اخبار

کمبود پرستار در شاهراه سلامت!

کمبود پرستار در شاهراه سلامت!
ارسال شده: دی 18, 1398
نظرات: 0
[EasyDNNnews:IfExists:SubTitle]

«خبرشمال» به‌عنوان رسانه مستفل در چند روز گذشته به دغدغه‌های این صنف پرداخت و ازجمله یک روز بعد از «روز پرستار»، در گزارشی از مدیران و حتی کاندیداها گلایه کرد که چرا در روز میلاد حضرت زینب سلام الله علیها، سراغی از پرستاران نگرفتند و حتی در حد اهدای شاخه گل به آنان و خداقوت به مراکز درمانی نرفتند. امروز مشخص شد تنها در استان گیلان، چیزی حدود یک‌هزار پرستار کمبود داریم. این کمبود در متن و بطن خود یک پیام دارد و آن این‌که پرستاران که در شمار «حداقلی‌بگیران دولت» هستند علاوه بر مشکل مالی و حقوق و دستمزد پایین و کار سنگین به دلیل تعدادِ اندک پرستاران، ناچارند کار و وظایف بیشتری انجام دهند و کار بیشتر، خستگی جسمی بیشتری به دنبال دارد و حقوق دستمزد پایین، به خستگی روحی و فقر نشاط منجر خواهد شد.توزیع عادلانه امکانات در تمام بخش‌ها و به‌ویژه حوزه سلامت لایه‌های مختلفی دارد و تنها محدود به توزیع تجهیزات نیست بلکه توزیع پرستاران در تمام استان‌های کشور نیز باید براساس مکانیسمی عادلانه باشد ضمن اینکه برخی مناطق چون استان گیلان به دلیل وجود منطقه آزاد انزلی و همسایگی با چند کشور، می‌توانند کانون توریسم سلامت کشور باشند، بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرند.
«خبرشمال» به‌عنوان رسانه مستفل در چند روز گذشته به دغدغه‌های این صنف پرداخت و ازجمله یک روز بعد از «روز پرستار»، در گزارشی از مدیران و حتی کاندیداها گلایه کرد که چرا در روز میلاد حضرت زینب سلام الله علیها، سراغی از پرستاران نگرفتند و حتی در حد اهدای شاخه گل به آنان و خداقوت به مراکز درمانی نرفتند. امروز مشخص شد تنها در استان گیلان، چیزی حدود یک‌هزار پرستار کمبود داریم. این کمبود در متن و بطن خود یک پیام دارد و آن این‌که پرستاران که در شمار «حداقلی‌بگیران دولت» هستند علاوه بر مشکل مالی و حقوق و دستمزد پایین و کار سنگین به دلیل تعدادِ اندک پرستاران، ناچارند کار و وظایف بیشتری انجام دهند و کار بیشتر، خستگی جسمی بیشتری به دنبال دارد و حقوق دستمزد پایین، به خستگی روحی و فقر نشاط منجر خواهد شد.
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، نسبت به این موضوع انتقاد کرد و با بیان اینکه طرح تحول سلامت در گیلان اجرایی نشد از بی‌توجهی مسئولان حوزه سلامت به وضعیت بیمارستان‌ها و کمبود نیروی پرستاری در این استان انتقاد کرد.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در این زمینه به «خانه ملت»، در مورد انتشار خبری از سوی مدیر امور پرستاری دانشگاه پزشکی گیلان مبنی بر اینکه این استان با کمبود هزار نیروی کادر پرستاری مواجه شده است، گفت: متاسفانه گیلان از نظر بهره‌مندی از خدمات حوزه سلامت عقب افتاده است، چراکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمان فعالیت دکتر قاضی‌زاده‌ هاشمی و مدیریت اسبق دانشگاه علوم پزشکی به‌رغم تلاش‌های نمایندگان این استان توجهی به این منطقه نداشت.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: طرح تحول سلامت در گیلان اجرایی نشد، کما اینکه در این مورد در صحن مجلس از دکتر قاضی‌زاده‌ هاشمی وزیر سابق بهداشت و درمان سوال کردم، اما متاسفانه پاسخ قانع‌کننده‌ای نداشت.
وی با بیان اینکه گیلان با ضعف‌هایی در حوزه خدمات بیمارستانی، تخت و نیروی پرستاری مواجه شده است، تصریح کرد: هم‌اکنون با کمبود هزار پرستار در بیمارستان‌های گیلان مواجه هستیم و مطالبات بیمارستان‌‎ها نیز انباشته شده است، بنابراین از آقای دکتر نمکی درخواست می‌کنم برای مشکلات این استان تدبیری بیندیشند.
جعفرزاده ایمن آبادی خاطرنشان کرد: البته آقای دکتر نمکی در سفری که به استان گیلان داشت با تعجب به این مهم اشاره کرد که نمی‌توانم باور کنم که این استان تا این اندازه از نظر امکانات مرتبط با حوزه سلامت عقب مانده باشد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: وزیر کنونی بهداشت و درمان به تازگی برای تجهیز بیمارستان‌های استان گیلان دستوری را صادر کرده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: گیلان شاهراه سلامت است و موضوع توریسم درمانی به دلیل وجود منطقه آزاد انزلی و کشورهای آسیای شمالی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده، اما مورد غفلت قرار گرفته است، بنابراین امیدوارم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای طرح تحول سلامت و اعتباراتی که دریافت می‌کند نگاهی هم به این استان داشته باشد.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بیمارستان‌های گیلان از نظر کمبود تجهیزات، حجم بالای مطالباتشان، نبود نیروی انسانی به دلیل ضعف دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده پرستاری در تربیت نیروهای کارآمد با مشکل مواجه است.
اهمیت حوزه درمان برکسی پوشیده نیست به این دلیل که به جان و سلامت مردم مربوط است و بدیهی است هر گونه کمبود و یا کم و کاستی در این حوزه، ممکن است حیات بخشی از مردم را به مخاطره بیندازد. این در حالی است که برابر اطلاعات موجود در این بخش، برخی استان‌ها که ظرفیت و استعداد تبدیل شدن به شاهراه سلامت و جذب توریست سلامت را داشتند نیز از کاستی‌های متعددی رنج می‌برند از قبیل کمبود تجهیزات و پرستار.
حقوق و دستمزد پایین و کار فشرده نیز رفته رفته شادابی و نشاط را از پرستاران می‌گیرد و آنان را تبدیل به پرستارانی افسرده و خسته می‌کند که توانی برای ارائه خدمات شایسته به شهروندان و به‌ویژه بیماران ندارند.


Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی