اخبار

ماشالله اکبری فعال صنفی :

پرستاری معاونت پرستاری دارد ویا معاونت ضد پرستاری!

پرستاری معاونت پرستاری دارد ویا معاونت ضد پرستاری!
ارسال شده: اسفند 28, 1398
نظرات: 0

در این بحبوحه بلا که پرستاران جان بر کف و نفس در چله کمان نهاده، ققنوس وار میان شعله های بلا می جهند حضرت معاونت  بجای برجسته کردن خدمات این انسان های شریف و خادمان نجیب ناخواسته و نادانسته به تحقیر و تخفیف این جان های عاشق بر نشسته است آنجا که از اختصاص میان وعده! برای همکاران پرستار درگیر با بیماران کرونا خبر می دهد!

به گزارش خبرنگار خانه پرستار ابه نقل از ماشالله اکبری فعال صنفی در حوزه پرستاری طی یاداشتی در کانال تلگرامی و در  واکنش به مصوبه معاون پرستاری وزرات بهداشت  در خصوص دادن میان وعده به پرستاران  اذعان میدارد:معاونت ضد پرستاری!
پرستاری در ایران دارای دو رکن حرفه ای است. نظام و معاونت .جامعه پرستاری برای پا گرفتن این دو رکن حرفه ای تلاش ها و تکاپوهای بسیار داشته است. نسلی از پرستاران جوانی و عمر و انرژی خود را بر سر  تشکیل سازمان نظام پرستاری و ایجاد معاونت پرستاری گذاشتند با چه امید و آرزوهایی.
معاونت پرستاری بعنوان اهرم اجرایی جامعه پرستاری یکی از مطالبات اصلی و اساسی همه پرستاران ایران بود. من و بسیاری از پرستاران فکر می کردیم با ایجاد معاونت پرستاری بسیاری از مشکلات مزمن و جانفرسا از طریق این معاونت حل و فصل خواهد شد اما زهی خیال باطل!
در سازمان های نظامی و امنیتی معاونتی وجود دارد بنام معاونت ضد جاسوسی. این ترکیب معاونت ضد جاسوسی ناخواسته ذهن مرا به سمت معاونت ضد پرستاری می برد. معمولا در حوزه  معاونت همه برنامه ها و ایده ها و آمال و ایده آل های زیرمجموعه آن معاونت ساخته و پرداخته می شود. مثل معاونت آموزش و تحقیقات وزارت بهداشت که از سیر تا پیاز امور آموزشی را رصد و اجرا می کند یا معاونت مالی و الخ...
در معاونت پرستاری وزیر بهداشت تمام ایده ها و برنامه در تضاد و تصادم با آمال و آرزوهای جامعه پرستاری است. در معاونت سابق آن شد که همگان دیدند و همه انرژی و تلاش فعالان صنفی مصروف خنثی کردن برنامه های ضد پرستاری معاونت وقت شد.
عملکرد حال حاضر معاون پرستاری وزارت بهداشت بسیار ناامید کننده تر از سلف خود است. البته از حق نگذریم حداقل نام معاونت را از معاونت پرستاری به معاونت مراقبت پرستاری تغییر داده اند!
اظهار نظرها و بیان مشکلات معاون محترم پرستاری وزیر بهداشت نشان از فاصله دهشتناک افکار و ایده های ایشان از افکار عمومی جامعه پرستاری دارد. نگارنده معتقد است اگر یکی از آموزگاران عزیز را به جای معاون فعلی منصوب می کردند احیانا بهتر و مفیدتر گفته ها و اظهار نظرهای خود را مدیریت می کرد و ایده و برنامه هایش قرابت و نزدیکی بهتر و بیشتری با جامعه پرستاری داشت. شوربختانه اظهار نظرهای معاون مراقبت پرستاری چنان دور از واقعیت های میدانی جامعه پرستاری ایران است که ناگزیر آدم فکر می کند یک تجاهل العارفین عامدانه در این صحبت ها وجود دارد.
یادمان نرفته است که معاون محترم مراقبت پرستاری با اظهار این مطلب که حداقل کارانه پرستاران ایران هشتصد هزار تومان در ماه است چه غلیان و طغیانی در افکار عمومی جامعه پرستاری ایجاد کرد. فیش ها و اسنادی که پرستاران از میزان کارانه خود در فضای مجازی و حقیقی ارائه دادند نشان داد که این مطلب عاری از حقیقت است و معاون پرستاری که ذاتا باید به روزترین و حقیقی ترین آمار و ارقام را داشته باشد تماما از موضوع بیخبر است.
با آنکه جامعه پرستاری ایران با چالش های اساسی روبرو است و سه مطالبه اصلی اش هر روز و هر ساعت از تمام تریبون ها و رسانه ها فریاد زده می شود اما ایشان اعلام کردند که جامعه پرستاری مودب و سربزیر هیچ توقعی ندارد!
ما فکر می کردیم مقام معاونت باید ایده و افکار و برنامه هایش ملی، محکم، فراگیر، عزتمند و بر اساس خرد جمعی و آگاهی حرفه ای باشد. دو سویه مراقب و مددجو حتما باید در برنامه هایش دیده شود. برای بحران های ملی برنامه و بسته های اجرایی و کاربردی داشته باشد. هم حقوق مردم را مد نظر قرار دهد و هم حقوق پرستاران مردم را. هم قد و قواره دیگر معاونت ها برخیزد و بنشیند و به مدد افزونی جمعیت و وحدت نظر جامعه زیر مجموعه خود دست بالا را داشته باشد و برای هر امری صدای رسا و زبان گویای هزاران پرستار شریف و خدوم کشور باشد. در همین بحران کرونا که همه کشور را درگیر کرده است و خط اول درگیری کارکنان نظام سلامت هستند معاونت پرستاری باید در قد و قامت یک معاون وزیر ظاهر می شد، برای تجهیزات فردی زیرمجموعه اش ایده پردازی می کرد، با سماجت وزیر را متقاعد می کرد که حق و حقوق عقب افتاده پرستاران را پرداخت کند، هر روز در تلویزیون از همکاران پرستارش دلجویی می کرد و احوال می گرفت و برای مبتلایان آرزوی شفا می کرد و یاد جان از کف دادگان را گرامی می داشت. در این بحبوحه بلا که پرستاران جان بر کف و نفس در چله کمان نهاده، ققنوس وار میان شعله های بلا می جهند حضرت معاونت  بجای برجسته کردن خدمات این انسان های شریف و خادمان نجیب ناخواسته و نادانسته به تحقیر و تخفیف این جان های عاشق بر نشسته است آنجا که از اختصاص میان وعده! برای همکاران پرستار درگیر با بیماران کرونا خبر می دهد!
کاش معاونت مراقبت پرستاری حداقل مشوق ها و مسبب های انگیزشی معاونت آموزشی وزارتخانه را برای زیر مجموعه خود نگاهی می کرد. مگر معاونت چه کم از معاونت دارد؟!
کاش یکی به معاون مراقبت بگوید که ایشان معاون پرستاران ایران است نه مسئول تغذیه کودکان یک مهد کودک!
معاون محترم مراقبت پرستاری،
دوران پرستاری نوین فرا رسیده است یا خودت را به روز کن یا برو، همین!

#ماشااکبریپرستار
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی