نظر سنجی

آیا از عملکرد وزرات بهداشت در حوزه پرستاری راضایت دارید؟ثبت رأی 

مواضع دبیرکل

اخبار

01 خرداد 1398
مشارکت گسترده در انتخابات، نیاز حیاتی جامعه پرستاری است/ لزوم حضور چهره های جدید در انتخابات پنجمین دوره نظام پرستاری

اسفندیاری مطرح کرد؛

مشارکت گسترده در انتخابات، نیاز حیاتی جامعه پرستاری است/ لزوم حضور چهره های جدید در انتخابات پنجمین دوره نظام پرستاریپژوهشگر حوزه سلامت با اشاره به این که در آستانه پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری قرار داریم، گفت: مشارکت گسترده پرستاران در انتخاباتف نیاز حیاتی جامعه پرستاری محسوب می شود.
01 خرداد 1398
شکایت جمعی از مدیران گروه های پزشکی به دیوان عدالت اداری/  این حرکت در راستای اعتلای جایگاه جامعه پزشکی انجام شده!

ادامه سناریوی اعتراضی جامعه پزشکی به تعرفه های تشخیصی درمانی سال ۹۸؛

شکایت جمعی از مدیران گروه های پزشکی به دیوان عدالت اداری/ این حرکت در راستای اعتلای جایگاه جامعه پزشکی انجام شده!

این حرکت، حرکتی جمعی است و طبیعی است که حضور پویای همه دوستان، غنای این حرکت جمعی را بیشتر خواهد نمود و از مصادره آن توسط هر فرد و گروهی ممانعت به عمل خواهد آورد.
31 اردیبهشت 1398
پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است

عضو شورای مرکزی خانه پرستار در گفتگوی اجتماعی رادیو گفتگو اظهار داشت:

پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است

ما منکر بحث تعرفه نیستیم اما معتقدیم بایستی روی این موضوع نظارت درستی وجود داشته باشد. افزایش بی قاعده ی تعرفه ها در طی این سال ها به بهانه هایی نظیر کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش کیفیت، افزایش دسترسی به خدمات پزشکی و نیز کاهش آمار زیر میزی ها بوده است. اما امروز با اطمینان می توانیم بگوییم که زیر میزی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم یافته است.
31 اردیبهشت 1398
لزوم بازنگری در نظام پرداخت وزارت بهداشت/ ضرورت ایجاد وحدت رویه در بیمه ها

خضری تاکید کرد؛

لزوم بازنگری در نظام پرداخت وزارت بهداشت/ ضرورت ایجاد وحدت رویه در بیمه هاعضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به وجود مشکلات متعدد در نظام پرداخت وزارت بهداشت گفت: برای رفع تبعیضات موجود در بین کادر درمان، نیاز است که بازنگری در نظام پرداخت وزارت بهداشت صورت گیرد.
31 اردیبهشت 1398
هدف از ایجاد تغییر معاونت پرستاری به مراقبت و خدمات جامع سلامت چیست؟

یک فعال صنفی عنوان کرد:

هدف از ایجاد تغییر معاونت پرستاری به مراقبت و خدمات جامع سلامت چیست؟یک فعال صنفی پرستاری با اعتقاد به اینکه باید دید هدف از ایجاد تغییر معاونت پرستاری به مراقبت و خدمات جامع سلامت چیست؟، گفت: آیا با این تغییر گره‌ای از مشکلات نظام سلامت باز خواهد کرد؟
30 اردیبهشت 1398
اجرای طرح تحول سلامت جیب دولت را خالی کرد/ افزایش بی حد تعرفه‌های پزشکی طی سالهای اخیر

عضو هیات امنای تامین اجتماعی عنوان کرد:

اجرای طرح تحول سلامت جیب دولت را خالی کرد/ افزایش بی حد تعرفه‌های پزشکی طی سالهای اخیر

در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی بیش از ۴۲ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش دارد که برای ارائه خدمات به آنها و تأمین هزینه‌ها گاهی با کسری اعتبارات مواجه است بطوری که برای جبران آن مجبور است از بانک وام‌هایی با بهره بالا بگیرد این در حالی است که دولت نیز حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است و اگر این بدهی را پرداخت کند بسیاری از مشکلات این سازمان برطرف می‌شود.
30 اردیبهشت 1398
پزشکان باید حداقل «۱۵ دقیقه» صرف «ویزیت» بیمار کنند

رئیس سازمان نظام پزشکی عنوان کرد:

پزشکان باید حداقل «۱۵ دقیقه» صرف «ویزیت» بیمار کنند

رئیس سازمان نظام پزشکی میزان زمانی را که پزشکان عمومی و متخصص باید صرف ویزیت بیماران کنند، اعلام کرد.
30 اردیبهشت 1398
آنچه دستفروشان دارند اما برخی پزشکان نه!

آنچه دستفروشان دارند اما برخی پزشکان نه!

در حالی که امروز حتی دستفروشان مترو هم مجهز به دستگاه کارتخوان هستند، برخی پزشکان با وجود الزام قانونی، از نصب کارتخوان در مطب‌های خود خودداری می‌کنند.
29 اردیبهشت 1398
تفکرات شخصیِ موذیانه بایستی از بدنه معاونت پرستاری زدوده شود/ جامعه پرستاری نیازمند تزریق روحیه همدلی است

رئیس خانه پرستار خوزستان عنوان کرد:

تفکرات شخصیِ موذیانه بایستی از بدنه معاونت پرستاری زدوده شود/ جامعه پرستاری نیازمند تزریق روحیه همدلی است

با توجه به نقش حیاتی و بی بدیل پرستاری در ارتقاء سطح سلامتی جامعه در جهت پیشبرد اهداف استراتژیک نظام سلامت، وجود یک ساختار قدرتمند و موثر در تصمیمات راهبردی وزارت بهداشت و درمان کشور ضروری می نماید، که این خلاء با تلاش دلسوزان رشته پرستاری که منتج به تشکیل معاونت پرستاری به دستور رئیس دولت دهم و در ادامه با حمایت وزیر وقت وزارت بهداشت آقای دکتر هاشمی شد، برطرف گردید.
29 اردیبهشت 1398
نظام سلامت چاره‌ای جز مدیریت منابع ندارد

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت عنوان کرد:

نظام سلامت چاره‌ای جز مدیریت منابع ندارد

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت گفت: منابع مالی کشور محدود است و در شرایط فعلی چاره‌ای جز ‏مدیریت بهینه منابع و مصرف وجود ندارد.‏
29 اردیبهشت 1398
نگاهی به مشکلات شغلی پرستاران/ چرا پرستاران مهاجرت می کنند

همشهری گزارش می دهد:

نگاهی به مشکلات شغلی پرستاران/ چرا پرستاران مهاجرت می کنند

پرستاران ابتدای شیفت خود را با لبخند شروع می‌کنند و ساعات پایانی را با خستگی و بی‌حوصلگی. اگر خود را جای آنها بگذارید، این رفتارشان اگرچه توجیه‌پذیر نیست، دور از انتظار هم نیست؛ کار بسیار است و شیفت طولانی، اضافه کاری اجباری است و دستمزد‌ها پایین. سال گذشته بود که خبر آمد پرستار جوان 24ساله بر اثر فشار کار زیاد دریچه آئورت قلبش پاره شده و جان خود را از دست داده است. البته فارغ از صحت و سقم این خبرها که ذاتا از سوی مسئولان تکذیب می‌شود دبیر کل خانه پرستار مرگ بر اثر کار زیاد را دور از واقعیت نمی‌داند و چندی پیش خبر از مرگ 16پرستار بین 25 تا 45سال داد.
28 اردیبهشت 1398
مکانیسم پرداخت در سیستم بهداشت و درمان اصلاح شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:

مکانیسم پرداخت در سیستم بهداشت و درمان اصلاح شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مکانیسم پرداخت در سیستم بهداشت و درمانی باید اصلاح شود و چنانچه اصلاح نشود باعث شکاف عمیق پزشکان، پرستاران، جامعه و بین دولت و بخش خصوصی می شود.


28 اردیبهشت 1398
اعتراض پرستاران بیمارستان آزادی به عدم دریافت اضافه‌کاری و کارانه

اعتراض پرستاران بیمارستان آزادی به عدم دریافت اضافه‌کاری و کارانه

پرستاران بیمارستان آزادی در اعتراض به عدم دریافت اضافه‌کاری و کارانه خود با حضور در مقابل دفتر پرستاری و مدیریت بیمارستان، خواسته‌های صنفی خود را بیان کردند.
RSS
12345678910انتها

آخرین اخبار

سرنوشت درمان کارگران وبازنشستگان در گرو تصمیم‌های جدید وزارت رفاه
مدیر سایت
/ دسته ها: اخبار صنفی

سرنوشت درمان کارگران وبازنشستگان در گرو تصمیم‌های جدید وزارت رفاه

بررسی پیامدهای واگذاری بخش درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت؛

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع الحاق بخش درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، یکی از دغدغه های مجموعه دولت در این سال ها بوده است، بطوری که هر از چند گاهی اخباری پیرامون این واگذاری از سوی موافقان به گوش می‌رسد و به دنبال آن، شاهد واکنش های مخالفان این تصمیم هستیم.

بعد از اجرای طرح تحول سلامت توسط وزارت بهداشت، یکی از مشکلات این وزارتخانه، کمبود منابع مالی اجرای طرح تحول سلامت بوده است که همین مسئله باعث شده وزارت بهداشت، موضوع ارائه خدمات به بیمه شدگان تامین اجتماعی در مراکز درمانی بخش دولتی را، توجیه خود برای در اختیار گرفتن بخش درمان تامین اجتماعی بداند.

این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان عمومی که از حق بیمه کارگران برای درمان افراد تحت پوشش خود استفاده می کند، به شدت با این تصمیم مخالفت کند.

در این بین، مقامات ارشد وزارت بهداشت و برخی از نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بر جدایی این بخش از تامین اجتماعی به وزارت بهداشت اصرار کنند. در مقابل، برخی نمایندگان مجلس نیز، این تصمیم را مغایر قانون تامین اجتماعی عنوان می کنند.

هشدار نسبت به جداسازی درمان تامین اجتماعی 

در همین رابطه نادر قاضی پور نماینده مجلس نسبت به جداسازی بخش درمان از تامین اجتماعی هشدار داده و عنوان کرده بود که اگر این اتفاق رخ دهد وزارت بهداشت به کارگران ظلم کرده است.

وی با انتقاد از اینکه مراکز درمانی تامین اجتماعی جزو اموال کارگران محسوب می شود عنوان داشته که وزارت بهداشت در گذشته هم بابت طلب خود ۱۸ بیمارستان تامین اجتماعی را تحت تملک خود درآورد در حال حاضر نیز چون با کمبود بودجه مواجه شده پیشنهادی را برای تجمیع بخش درمان سازمان تامین اجتماعی و انتقال به وزارت بهداشت ارائه می کند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت در اقدامی نامناسب تعرفه های پزشکان متخصص را به میران قابل توجهی افزایش داده است، معتقد است این کار باعث شد تامین اجتماعی ۸ هزار میلیارد اضافه برحقوقی که پیش بینی کرده بود برای بهداشت و درمان هزینه کند.

در شروع دولت یازدهم، یکی از خواسته های وزیر بهداشت، واگذاری بخش درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت بود که با مخالفت صریح وزیر رفاه و مدیران تامین اجتماعی مواجه شد. بطوریکه همواره در مصاحبه ها و صحبت‌های طرفین، این موضوع به آشکارا مطرح می شد.

وزیر بهداشت، بر این عقیده است که پول درمان کارگران تامین اجتماعی، جای دیگری هزینه می شود اما خدمات درمانی این افراد در بخش دولتی به آنها ارائه می شود.

از سوی دیگر، مدیران تامین اجتماعی، بر این عقیده هستند که اجرای طرح تحول سلامت، باعث شده هزینه های درمانی این سازمان به شدت افزایش پیدا کند و یکی از دلایل کسری بودجه بخش درمان تامین اجتماعی را همین موضوع می دانند.

طرح تحول باعث بروز مشکلات پرداختی های مراکز درمانی شد

اکبر شوکت عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد جداسازی بخش درمان از این سازمان گفت:  کاملا با این موضوع مخالف هستیم و واگذاری بخش درمان از ریشه اشتباه است و اگر طرح تحول یک اشتباه بود واگذاری بخش درمان اشتباه بزرگتر از آن خواهد بود و مصیبت خیلی بزرگتر از طرح تحول است که گریبان جامعه کارگری را می گیرد.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول سلامت، سالیانه ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان بار مالی بر دوش تأمین اجتماعی گذاشته است گفت: سازمان حقوق بازنشستگان را به زحمت پرداخت می‌کند و در برخی موارد حتی دچار تأخیر در پرداخت‌ها نیز بوده‌ایم درحالی‌که اگر این طرح اجرا نمی‌شد، مشکلات نیز به وجود نمی‌آمد.

شوکت گفت: در تمامی کشورها، تأمین اجتماعی یک بسته کامل رفاهی، درمانی و بیمه‌ای است که به اثبات رسیده اما اگر بخواهیم این بخش را از سازمان، جدا و به وزارتخانه دیگری منتقل کنیم، دوباره بازگشت به سال ۶۸ است که اشتباهی تاریخی رخ داد.

وی گفت: البته با توجه به روحیاتی که طی این مدت از شریعتمداری وزیر رفاه جدید می شناسیم فکر نمی کنم وی بخواهد خود را مقابل جامعه کارگری قرار دهد و روحیاتش این گونه نیست.

وی با تاکید بر اینکه حتی اگر درمان را هم به وزارت بهداشت بدهیم و با تمام پولی که از سرانه درمان و یارانه می‌گیرد، باز هم برایشان کافی نیست؛ تا جایی که شاید در نهایت خود سازمان را نیز بگیرند افزود: حاضریم به همراه اقتصاددانان، طرح تحول را بررسی و به جبران کاستی‌های آن کمک کنیم تا شاید راهی برای نجات از وضعیت فعلی آشفته و نگران‌کننده پیدا کنیم.

در دولت یازدهم که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، مرحوم نوربخش بود، این اختلاف نظر به شدت باعث ایجاد چالش در دولت شده بود و گمان می رفت با روی کار آمدن دولت دوازدهم، و احتمال تغییر وزیر رفاه و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، گشایشی در این موضوع حاصل شود.

نباید حق‌الناس واگذار شود

 علی‌اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی جزو اموال کارگران است و با سرمایه آنها از طریق پرداخت حق بیمه‌هایی که طی این سالها داده‌اند شکل گرفته است به خبرنگار مهر گفت: واگذاری بخش درمان حق الناس است و نباید این اتفاق رخ دهد و تحت هر شرایطی با این موضوع مخالف هستیم.

وی گفت: تامین اجتماعی سه بخش اصلی بیمه ای، سرمایه گذاری و درمان دارد و تمامی اموال متعلق به بیمه شدگان و حق الناس است و تحت هیچ شرایطی به هیچ گروهی آن را واگذار نخواهیم کرد.

 رئیس کانون عالی بازنشستگان ومستمری بگیران تامین اجتماعی تاکید کرد: چنین طرحی یک بار قبل از انقلاب نیز اجرایی شده بود که تبعات منفی آن باعث شد تا مدیریت بخش درمان سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان برگردانده شود که امیدواریم این تجریه تلخ مجددا تکرار نشود.

منتقدان معتقدند طرح تحول سلامت طرحی کارشناسی نشده و دهن پر کن است که بر خلاف قرار قبلی پزشک خانواده و نظام ارجاع هم در آن اجرایی نشد و این طرح فقط افزایش تعرفه ها را به دنبال داشته است به طوریکه که هزینه درمان مستقیم تامین اجتماعی به جای دوبرابر شدن، ۵ برابر افزایش یافت.

چالش‌های طرح تحول سلامت از قول وزیر بهداشت

علی رغم دفاع تمام قد همیشگی وزیر بهداشت از طرح تحول سلامت، سید حسن قاضی زاده هاشمی در یکی از سخنرانیهای خود به چالش‌های طرح تحول نظام سلامت اشاره و عنوان داشت: به دلیل کاستی های زیاد در ارائه خدمات در حوزه درمان و مشکلاتی که مردم داشتند، طرح تحول نظام سلامت با دستور رییس جمهور و موافقت اعضای هیات دولت در سال ۹۳ آغاز شد. در آن زمان تصور بر این بود که یارانه نقدی جز برای فقرا، قطع شده و به جای آن یارانه جدید که همان خدمات سلامت است، جایگزین آن شود، اما مشکل اینجاست که یارانه نقدی قطع نشد و یارانه غیرنقدی که طرح تحول سلامت بود، ایجاد شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: برخی چالش های طرح تحول سلامت از جایی شروع شد که اعتبارات طرح تحول سلامت را به پول نفت و یارانه نقدی که حذف نشد، گره زدند و در عین حال بیمه اجباری از ۵ میلیون نفر به ۱۱ میلیون نفر حرکت کرد، بدون اینکه منبعی برای آن دیده شود.

هاشمی با بیان اینکه دکتر روحانی با وجود مشکلات مالی دولت، مصمم به ادامه طرح تحول سلامت هستند، گفت: البته اشکالات طرح باید برطرف شود که اشکال، عمدتا در سبد هزینه است  .

از سویی دیگر کارشناسان و متخصصان امور رفاهی نیز معتقدند در شرایطی که وزیر رفاه تغییر و مرحوم نوربخش نیز که طی مدت فعالیت خود اجازه دست درازی به اموال سازمان تامین اجتماعی را نداد و در مقابل تصویب قوانین تحمیلی ایستادگی کرد، فوت کرده است احتمال هر گونه تغییر رویه در واگذاری ها وجود دارد که در این صورت میزان رضایتمندی کارگران و جامعه هدف تامین اجتماعی کاهش می یابد و موجب اعتراضاتی خواهد شد.

محسن ایزدخواه کارشناس تامین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر به درمان مستقیم وغیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی اشاره می کند و می گوید: در درمان مستقیم توسط بیمارستانهای ملکی به بیماران و بیمه شدگان خدمات ارائه می شود و در بخش غیرمستقیم نیز سازمان با مراکز دانشگاهی، دولتی و خصوصی قرارداد بسته و از بیمارستانهای آنها برای استفاده بیمه شدگان بهره مند می شود.

طرح تحول سلامت باعث افزایش ناگهانی تعرفه‌ها شد

وی افزود: تاخیر در پرداخت بدهی مراکز دانشگاهی دولتی و طرف قرارداد این سازمان در بخش غیرمستقیم که به دلیل افزایش تعرفه‌ها پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت رخ داد باعث شد که وزارت بهداشت عنوان کند که سازمان تامین اجتماعی از عهده پرداخت مطالبات بر نمی آید که البته این گونه نبود و مشکل اصلی افزایش بیش از ۱۰ برابری ناگهانی تعرفه ها بود که باعث شد تامین اجتماعی نتواند به وظایف خود در رابطه با هزینه های خرید درمان از مراکز دولتی و دانشگاهی اقدام کند.

ایزدخواه با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت باعث شد هزینه های درمان سازمان تامین اجتماعی طی این مدت به بیش از دو برابر ۵۲ سال گذشته سازمان برسد، گفت: بر اساس طرح تحول، ۷۵ درصد هزینه ها متوسط سازمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی شد به طوری که حدود یک سال تامین اجتماعی نتوانست صورتحساب مراکز دولتی را به دلیل همان افزایش تعرفه ها پرداخت کنند و همین موضوع باعث اختلاف وزرات بهداشت و رفاه شد.

به گفته وی وزارت بهداشت این گونه برداشت کرد که سازمان تامین اجتماعی قصد پرداخت به موقع و به هنگام هزینه های درمانی مراکز دانشگاهی را ندارد و همین موضوع باعث سوءتفاهم شده و باعث شد که بیمه سلامت را از وزارت رفاه گرفته و به وزارت بهداشت دادند تا شاید حوزه های بیمه‌ای صندوق های بازنشستگی وضعیت بهتری داشته باشند.

کارشناس رفاه و تامین اجتماعی گفت: همچنین نمایندگان مجلس نیز در یکی از تبصره ها، بندی گذاشتند مبنی بر اینکه ۹.۲۷ هزینه درمان کارگران به حساب خزانه داری واریز شود تا از این طریق بتوانند هزینه‌های درمان را پرداخت کنند که به هنگام باشد و این گونه برداشت نشود که تامین اجتماعی سوءنیت دارد.

دستور واریز سهم درمان به خزانه در پی اختلاف دو وزیر

به گفته وی این مسئله باعث شد که میان وزارت بهداشت و تعاون مجددا اختلافی پیش بیاید که باعث شد نوربخش یک سال و نیم ناپایدار سازمان تامین اجتماعی را اداره می کرد که ۶ ماه به صورت سرپرست و یک سال نیز با صورتجلسه هیئت امنا تا انتخاب مجدد تمام این موارد در حالی رخ داد که عدم پرداخت های به موقع بخش درمان به دلیل کمبود منابع بود و اولویت با حقوق بازنشستگان بوده است.

وی افزود: با انتصاب سرپرست برای تامین اجتماعی خیال حامیان طرح تحول که عامل فردی را باعث دیرپرداخت شدن صورتحساب های مراکز درمانی می دانست راحت شد در حالی که مشکل اصلی کمبود نقدینگی بود.البته تاخیر در پرداخت ها، مراکز درمانی و دانشگاهی را نیز با چالش مواجه می کرد. پاشنه آشیل این مسئله، جزیره ای فکر کردن بخش های مختلف دولت و بی سامان بودن طرح تحول سلامت بود که منجر به افزایش تعرفه ها شده بود.

ایزد خواه با اشاره به اینکه دستور رئیس جمهور در راستای تفاهم بین دو وزارتخانه صورت گرفت، گفت: دستور دکتر روحانی مبنی بر واریز سهم درمان به خزانه، باعث سکوت معنادار وزارت بهداشت در رابطه با پیگیری مطالبات خود شده بود تا در نهایت تکلیف وزیر رفاه مشخص شود. از سوی دیگر این دستور مبنی بر پرداخت ۹.۲۷ به حساب خزانه از سوی کارفرمایان، تخصیص عینی پیدا نکرده، اگر هم مبلغی به حساب خزانه واریز شده از تهاترها و یا دارایی های تامین اجتماعی بوده است.

اشتباه تاریخی واگذاری درمان نباید رخ دهد

وی گفت: همچنین مجلس مصوبه ای برای صدور اوراق مشارکت برای پرداخت هزینه های درمان صادر کرده است که در ازای دریافت این اوراق شنیده شده که برخی از بیمارستانها و مراکز فنی و حرفه ای وزارت رفاه به رهن  درآمده اند.

این کارشناس تامین اجتماعی با اشاره به اینکه چنانچه جداسازی بخش درمان اتفاق بیافتد موضوعی که در سالهای قبل رخ داد به هیچ وچه درست نیست، گفت: این اشتباه تاریخی نباید مجددا رخ دهد چرا که در آن سالها به دلیل مشکلاتی که ایجاد شد با رای مجلس مجددا بخش درمان تامین اجتماعی واگذار شد.

ایزد خواه تاکید کرد: تصور وزارت بهداشت این است که در حال حاضر و شرایط فعلی  بخش درمان را به این وزارتخانه بدهند و حق بیمه های چندهزارمیلیاردی به حسابش ریخته شود غافل از اینکه پزشک خانواده، پزشک بالینی و ... موجب کنترل هزینه‌ها خواهد شد و به گفته مرحوم نوربخش طرح تحول سلامت مانند چاهی است که اگر کنترلی بر آن نباشد تمام بودجه را می بلعد.

به دنبال تغییر وزیر رفاه و فوت مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی، این شائبه پیش آمده که این تغییرات در حوزه رفاه و تامین اجتماعی، می تواند موقعیت مناسبی برای حامیان طرح تحول باشد که بخش درمان تامین اجتماعی را از این سازمان جدا کنند. در حالی که نمایندگان کارگری و برخی نمایندگان مجلس، سازمان تامین اجتماعی و اموال و دارایی آن را حق الناس میدانند که نمی توان در آن دخل و تصرفی ایجاد کرد.

مطلب قبلی علت اجرا نشدن برخی قوانین پرستاری/خبر خوش به پرستاران
مطلب بعدی کاهش هزینه‌های درمانی با اجرای "نظام ارجاع" /تلاش بر این است تا عدالت را در نظام سلامت کشور ایجاد کنیم
Print
136 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

اخبار برگزیده

شنبه، 09 دی 1396 - 10:09
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اینکه بخت قانون تعرفه گذاری پرستاری با گذشت ۱۰ سال هنوز باز نشده است بهبود وضعیت پرستاران را مستلزم تامین منابع پایدار برای طرح تحول سلامت دانست.
جمعه، 03 آذر 1396 - 20:32
می گويد پرستاري عشق دوران كودكي اش بوده ولي اين روزها سختي ها و مشكلات اين حرفه حتي به خانواده اش هم راه پيدا كرده است. كودك ١٤ ماهه اي دارد كه بايد براي بودن در كنارش شيفت هاي طولاني و سخت و طاقت فرسا را سپري كند. گاهي فكر مي كند سهم كودكش هم از محبت مادري در لابلاي بخش هاي شلوغ و شيفت هاي تك نفره ...
ﺳﻪشنبه، 09 آبان 1396 - 08:37
سواي تمام بي عدالتيها جامعه پرستاري از " احترام متقابل" به شدت استقبال ميكند.احترام كه باشد بسياري از مشكلات قابل حل خواهد بود.ما در كنار ساير تيم درمان بر اساس احترام متقابل و ديده شدن جايگاهمان براي بهبود سلامت مردم در كنار دولت و وزارت بهداشت خواهيم بود.
دوشنبه، 04 تیر 1397 - 11:44
دبیرکل خانه پرستار، با اشاره به نفوذ گروه اقلیت دارای قدرت و ثروت در تمامی لایه های حاکمیت نظام سلامت، افزود: این افراد، از وزارت بهداشت تا دولت و مجلس و شورای عالی بیمه نفوذ کرده اند.وقتی در اجرای امور، نظارت نباشد، احتمال بروز فساد دور از دسترس نیست و افرادی که در حوزه سلامت، پول و قدرت دارند، یکه...
پنجشنبه، 11 آبان 1396 - 17:25
مدیر روابط عمومی سازمان نظام پرستاری کشور، گفت: داوطلبان بهیاری از مجوز مراکز آموزشی اطمینان حاصل کنند.
شنبه، 05 اسفند 1396 - 09:43
چیزی که من بیش از همه بر آن تاکید دارم، تعارض منافع است. ما می‌بینیم که تعرفه‌های بخش سلامت در شورای عالی سلامت تصویب می‌شود که رئیس این شورا،‌ وزیر بهداشت است و وزیر رفاه، رئیس سازمان تامین اجتماعی، رئیس سازمان بیمه سلامت، رئیس سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح ازجمله اعضای دیگر ...
یکشنبه، 19 آذر 1396 - 15:45
معاون پرستاری وزارت بهداشتیکی از دغدغه های دانشجویان پرستاری را موضوع کمک پرستاری بیان کردگفت: در این مورد روشن سازی صورت گرفت و البته بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی نیازشان به این گروه را اعلام کرده بودند و براساس نیاز سنجی ۲۰ هزار نیروی کمک پرستار در کل دانشگاه های علوم پزشکی مورد نیاز بوده...
شنبه، 18 آذر 1396 - 09:32
آیا از طرح تحول سلامت با آن هزینه گزاف فقط چشم اصحاب رسانه تخریب بیمارستان نوساز سرپل ذهاب در زلزله اخیر را دید؟!  آیا کسی رفته از وضعیت بیمه های کشور آوار برداری کند ببیند زنده اند یا مرده؟! آیا زمان آن نرسیده که کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس سرکی هم به وزارت بهداشت بزند و ببیند آن بودجه‌های ...
ﺳﻪشنبه، 02 آبان 1396 - 15:13
جمعی از پرستاران بیمارستان امام خمینی (ره) در اعتراض به معوقات و پرداختی های شان در این بیمارستان تجمع کردند.
پنجشنبه، 24 اسفند 1396 - 16:06
وزارت بهداشتی که یازده سال قانون تعرفه گذاری  خدمات پرستاری را به بهانه عدم تخصیص بودجه و اعتبارات لازم در بودجه سالانه توسط دولت و مجلس بایگانی کرده است حال به این سوال پاسخ دهد که در کدام بند یا تبصره از برنامه بودجه سالانه ، اعتبار لازم برای پرداخت تعرفه بیمه ای انجام سونوگرافی توسط متخصصین ...
شنبه، 11 آذر 1396 - 13:01
ملتمسانه و مجدانه و برادرانه از حضرتعالی که از اصحاب رسانه هستید استدعا دارم در رساندن صدای مظلومانه پرستاران رنج کشیده و مورد ستم و بی عدالتی قرار گرفته، از هیچ تلاشی مضایقه نفرمایید. بنده به نمایندگی از تمامی پرستاران زحمتکش که اسامی چند نفر از آنان را در ذیل ذکر مینمایم این مشکلات و مصایب را که ت...
دوشنبه، 29 آبان 1396 - 11:14
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی از تلاش ها و خدمات پزشکان، پرستاران و نیروهای امدادی و اجرایی در زلزله غرب کشور، تقدیر کرد.
یکشنبه، 29 بهمن 1396 - 10:45
رئیس نظام پرستاری میناب گفت: با توجه به بزرگترین گروه ارائه دهندگان خدمت ،یعنی جامعه بزرگ پرستاری، یک کرسی به نام این عزیزان در هیات امناهای بیمارستانها در نظر گرفته شود تا در مدیریتهای مالی، اداری بیمارستان بعنوان حامی این گروه صاحب نظر و صاحب حق باشد تا در موقع لزوم در دفاع از حقوق همکاران گام برد...
دوشنبه، 29 آبان 1396 - 11:52
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با عنوان این مطلب که در چاه ویل درمان گیر افتاده ایم، گفت: طرح تحول سلامت نباید به سرنوشت مسکن مهر دچار شود.
یکشنبه، 03 دی 1396 - 13:07
متاسفانه بسیاری از نماینده های مجلس، مقامات مختلف سازمان های نظارتی و محاسباتی و نهادهای مهم کشور خود عضو هیات امنای دانشگاههای مختلف علوم پزشکی بوده و یا همسر و یکی از نزدیکان انها در وزارت بهداشت جایگاه و پایگاه داشته و این بزرگترین تعارض منافع را ایجاد کرده است. اینکه در چنین فضای فساد اوری، همای...


 

 دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دات نت نیوک فارسی