

درمتن نامه سعید نمکی در پاسخ به استعفای معاون اجتماعی وزارت بهداشت، آمده است: مرقومه جنابعالی که علاوه بر تبیین جایگاه معاونت اجتماعی، بیانگر عدم تمایل حضرتعالی به همکاری با اینجانب بود را دریافت نمودم. مستحضرید چند سال قبل در زمانی که در جایگاه معاون سازمان برنامه و بودجه بودم به دلیل سوابق ارزنده تان به عنوان مشاور در امور سالمندان از همراهیتان بهره مند شدم و در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بنا داشتم از تجارب و تلاشتان محروم نمانم.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
دوشنبه, 29 بهمن,1397 حفاظت از خط قرمز جامعه پزشکی/ نیازمند پالایش درونی هستیم

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

حفاظت از خط قرمز جامعه پزشکی/ نیازمند پالایش درونی هستیم

رئیس کل سازمان نظام پزشکی، با اشاره به تخریب هایی که علیه جامعه پزشکی صورت می گیرد، بر ضرورت پالایش درونی جامعه پزشکی به منظور شناسایی مشکلات و اصلاح آنها، تاکید کرد.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
دوشنبه, 29 بهمن,1397 اختصاص ۴۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بیمه سلامت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد

اختصاص ۴۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بیمه سلامت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تا کنون حدود ۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار گرفته است.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
یکشنبه, 28 بهمن,1397 از ادغام معاونت‌ها تا تاکید وزیر بهداشت بر شفافیت عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه

فارس منتشر کرد:

از ادغام معاونت‌ها تا تاکید وزیر بهداشت بر شفافیت عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه

تغییرات جدید در وزارت بهداشت نشان می‌دهد که وزیر جدید بهداشت معتقد است در راستای چابک‌سازی سیستم تعداد معاونت‌های وزارت بهداشت باید به تعداد معاونت‌هایی که سازمان مدیریت استخدامی تعیین کرده است برسد، در این راستا دو معاونت باید در معاونت‌های دیگر ادغام شود و روز گذشته نیز سعید نمکی معاونت برنامه‌ریزی و هماهنگی را در معاونت توسعه ادغام کرد و برای یک نفر حکم صادر شد.

نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
یکشنبه, 28 بهمن,1397 شفاف سازی گردش منابع در تمامی دستگاه های تابعه و دانشگاه های علوم پزشکی  / رسیدگی به معیشت تمامی همکاران در همه رده ها و پرداخت هر چه سریع تر مطالبات معوق

۸ ماموریت وزیر بهداشت برای معاون توسعه مدیریت و منابع؛

شفاف سازی گردش منابع در تمامی دستگاه های تابعه و دانشگاه های علوم پزشکی / رسیدگی به معیشت تمامی همکاران در همه رده ها و پرداخت هر چه سریع تر مطالبات معوق

شفاف سازی گردش منابع در تمامی دستگاه های تابعه و دانشگاه های علوم پزشکی از ضرورت های دیگری است که انتظار می رود در صورتی که شبهه ای از عدم شفافیت وجود دارد در اسرع وقت مرتفع گردد. رسیدگی عاجل به مجموعه شرکت های موجود و حسابرسی و ارائه گزارش، کوچک سازی و تجمیع آنها از اولویت های ویژه است.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
شنبه, 27 بهمن,1397 برخي هاي ميخواهند از سر چهار راه پرستار بياورند/ چرا از ظرفيت هاي فعلي پرستاري استفاده نمي شود؟

عضو شوراي مركزي خانه پرستار عنوان كرد:

برخي هاي ميخواهند از سر چهار راه پرستار بياورند/ چرا از ظرفيت هاي فعلي پرستاري استفاده نمي شود؟

هدف اصلی مافیای پزشک سالاری که عمدتا سهامداران بخش خصوصی هستند و تصمیم گیرندگان اصلی وزارت پزشکان نیز هستند از دیرباز تامین نیروی پرستاری ارزان قیمت بوده تا بقول خودشان از سر چهار راه پرستار بیاورند.

نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
شنبه, 27 بهمن,1397 تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی رفت/حکم جدید:معاون وزارت بهداشت

با حکم وزیر بهداشت؛

تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی رفت/حکم جدید:معاون وزارت بهداشت

سید کامل تقوی نژاد با حکم وزیر بهداشت به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع و سرپرست معاونت برنامه ریزی ‏راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت منصوب شد.وی پیش از این رئیس سازمان امور مالیاتی کشور بود.
‏ 
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
شنبه, 27 بهمن,1397 احیای طرح شکست خورده بهیاری و کاردانی پرستاری/ وزیر بهداشت به سیاست های غلط پرستاری خاتمه دهد

دبیرکل خانه پرستار مطرح کرد؛

احیای طرح شکست خورده بهیاری و کاردانی پرستاری/ وزیر بهداشت به سیاست های غلط پرستاری خاتمه دهد

محمد شریفی مقدم، در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: در حال حاضر شرایط به نحوی است که متاسفانه دیوار بی اعتمادی پرستاران نسبت به سیاست های وزارت بهداشت، در حوزه پرستاری بسیار بلند است. بنابراین بایستی این وزارتخانه و در راس آن وزیر، ضمن آسیب شناسی این موضوع و عملکرد وزرای پیشین در مواجهه با پرستاران، اجازه ندهد این بی اعتمادی بیش از این در جامعه پرستاری ریشه بدواند.
نویسنده: مدیر سایت
0 نظرات
رتبه مطلب: بدون رتبه
جمعه, 26 بهمن,1397 شکست "شب نامه ها" در انتخابات نظام پزشکی/دیگر نمی توان بدون سند با جامعه ی آگاه صحبت کرد

مهدی اسفندیار فعال حوزه سلامت؛

شکست "شب نامه ها" در انتخابات نظام پزشکی/دیگر نمی توان بدون سند با جامعه ی آگاه صحبت کرد

امروز کسی در سالن انتخابات نبود که از وضعیت جامعه ی امروز پزشکی به لحاظ صنفی راضی باشد و کاندیدایی که مسئولیت نظام پزشکی حاضر را داشت پیروز شد.
نویسنده: مدیر سایت
2 نظرات
رتبه مطلب: 3.0
RSS
12345انتها

آخرین اخبار

سرنوشت درمان کارگران وبازنشستگان در گرو تصمیم‌های جدید وزارت رفاه
مدیر سایت
/ دسته ها: اخبار صنفی

سرنوشت درمان کارگران وبازنشستگان در گرو تصمیم‌های جدید وزارت رفاه

بررسی پیامدهای واگذاری بخش درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت؛

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع الحاق بخش درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، یکی از دغدغه های مجموعه دولت در این سال ها بوده است، بطوری که هر از چند گاهی اخباری پیرامون این واگذاری از سوی موافقان به گوش می‌رسد و به دنبال آن، شاهد واکنش های مخالفان این تصمیم هستیم.

بعد از اجرای طرح تحول سلامت توسط وزارت بهداشت، یکی از مشکلات این وزارتخانه، کمبود منابع مالی اجرای طرح تحول سلامت بوده است که همین مسئله باعث شده وزارت بهداشت، موضوع ارائه خدمات به بیمه شدگان تامین اجتماعی در مراکز درمانی بخش دولتی را، توجیه خود برای در اختیار گرفتن بخش درمان تامین اجتماعی بداند.

این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان عمومی که از حق بیمه کارگران برای درمان افراد تحت پوشش خود استفاده می کند، به شدت با این تصمیم مخالفت کند.

در این بین، مقامات ارشد وزارت بهداشت و برخی از نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بر جدایی این بخش از تامین اجتماعی به وزارت بهداشت اصرار کنند. در مقابل، برخی نمایندگان مجلس نیز، این تصمیم را مغایر قانون تامین اجتماعی عنوان می کنند.

هشدار نسبت به جداسازی درمان تامین اجتماعی 

در همین رابطه نادر قاضی پور نماینده مجلس نسبت به جداسازی بخش درمان از تامین اجتماعی هشدار داده و عنوان کرده بود که اگر این اتفاق رخ دهد وزارت بهداشت به کارگران ظلم کرده است.

وی با انتقاد از اینکه مراکز درمانی تامین اجتماعی جزو اموال کارگران محسوب می شود عنوان داشته که وزارت بهداشت در گذشته هم بابت طلب خود ۱۸ بیمارستان تامین اجتماعی را تحت تملک خود درآورد در حال حاضر نیز چون با کمبود بودجه مواجه شده پیشنهادی را برای تجمیع بخش درمان سازمان تامین اجتماعی و انتقال به وزارت بهداشت ارائه می کند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت در اقدامی نامناسب تعرفه های پزشکان متخصص را به میران قابل توجهی افزایش داده است، معتقد است این کار باعث شد تامین اجتماعی ۸ هزار میلیارد اضافه برحقوقی که پیش بینی کرده بود برای بهداشت و درمان هزینه کند.

در شروع دولت یازدهم، یکی از خواسته های وزیر بهداشت، واگذاری بخش درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت بود که با مخالفت صریح وزیر رفاه و مدیران تامین اجتماعی مواجه شد. بطوریکه همواره در مصاحبه ها و صحبت‌های طرفین، این موضوع به آشکارا مطرح می شد.

وزیر بهداشت، بر این عقیده است که پول درمان کارگران تامین اجتماعی، جای دیگری هزینه می شود اما خدمات درمانی این افراد در بخش دولتی به آنها ارائه می شود.

از سوی دیگر، مدیران تامین اجتماعی، بر این عقیده هستند که اجرای طرح تحول سلامت، باعث شده هزینه های درمانی این سازمان به شدت افزایش پیدا کند و یکی از دلایل کسری بودجه بخش درمان تامین اجتماعی را همین موضوع می دانند.

طرح تحول باعث بروز مشکلات پرداختی های مراکز درمانی شد

اکبر شوکت عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد جداسازی بخش درمان از این سازمان گفت:  کاملا با این موضوع مخالف هستیم و واگذاری بخش درمان از ریشه اشتباه است و اگر طرح تحول یک اشتباه بود واگذاری بخش درمان اشتباه بزرگتر از آن خواهد بود و مصیبت خیلی بزرگتر از طرح تحول است که گریبان جامعه کارگری را می گیرد.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول سلامت، سالیانه ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان بار مالی بر دوش تأمین اجتماعی گذاشته است گفت: سازمان حقوق بازنشستگان را به زحمت پرداخت می‌کند و در برخی موارد حتی دچار تأخیر در پرداخت‌ها نیز بوده‌ایم درحالی‌که اگر این طرح اجرا نمی‌شد، مشکلات نیز به وجود نمی‌آمد.

شوکت گفت: در تمامی کشورها، تأمین اجتماعی یک بسته کامل رفاهی، درمانی و بیمه‌ای است که به اثبات رسیده اما اگر بخواهیم این بخش را از سازمان، جدا و به وزارتخانه دیگری منتقل کنیم، دوباره بازگشت به سال ۶۸ است که اشتباهی تاریخی رخ داد.

وی گفت: البته با توجه به روحیاتی که طی این مدت از شریعتمداری وزیر رفاه جدید می شناسیم فکر نمی کنم وی بخواهد خود را مقابل جامعه کارگری قرار دهد و روحیاتش این گونه نیست.

وی با تاکید بر اینکه حتی اگر درمان را هم به وزارت بهداشت بدهیم و با تمام پولی که از سرانه درمان و یارانه می‌گیرد، باز هم برایشان کافی نیست؛ تا جایی که شاید در نهایت خود سازمان را نیز بگیرند افزود: حاضریم به همراه اقتصاددانان، طرح تحول را بررسی و به جبران کاستی‌های آن کمک کنیم تا شاید راهی برای نجات از وضعیت فعلی آشفته و نگران‌کننده پیدا کنیم.

در دولت یازدهم که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، مرحوم نوربخش بود، این اختلاف نظر به شدت باعث ایجاد چالش در دولت شده بود و گمان می رفت با روی کار آمدن دولت دوازدهم، و احتمال تغییر وزیر رفاه و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، گشایشی در این موضوع حاصل شود.

نباید حق‌الناس واگذار شود

 علی‌اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی جزو اموال کارگران است و با سرمایه آنها از طریق پرداخت حق بیمه‌هایی که طی این سالها داده‌اند شکل گرفته است به خبرنگار مهر گفت: واگذاری بخش درمان حق الناس است و نباید این اتفاق رخ دهد و تحت هر شرایطی با این موضوع مخالف هستیم.

وی گفت: تامین اجتماعی سه بخش اصلی بیمه ای، سرمایه گذاری و درمان دارد و تمامی اموال متعلق به بیمه شدگان و حق الناس است و تحت هیچ شرایطی به هیچ گروهی آن را واگذار نخواهیم کرد.

 رئیس کانون عالی بازنشستگان ومستمری بگیران تامین اجتماعی تاکید کرد: چنین طرحی یک بار قبل از انقلاب نیز اجرایی شده بود که تبعات منفی آن باعث شد تا مدیریت بخش درمان سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان برگردانده شود که امیدواریم این تجریه تلخ مجددا تکرار نشود.

منتقدان معتقدند طرح تحول سلامت طرحی کارشناسی نشده و دهن پر کن است که بر خلاف قرار قبلی پزشک خانواده و نظام ارجاع هم در آن اجرایی نشد و این طرح فقط افزایش تعرفه ها را به دنبال داشته است به طوریکه که هزینه درمان مستقیم تامین اجتماعی به جای دوبرابر شدن، ۵ برابر افزایش یافت.

چالش‌های طرح تحول سلامت از قول وزیر بهداشت

علی رغم دفاع تمام قد همیشگی وزیر بهداشت از طرح تحول سلامت، سید حسن قاضی زاده هاشمی در یکی از سخنرانیهای خود به چالش‌های طرح تحول نظام سلامت اشاره و عنوان داشت: به دلیل کاستی های زیاد در ارائه خدمات در حوزه درمان و مشکلاتی که مردم داشتند، طرح تحول نظام سلامت با دستور رییس جمهور و موافقت اعضای هیات دولت در سال ۹۳ آغاز شد. در آن زمان تصور بر این بود که یارانه نقدی جز برای فقرا، قطع شده و به جای آن یارانه جدید که همان خدمات سلامت است، جایگزین آن شود، اما مشکل اینجاست که یارانه نقدی قطع نشد و یارانه غیرنقدی که طرح تحول سلامت بود، ایجاد شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: برخی چالش های طرح تحول سلامت از جایی شروع شد که اعتبارات طرح تحول سلامت را به پول نفت و یارانه نقدی که حذف نشد، گره زدند و در عین حال بیمه اجباری از ۵ میلیون نفر به ۱۱ میلیون نفر حرکت کرد، بدون اینکه منبعی برای آن دیده شود.

هاشمی با بیان اینکه دکتر روحانی با وجود مشکلات مالی دولت، مصمم به ادامه طرح تحول سلامت هستند، گفت: البته اشکالات طرح باید برطرف شود که اشکال، عمدتا در سبد هزینه است  .

از سویی دیگر کارشناسان و متخصصان امور رفاهی نیز معتقدند در شرایطی که وزیر رفاه تغییر و مرحوم نوربخش نیز که طی مدت فعالیت خود اجازه دست درازی به اموال سازمان تامین اجتماعی را نداد و در مقابل تصویب قوانین تحمیلی ایستادگی کرد، فوت کرده است احتمال هر گونه تغییر رویه در واگذاری ها وجود دارد که در این صورت میزان رضایتمندی کارگران و جامعه هدف تامین اجتماعی کاهش می یابد و موجب اعتراضاتی خواهد شد.

محسن ایزدخواه کارشناس تامین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر به درمان مستقیم وغیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی اشاره می کند و می گوید: در درمان مستقیم توسط بیمارستانهای ملکی به بیماران و بیمه شدگان خدمات ارائه می شود و در بخش غیرمستقیم نیز سازمان با مراکز دانشگاهی، دولتی و خصوصی قرارداد بسته و از بیمارستانهای آنها برای استفاده بیمه شدگان بهره مند می شود.

طرح تحول سلامت باعث افزایش ناگهانی تعرفه‌ها شد

وی افزود: تاخیر در پرداخت بدهی مراکز دانشگاهی دولتی و طرف قرارداد این سازمان در بخش غیرمستقیم که به دلیل افزایش تعرفه‌ها پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت رخ داد باعث شد که وزارت بهداشت عنوان کند که سازمان تامین اجتماعی از عهده پرداخت مطالبات بر نمی آید که البته این گونه نبود و مشکل اصلی افزایش بیش از ۱۰ برابری ناگهانی تعرفه ها بود که باعث شد تامین اجتماعی نتواند به وظایف خود در رابطه با هزینه های خرید درمان از مراکز دولتی و دانشگاهی اقدام کند.

ایزدخواه با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت باعث شد هزینه های درمان سازمان تامین اجتماعی طی این مدت به بیش از دو برابر ۵۲ سال گذشته سازمان برسد، گفت: بر اساس طرح تحول، ۷۵ درصد هزینه ها متوسط سازمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی شد به طوری که حدود یک سال تامین اجتماعی نتوانست صورتحساب مراکز دولتی را به دلیل همان افزایش تعرفه ها پرداخت کنند و همین موضوع باعث اختلاف وزرات بهداشت و رفاه شد.

به گفته وی وزارت بهداشت این گونه برداشت کرد که سازمان تامین اجتماعی قصد پرداخت به موقع و به هنگام هزینه های درمانی مراکز دانشگاهی را ندارد و همین موضوع باعث سوءتفاهم شده و باعث شد که بیمه سلامت را از وزارت رفاه گرفته و به وزارت بهداشت دادند تا شاید حوزه های بیمه‌ای صندوق های بازنشستگی وضعیت بهتری داشته باشند.

کارشناس رفاه و تامین اجتماعی گفت: همچنین نمایندگان مجلس نیز در یکی از تبصره ها، بندی گذاشتند مبنی بر اینکه ۹.۲۷ هزینه درمان کارگران به حساب خزانه داری واریز شود تا از این طریق بتوانند هزینه‌های درمان را پرداخت کنند که به هنگام باشد و این گونه برداشت نشود که تامین اجتماعی سوءنیت دارد.

دستور واریز سهم درمان به خزانه در پی اختلاف دو وزیر

به گفته وی این مسئله باعث شد که میان وزارت بهداشت و تعاون مجددا اختلافی پیش بیاید که باعث شد نوربخش یک سال و نیم ناپایدار سازمان تامین اجتماعی را اداره می کرد که ۶ ماه به صورت سرپرست و یک سال نیز با صورتجلسه هیئت امنا تا انتخاب مجدد تمام این موارد در حالی رخ داد که عدم پرداخت های به موقع بخش درمان به دلیل کمبود منابع بود و اولویت با حقوق بازنشستگان بوده است.

وی افزود: با انتصاب سرپرست برای تامین اجتماعی خیال حامیان طرح تحول که عامل فردی را باعث دیرپرداخت شدن صورتحساب های مراکز درمانی می دانست راحت شد در حالی که مشکل اصلی کمبود نقدینگی بود.البته تاخیر در پرداخت ها، مراکز درمانی و دانشگاهی را نیز با چالش مواجه می کرد. پاشنه آشیل این مسئله، جزیره ای فکر کردن بخش های مختلف دولت و بی سامان بودن طرح تحول سلامت بود که منجر به افزایش تعرفه ها شده بود.

ایزد خواه با اشاره به اینکه دستور رئیس جمهور در راستای تفاهم بین دو وزارتخانه صورت گرفت، گفت: دستور دکتر روحانی مبنی بر واریز سهم درمان به خزانه، باعث سکوت معنادار وزارت بهداشت در رابطه با پیگیری مطالبات خود شده بود تا در نهایت تکلیف وزیر رفاه مشخص شود. از سوی دیگر این دستور مبنی بر پرداخت ۹.۲۷ به حساب خزانه از سوی کارفرمایان، تخصیص عینی پیدا نکرده، اگر هم مبلغی به حساب خزانه واریز شده از تهاترها و یا دارایی های تامین اجتماعی بوده است.

اشتباه تاریخی واگذاری درمان نباید رخ دهد

وی گفت: همچنین مجلس مصوبه ای برای صدور اوراق مشارکت برای پرداخت هزینه های درمان صادر کرده است که در ازای دریافت این اوراق شنیده شده که برخی از بیمارستانها و مراکز فنی و حرفه ای وزارت رفاه به رهن  درآمده اند.

این کارشناس تامین اجتماعی با اشاره به اینکه چنانچه جداسازی بخش درمان اتفاق بیافتد موضوعی که در سالهای قبل رخ داد به هیچ وچه درست نیست، گفت: این اشتباه تاریخی نباید مجددا رخ دهد چرا که در آن سالها به دلیل مشکلاتی که ایجاد شد با رای مجلس مجددا بخش درمان تامین اجتماعی واگذار شد.

ایزد خواه تاکید کرد: تصور وزارت بهداشت این است که در حال حاضر و شرایط فعلی  بخش درمان را به این وزارتخانه بدهند و حق بیمه های چندهزارمیلیاردی به حسابش ریخته شود غافل از اینکه پزشک خانواده، پزشک بالینی و ... موجب کنترل هزینه‌ها خواهد شد و به گفته مرحوم نوربخش طرح تحول سلامت مانند چاهی است که اگر کنترلی بر آن نباشد تمام بودجه را می بلعد.

به دنبال تغییر وزیر رفاه و فوت مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی، این شائبه پیش آمده که این تغییرات در حوزه رفاه و تامین اجتماعی، می تواند موقعیت مناسبی برای حامیان طرح تحول باشد که بخش درمان تامین اجتماعی را از این سازمان جدا کنند. در حالی که نمایندگان کارگری و برخی نمایندگان مجلس، سازمان تامین اجتماعی و اموال و دارایی آن را حق الناس میدانند که نمی توان در آن دخل و تصرفی ایجاد کرد.

مطلب قبلی علت اجرا نشدن برخی قوانین پرستاری/خبر خوش به پرستاران
مطلب بعدی کاهش هزینه‌های درمانی با اجرای "نظام ارجاع" /تلاش بر این است تا عدالت را در نظام سلامت کشور ایجاد کنیم
Print
57 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

اخبار برگزیده

ﺳﻪشنبه، 07 آذر 1396 - 15:04
وقتی در گامی سوال برانگیز، تعرفه های پزشکی را در سایه ی سکوت تمام بیمه ها و شورای عالی بیمه و وزارت رفاه و تشکلهای کارگری و تامین اجتماعی و ..... متوسط سیصد درصد افزایش دادند ،متوجه شدیم که هدف اصلی طراحان این پروژه ،در واقع همین گام بوده و سایر اقدامات در واقع تلاش برای پوشاندن این اقدم و در سایه ق...
یکشنبه، 07 آبان 1396 - 09:53
حال پرسش این جاست که چرا دولت و سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی بیمه می گویند قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بار مالی دارد؟ در حالی که می بینند کارانه یک‌ ماه یک پزشک ‌حدود ۱۰ سال کارانه یک عضو جامعه پرستاری است.چرا دولت و سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی بیمه، کاهش بار مالی را ...
چهارشنبه، 02 اسفند 1396 - 09:52
اقدام غیرقانونی ۱۱۰ تن از نمایندگان مجلس که تحت لابی های مختلف و خلاف قانون، به تصویب بند ز فصل هفتم لایحه بودجه رای دادند، نقطه تاریکی در کارنامه مجلس دهم شد
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 - 18:49
پرستاران کشور یک دهه است که چشم انتظار اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری هستند، اما بهانه تراشی ها مانع از تحقق این آرزوی ۱۰ ساله آنها شده است.
ﺳﻪشنبه، 02 آبان 1396 - 15:13
جمعی از پرستاران بیمارستان امام خمینی (ره) در اعتراض به معوقات و پرداختی های شان در این بیمارستان تجمع کردند.
یکشنبه، 29 بهمن 1396 - 10:45
رئیس نظام پرستاری میناب گفت: با توجه به بزرگترین گروه ارائه دهندگان خدمت ،یعنی جامعه بزرگ پرستاری، یک کرسی به نام این عزیزان در هیات امناهای بیمارستانها در نظر گرفته شود تا در مدیریتهای مالی، اداری بیمارستان بعنوان حامی این گروه صاحب نظر و صاحب حق باشد تا در موقع لزوم در دفاع از حقوق همکاران گام برد...
جمعه، 27 بهمن 1396 - 15:12
نیروهای فوریت ها در سراسر کشور مدت هاست که معوقات خود اعم از فوق العاده ویژه و مزایای قانون ارتقاء بهره وری را دریافت نکرده اند و این امر باعث شده تا مسئولان امر به فکر پاک کردن کامل صورت مسئله و عدم پرداخت حقوق قانونی این نیروهای شریف و خدمتگزار باشند.
دوشنبه، 20 آذر 1396 - 13:02
عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور خاطرنشان کرد: اخیراً بازنگری مجدد کتاب کالیفرنیا که رفرنسی جهانی برای تعیین تعرفه‌های درمانی است در دستور کار سازمان موازی نظام پرستاری یعنی نظام پزشکی قرار گرفته است و بسیاری از خدمات که در کتاب ارزشگذاری خدمات کالیفرنیا(دیالیز، مانیتورینگ قلبی، پانسمان سوختگی، ...
شنبه، 18 آذر 1396 - 11:09
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اقدامات موثر درحل مشکلات پرستاران را تشریح و برضرورت افزایش جذب نیروی پرستار درمراکز درمانی تاکید کرد.
چهارشنبه، 15 آذر 1396 - 21:29
 شاید اکنون دقیقا همان زمانی باشد  که ورود قوه قضائیه ،سازمان بازرسی کل کشور و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام و حتی شورای عالی امنیت کشور برای شناسایی تهدید های موجود،  با وجود خلا مشهود احساس مسئولیت در کمیسیون بهداشت و وزارت بهداشت نسبت به منافع ملی وارد عمل شده و دست ذینفعان را از سیاست ...
جمعه، 17 فروردین 1397 - 10:31
کولیوند: آیا واقعا 27 اسفند امسال 16 کشته سر صحنه تصادفات بیشتر از پارسال نداشتیم؟! چرا باید با آمارها بازی کرد و حقیقت را به مردم نگفت. سرپرست اورژانس کشور با تأکید بر اینکه تشخیص مصدومین به عهده ما است و هیچ دستگاهی نمی‌تواند در این زمینه اظهارنظر کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه پلیس آمار مصدومی...
شنبه، 25 آذر 1396 - 16:20
وزارتین بهداشت و رفاه نیز در مراکز بهداشتی درمانی تحت امر خود که اختیار امر را دارند و می توانند سقف کارانه های پرداختی به گروه پرستاری را تفکیک و در قالب تعرفه های تعریف شده بصورت متناسب تخصیص داده و بپردازند ، کوتاهی و فرافکنی می کنند و قانون مصوب مجلس را به تمسخر می گیرند و بهانه کمبود بودجه ...
جمعه، 05 آبان 1396 - 18:41
پرستاران یکی از مهمترین ارکان نظام های سلامت در همه جای دنیا به شمار می آیند از این رو بررسی مطالبات این قشر و رسیدگی به آن و تلاش جهت رفع موانع خدمتی در این صنف از اهمیت بالایی برخوردار است.  
چهارشنبه، 22 آذر 1396 - 15:30
عضو شورای عالی نظام پرستاری: 10 سال از تصویب این قانون می گذرد و مخالفت دکتر نمکی معاونت اجتماعی سازمان برنامه و بودجه  مخالفت یک فرد نیست، بلکه از ده سال پیش تا کنون بر طبل مخالفت با این قانون کوبیده می شود و این تفکر ناشی از تفکر پزشک سالار حاکم بر کشور است.
دوشنبه، 30 بهمن 1396 - 16:23
نایب رئیس نظام پرستاری مشهد، در نامه ای سرگشاده نسبت به حذف نیروهای فوریت های پزشکی از قانون ارتقای بهره وری کارکنان نظام سلامت انتقاد کرد.


 

 دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دات نت نیوک فارسی