اخبار برگزیده

اولین غیر پزشک در ایران وزیر بهداشت شد
مدیر سایت

اولین غیر پزشک در ایران وزیر بهداشت شد

نمکی بر صندلی وزارت نشست

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سلامت ایرنا، پس از استعفای سید حسن هاشمی از وزارت بهداشت، هدایت سکان این وزارتخانه با حکم رئیس جمهوری در دستان سعید نمکی قرار گرفت. داروسازی که حالا با رأی اعتماد نمایندگان مجلس، به عنوان اولین وزیر بهداشت غیرپزشک شناخته می‌شود.
وی در دوران وزارت رضا ملک زاده و دولت سازندگی، عهده دار معاونت بهداشت وزارت بهداشت بود. نمکی همچنین مدتی مشاور معصومه ابتکار در سازمان حفاظت از محیط زیست بود و در سال 94 به سمت معاونت امور اجتماعی سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.
این داروساز همچنین مدیرعامل چند کارخانه داروسازی از جمله تولید دارو بوده و در کارنامه کاری خود، ریاست دانشگاه علوم پزشکی کاشان را نیز دارد.
وی مدرک دکترای داروسازی و تخصص ایمونولوژی دارد و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو شورای سیاست گزاری مرکز ملی تحقیقات سازمان بیمه سلامت است. نمکی اولین وزیر بهداشت غیر پزشک پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران محسوب می‌شود.

*سامی و اولین طرح ملی طب
آخرین وزیر بهداشت قبل از پیروزی انقلاب، منوچهر رزم آرا، متخصص قلب و عروق بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کاظم سامی کرمانی که متولد مشهد بود، عهده دار سمت وزارت بهداشت شد. سامی مدرک دکترای تخصصی روانپزشکی از دانشگاه تهران داشت و در کابینه مهدی بازرگان به عنوان وزیر بهداشت منصوب شد.
سامی در 23 تیر 58 طرح «طب ملی» را مطرح کرد که بر اساس این طرح، هزینه پزشک، دارو و درمان همه ایرانیان از سوی دولت تامین می‌شد. سامی چند روز قبل از استعفای دولت موقت، استعفا داد که مورد پذیرش بازرگان قرار گرفت. سامی از 28 بهمن 57 تا زمان استعفای خود در این سمت باقی ماند.

* زرگر و حکم وزارت از امام خمینی (ره)
عنوان دومین وزیر بهداشت پس از انقلاب در کنار نام موسی زرگر قرار گرفت. او متولد شهریار و فوق تخصص جراحی عمومی بود. زرگر از 28 آبان 58 تا 31 تیر 59 در این سمت کار کرد و در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر گروه جراحی دانشکده پزشکی این دانشگاه است.
صفحه 64 جلد 11 صحیفه امام خمینی (ره)، نامه رهبر کبیر انقلاب خطاب به موسی زرگر را چاپ کرده است. بر اساس این نامه، زرگر طبق پیشنهاد شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران به سمت وزیر بهداری و بهزیستی منصوب شده است.

* منافی در قامت سومین وزیر
هادی منافی با تخصص جراحی عمومی سومین وزیر بهداشت پس از انقلاب اسلامی بود. او از 21 آذر 59 تا 24 مرداد 63 در این سمت باقی ماند. البته منافی ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست را نیز در کارنامه خود داشت.

*مرندی و تنظیم خانواده
سید علی رضا مرندی که فوق تخصص اطفال است، دو دوره عهده دار سمت وزارت بهداشت بود. او در اولین دوره از 25 مرداد 63 تا 7 شهریور 68 عهده دار این سمت و در دومین دوره از 27 مرداد 72 تا اول شهریور 76 وزیر بهداشت بود.
مرندی متولد اصفهان است. او دوره تخصصی کودکان را در دانشکده پزشکی ویرجینیای آمریکا گذرانده و در سال 50 بورد تخصصی اطفال را دریافت کرد. چهارمین وزیر بهداشت پس از انقلاب، در حال حاضر استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس فرهنگستان علوم پزشکی است.
مرندی در سال 82 چهره ماندگار کشور شد. در دوره وزارت او، لایحه تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تصویب مجلس رسید. افزایش ظرفیت رشته‌های تخصصی و ایجاد رشته‌های فوق تخصصی جدید و افزایش دانشکده‌های پزشکی در کشور و تشکیل شبکه‌های بهداشت از اقدام‌های مهم دیگر مرندی بود که می‌توان این موارد را آغازگر مسیر تحول در حوزه سلامت دانست.
مهمترین شعار مرندی در زمان تصدی پست وزارت بهداشت، «دو تا بچه کافیه» بود. لایحه تنظیم خانواده یکی از کارهای مرندی در زمان تصدی پست وزارت بهداشت بود. او در نامه‌ای خطاب به امام خمینی (ره) و پاسخ ایشان به وی مبنی بر شروع این بحث در دانشگاه‌های علوم پزشکی، اعمال سیاست‌های مهار کننده رشد افسار گسیخته جمعیت در آن بازه زمانی انجام شود.

* تنها وزیر بهداشت استیضاح شده کشور
ایرج فاضل تنها وزیر بهداشت استیضاح شده کشور است. او در دولت اول هاشمی رفسنجانی عهده دار مسئولیت وزارت بهداشت بود که توسط مجلس سوم استیضاح و رضا ملک زاده جایگزین او شد. هر چند روایت‌های مختلفی درباره اخذ یا عدم اخذ رأی اعتماد فاضل در روز استیضاح مطرح شده است.
فاضل متولد اردستان اصفهان، فوق تخصص جراحی عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. او از 8 شهریور 68 تا 22 دی 69 وزیر بهداشت بود. عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز از جمله مسئولیت‌های فاضل است. او تا همین چند وقت پیش عهده دار سمت ریاست سازمان نظام پزشکی بود که به علت قانون منع بکارگیری بازنشستگان از سمت خود استعفا داد.

* ملک زاده و امتداد حضور در وزارت بهداشت
رضا ملک زاده پس از فاضل بر مسند وزارت بهداشت نشست. او متولد کازرون، فوق تخصص گوارش و کبد و یکی از اعضای سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی است. او وقتی وزیر شد 39 سال داشت و تا سال 72 وزیر بهداشت بود.
ملک زاده در حال حاضر با حکم سعید نمکی در سمت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ابقا شده است.

* فرهادی و حضور در دو وزارتخانه
محمد فرهادی متولد شاهرود و متخصص گوش و حلق و بینی پس از دوره دوم وزارت مرندی در وزارت بهداشت، در دولت اول سید محمد خاتمی به عنوان وزیر بهداشت رأی اعتماد گرفت. او هشتمین وزیر بهداشت پس از انقلاب محسوب می‌شود.
فرهادی از اول شهریور 76 تا اول شهریور 80 در سمت وزارت بهداشت مشغول به کار بود. او در دولت اول حسن روحانی نیز وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود.

* پزشکیان و آغاز برنامه پزشکی خانواده
مسعود پزشکان دومین وزیر بهداشت دولت اصلاحات بود. این جراح قلب که متولد مهاباد است، از اول شهریور 80 تا 2 شهریور 84 سکاندار وزارت بهداشت بود. نهمین وزیر بهداشت ایران پس از انقلاب اسلامی در دوره‌های هشتم، نهم و دهم از تبریز وارد مجلس شورای اسلامی شده است.
یکی از مهمترین کارهای پزشکیان، ترجیح و اولویت دادن به اقشار آسیب پذیر در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و تصویب و اجرای قانون بیمه روستایی و ارائه دفترچه بیمه به روستاییان و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت بود. برنامه پزشکی خانواده نیز از زمان او آغاز شد و البته هنوز با گذشت 13 سال به سرانجام نرسیده است.
موضوع جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت نیز در دوره وزارت پزشکیان باز هم مطرح شد که با تلاش نهمین وزیر بهداشت، این اتفاق نیفتاد. از طرفی پزشکیان نیز در دوره وزارت خود استیضاح شد، اما رأی بالاتری نسبت به زمان کسب رأی اعتماد اولیه خود از نمایندگان مجلس گرفت. پزشکیان در حال حاضر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی است.

* باقری لنکرانی و حل مقطعی مشکل دارو
کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت اول احمدی نژاد بود. او فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد و در حال حاضر رئیس مرکز تحقیقات سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شیراز است. او از 3 شهریور 84 تا 14 شهریور 88 عهده دار سمت وزارت بهداشت بود.
لنکرانی تیر ماه 97 درباره حضورش در وزارت بهداشت دوره احمدی نژاد گفته بود: من تقریبا مشکلی با آقای احمدی نژاد نداشتم. تنها گلایه‌ای که داشتیم و خدمت او می‌گفتیم، عدم هماهنگی بین ما و وزارت رفاه بود که او چند بار جلساتی گذاشتند که این هماهنگی صورت بگیرد، اما بالاخره اتفاق خاصی رخ نداد.
موضوع دارو نیز یکی از مواردی بود که در دوران باقری لنکرانی مطرح شده بود. در آن زمان رسول دیناروند عهده دار سمت معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت شد و کمبود دارو از حدود 350 قلم به زیر 50 قلم رسید.

* وحید دستجردی و برکناری عجیب
مرضیه وحید دستجری اولین وزیر زن ایران بود. این متخصص زنان و زایمان از 14 شهریور 88 تا 7 دی 91 عهده دار سمت وزارت بهداشت بود. او همچنین نماینده مردم تهران در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس بود.
او خودش را وزیر پزشک خانواده می‌نامید و در برنامه‌هایش بر اجرای پزشک خانواده در تمام استان‌ها تاکید داشت. یکی از جنجال‌های زمان وزارت او، اعتراض برخی پزشکان شرکت کننده در آزمون دستیاری و جنجال ایجاد شده درباره فروش سوالات آزمون و در نتیجه ابطال این آزمون از طرف دستجری بود. پس از این ماجرا و مقاومت دستجری درباره برکناری باقر لاریجانی از سمت قائم مقامی وزارت بهداشت، شایعه‌ برکنار شدن دستجری قوت گرفت. او از طرفی درباره عدم تخصیص ارز دولتی برای مصارف پزشکی و دارویی و واردات محصولاتی مانند دسته بیل نیز انتقاد کرد. بالا گرفتن اختلافات میان رئیس جمهوری وقت و وزیر بهداشت، سرانجام منجر به برکناری دستجردی شد.
اولین وزیر بهداشت زن تاریخ ایران در اردیبهشت 93 درباره ماجرای ابطال آزمون دستیاری در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: وقتی آزمون دستیاری را برگزار کردیم به دلیل اینکه با همان ساختار گذشته و افراد گذشته بود فکر کردیم همه نکات امنیتی و محرمانه رعایت شده، اما همان شب یکی از نمایندگان مجلس تماس گرفت و گفت سوالات لو رفته و وقتی مدارک را دیدیم متوجه شدیم که درست است. همان جا با قوه قضاییه و دادستان تهران تماس گرفتم و جریان را اطلاع دادم که 32 نفر دستگیر شدند. ‌در واقع برخی قبول می‌شدند و برخی قبول نمی‌شدند و حقوقشان ضایع می‌شد. حتی از ریاست جمهوری به من گفتند بهتر نیست ابطال آزمون شود گفتم بهتر است چرا که حقوق شرکت‌کننده‌ها پایمال نخواهد شد. دو هفته بعد طراحی سوال کردیم و در واقع دو تیم داشتیم که تیم اول غیرواقعی و تیم اصلی تیم دوم بودند و کل سیستم آزمون را دگرگون کردند.
دستجری در همان برنامه تلویزیونی درباره شیوه مطلع شدن از برکناری خود هم گفته بود: من هر روز تقریبا حدس می‌زدم و از 3 ماه قبل منتظر بودم. به مسئول دفتر سفارش کردم سایت دولت را چک کند و به من خبر بدهد. زیرا به یکی از وزرا هم پیامکی آمده بود که وی برکنار شده است. از این رو گفتم خودمان چک کنیم. بالاخره آدم آبرویی دارد.
دستجردی در حال حاضر مشاور رئیس قوه قضاییه و عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

* سومین وزیر بهداشت احمدی نژاد
محمد حسن طریقت منفرد بعد از دستجردی به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب شد و در 27 اسفند 91 از مجلس رأی اعتماد گرفت. او از 7 دی 91 تا 24 مرداد 92 در این سمت باقی ماند. طریقت منفرد متخصص جراحی چشم است.
دوازدهمین وزیر بهداشت پس از انقلاب اسلامی، ساماندهی طرح پزشک خانواده، دارو و درمان، رسیدگی به بهداشت و تغذیه و عدالت آموزشی و بهداشتی و درمانی و کاهش هزینه‌های مردم را از جمله اولویت‌های خود اعلام کرده بود.

* قاضی زاده هاشمی و استعفای جنجالی
سید حسن قاضی زاده هاشمی در دولت اول و دوم حسن روحانی عهده دار سمت وزارت بهداشت شد. این چشم پزشک سکان هدایت بزرگترین طرح اجتماعی دولت یازدهم و دوازدهم را با عنوان طرح تحول سلامت در دست گرفت. هاشمی از 24 مرداد 92 تا 13 دی 97 در ساختمان ایوانک حضور داشت.
حضور هاشمی در وزارت بهداشت تا زمان اعلام بودجه سال 98 ادامه یافت و با مشخص شدن برخی مشکلات بودجه ای در حوزه سلامت استعفای خود را به رئیس جمهوری تقدیم کرد. مواردی مانند پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت نیز از جمله علل استعفای هاشمی اعلام شده است.
پس از استعفای او، رئیس جمهوری طی حکمی سعید نمکی را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب کرد که سرانجام امروز نمایندگان مجلس به این داروساز به عنوان اولین وزیر بهداشت غیرپزشک رأی اعتماد دادند.
گزارش از امیر پروسنان
اجتمام *9482 * 3063

انتهای پیام /*
مطلب قبلی جامعه پرستاری بابت عدم تخصیص بودجه برای تعرفه‌گذاری از مجلس پاسخ می‌خواهد / متأسفانه لابی‌ها و معامله‌ها و رانت حرف اول را می‌زند
مطلب بعدی نباید فکر کنیم که یک پزشک تافته جدابافته است
Print
410 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

نظر سنجی

آیا از عملکرد وزرات بهداشت در حوزه پرستاری راضایت دارید؟ثبت رأی 

مواضع دبیرکل

اخبار

پيام تسليت دبير كل خانه پرستار در پي شهادت تكنسين اورژانس زاهدان ادامه مطلب

پيام تسليت دبير كل خانه پرستار در پي شهادت تكنسين اورژانس زاهدان

در پي انتشار خبر شهادت تكنسين اورژانس پيش بيمارستاني زاهدان در حين ماموريت، محمد شريفي مقدم دبير كل خانه پرستار پيام تسليتي صادر كرد.
به گزارش خبرنگار خانه پرستار متن اين پيام بدين شرح است:
RSS
12345678910انتها

آخرین اخبار

 • پیام تسلیت دبیرکل خانه پرستار در پی درگذشت ابوی عضو شورای مرکزی و مدیر فرهنگی خانه پرستار
 • دولت زیر بار اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری نمی رود
 • پیام تسلیت روابط عمومی خانه پرستار در پی درگذشت پدر عضو شورای مرکزی خانه پرستار
 • مسیر جذب نیروی پرستاری باید هموار شود/ مشکلات بی شمار پرستاران
 • پيام تسليت دبير كل خانه پرستار در پي شهادت تكنسين اورژانس زاهدان
 • اقدام غیر قانونی وزیر بهداشت در برگزاری زود هنگام انتخابات نظام پرستاری
 • بهار پرستاري با برچيده شدن بساط ظلم و بي عدالتي در نظام سلامت محقق خواهد شد/ قطعا با اراده پرستاری هر تحولي امكان پذير است
 • اگر قرار بر خرید تمام ماشین های بیهوشی از تولید داخل بوده چرا در یک تاریخ دو مناقصه برگزار کردید؟/ آیا خرید دستگاه ها قرار است بدون مناقصه و با ترک تشریفات صورت پذیرد؟!
 • متوسط کارانه پرستاران 200 تا 300 هزار است نه 800 هزار تومان
 • گلایه پرستاران از عدم پرداخت مطالبات سال ۹۶/شیفت های تحمیلی نوروز
 • 12345انتها

  اخبار برگزیده

  شنبه، 11 آذر 1396 - 13:01
  ملتمسانه و مجدانه و برادرانه از حضرتعالی که از اصحاب رسانه هستید استدعا دارم در رساندن صدای مظلومانه پرستاران رنج کشیده و مورد ستم و بی عدالتی قرار گرفته، از هیچ تلاشی مضایقه نفرمایید. بنده به نمایندگی از تمامی پرستاران زحمتکش که اسامی چند نفر از آنان را در ذیل ذکر مینمایم این مشکلات و مصایب را که ت...
  شنبه، 25 آذر 1396 - 16:20
  وزارتین بهداشت و رفاه نیز در مراکز بهداشتی درمانی تحت امر خود که اختیار امر را دارند و می توانند سقف کارانه های پرداختی به گروه پرستاری را تفکیک و در قالب تعرفه های تعریف شده بصورت متناسب تخصیص داده و بپردازند ، کوتاهی و فرافکنی می کنند و قانون مصوب مجلس را به تمسخر می گیرند و بهانه کمبود بودجه ...
  پنجشنبه، 26 بهمن 1396 - 13:57
  عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور، با اشاره به ابهام در شیوه مدیریت بیمارستان های هیات امنایی، گفت: وضعیت پرستاری در این بیمارستان ها بدتر می شود.
  چهارشنبه، 02 اسفند 1396 - 09:52
  اقدام غیرقانونی ۱۱۰ تن از نمایندگان مجلس که تحت لابی های مختلف و خلاف قانون، به تصویب بند ز فصل هفتم لایحه بودجه رای دادند، نقطه تاریکی در کارنامه مجلس دهم شد
  ﺳﻪشنبه، 05 دی 1396 - 12:20
  کمبود شدید نیروهای پرستار،بهیار و.. در مراکز درمانی مناطق محروم با توجه به حجم زیاد فارغ التحصیلان این رشته ها در مراکز دانشگاهی و اصرار وزارت بهداشت بر تربیت نیروهای ناکارآمد تحت عناوینی چون « کمک پرستار» و « پرستار بیمارستانی» ، نه تنها باری از مشکلات مردم محروم این مناطق ر...
  جمعه، 27 بهمن 1396 - 15:12
  نیروهای فوریت ها در سراسر کشور مدت هاست که معوقات خود اعم از فوق العاده ویژه و مزایای قانون ارتقاء بهره وری را دریافت نکرده اند و این امر باعث شده تا مسئولان امر به فکر پاک کردن کامل صورت مسئله و عدم پرداخت حقوق قانونی این نیروهای شریف و خدمتگزار باشند.
  دوشنبه، 29 آبان 1396 - 11:14
  رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی از تلاش ها و خدمات پزشکان، پرستاران و نیروهای امدادی و اجرایی در زلزله غرب کشور، تقدیر کرد.
  یکشنبه، 07 آبان 1396 - 11:06
  طنز وارده: محمد علی شهابی فعال صنفی درواکنش به مصاحبه های اخیر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به ادامه طرح تحول تحت هر شرایط  طی یاداشت طنزی درتلگرام خود نوشت: وزارت بهداشت طی اطلاعیه ای از مردم خیر و همیشه در صحنه درخواست کرده است که اماده دریافت کمک های مالی هم وطنان جهت ادامه طرح تحول م...
  پنجشنبه، 31 خرداد 1397 - 17:59
  عضو شورای عالی نظام پرستاری، با انتقاد از اینکه پرستاری در برنامه ها و طرح های سلامت مورد مشورت قرار نمی گیرد، گفت: پرستاران از بی عدالتی رنج می بزند.
  یکشنبه، 12 آذر 1396 - 12:25
  در آمریکا دو سه تا از این‌ مصادیق جرم هستند و مجازات کیفری دارند.» وقتی افراد ذینفع بخش خصوصی در بخش دولتی پستی می‌گیرند و قوانینی که به نفع‌ خودشان است، وضع می‌کنند: «یا مورد دیگر که به درهای چرخان معروف است، وقتی فردی در بخش خصوصی است، به جایگاهی در بخش دولتی رفت&zw...
  پنجشنبه، 25 آبان 1396 - 03:17
  نماینده مردم کرمانشاه با انتقاد از مدیرات بحران در مناطق زلزله زده گفت:به روستای قلمه‌ذهاب و بیامه‌علیا هیچ کمکی نرسیده است و بیش از هزار نفر تا الان جانباختند.
  شنبه، 18 آذر 1396 - 11:09
  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اقدامات موثر درحل مشکلات پرستاران را تشریح و برضرورت افزایش جذب نیروی پرستار درمراکز درمانی تاکید کرد.
  ﺳﻪشنبه، 02 آبان 1396 - 15:13
  جمعی از پرستاران بیمارستان امام خمینی (ره) در اعتراض به معوقات و پرداختی های شان در این بیمارستان تجمع کردند.
  جمعه، 25 اسفند 1396 - 15:50
  دلیل عدم موافقت شورای عالی بیمه و مسئولان برنامه و بودجه با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری چیست؟ و آیا شعار حمایت از مردم هیچ گاه نباید رنگ عمل به خود بگیرد؟ کاش حد اقل به ندای وجدان و ندای پر مهر قرآن کریم که همگان را به تفکر و تعقل فرا می خواند گوش فرا دهیم.
  پنجشنبه، 24 اسفند 1396 - 16:06
  وزارت بهداشتی که یازده سال قانون تعرفه گذاری  خدمات پرستاری را به بهانه عدم تخصیص بودجه و اعتبارات لازم در بودجه سالانه توسط دولت و مجلس بایگانی کرده است حال به این سوال پاسخ دهد که در کدام بند یا تبصره از برنامه بودجه سالانه ، اعتبار لازم برای پرداخت تعرفه بیمه ای انجام سونوگرافی توسط متخصصین ...


   

     دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
  دات نت نیوک فارسی