اخبار

یادداشت:

پرستاران_وابسته_به_قدرت در سایه ی نظام پزشک سالار اجرای تعرفه گذاری را به زیان پرستاری می دانند/ تطمیع افراد برای نیل به اهداف ضد پرستاری

پرستاران_وابسته_به_قدرت در سایه ی نظام پزشک سالار اجرای تعرفه گذاری را به زیان پرستاری می دانند/ تطمیع افراد برای نیل به اهداف ضد پرستاری
ارسال شده: فروردین 21, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0


بعد از ایجاد موج بیداری پرستاری در سالهای 93 و 94 و مخصوصا بعد از طرح تحول سلامت که طی این طرح، وجود بی عدالتی محض در بین تیم درمان با وضوح بیشتری مشخص شد و این مسئله موجب بروز اعتراضات گسترده ی پرستاری و نقدهای مختلف به طرح تحول سلامت و افشا شدن پرداختی های نجومی به برخی پزشکان گردید، سیستم پزشک سالار حاکم بر وزارت بهداشت و سیستم سلامت کشور به صورت بسیار زیرکانه به تقابل با این موج بیداری بر خاست .

به این معنی که راههای گوناگونی برای مقابله با این موج بیداری و انتقادات افشاگرانه ی غیر پزشکان و در راس آنان پرستاران آگاه و عدالتخواه ، برای خود ترسیم و به مقابله با این افشاگری ها پرداخت. از میان این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. انکار وجود پرداختهای نجومی و اختصاص منابع عظیم بودجه ای طرح تحول سلامت به کارانه های پزشکان متخصص، که بر اثر افزایش حدود 200 در صدی تعرفه های پزشکی ، شکل گرفته بود.

2.لابی گری و مظلوم نمایی بیشتر با نهادهای قانونی در جهت اختصاص منابع بیشتر با طرح شعارهای فریبنده از جمله حذف زیر میزی و ماندگاری پزشکان متخصص درمراکز درمانی دولتی و مناطق دور افتاده کشور.

3. تیم بندی و انتخاب افرادی از میان پرستاران ، با واگذاری امتیازات مختلف به آنها، که ایشان را به مدافعان خود در مقابل موج عظیم بیداری و عدالتخواهی پرستاران، تبدیل کرده تا با شیوه های مختلف بتوانند از سیستم پزشک سالار دفاع نموده و از آنها در نقش ترمز دستی و یا سدی از جنس پرستاری در مقابل پرستاران ، استفاده نمایند.

در این شیوه بسته به قیمت این افراد (که ما در این نوشتار به آنها #پرستاران_ وابسته_به_قدرت لقب میدهیم) با اعطای امتیازات مختلفی، آنها را برای مقابله با موج بیداری و آگاهی و حق طلبی و قانون خواهی پرستاران بالین ، تجهیز نمودند.

برخی را با #واگذاری_امتیاز_برگزاری_دوره_های_مجعول_بهیاری_یک_ساله، برخی را با دادن پست و یا #قول_واگذاری_میز_مدیریتی و برخی را با اعطای یک حق ماموریت و وعده ی پست و مقام در آینده ای نزدیک..

در جایی که پرستاران بالین خواهان اجرای قوانین پرستاری از جمله قانون مترقی تعرفه گذاری خدمات پرستاری هستند، و این قانون در برنامه ششم توسعه ی کشور، اجرای آن، به وزارت بهداشت تکلیف شده است، #پرستاران_وابسته_به_قدرت، این قانون را فاقد ضمانت اجرایی یا به ضرر پرستاری می دانند. یا در حالیکه پرستاران بالین و فعالین صنف پرستاری ، با مستندات کافی ، در آمد پزشکان متخصص را حدود 50 تا 100 برابر پرستاران می دانند، #پرستاران_وابسته_به_قدرت ، در رسانه های رسمی این اختلاف را فقط 15 تا 20 برابر بیان می کنند.
یا وقتی قانون بهره وری پرستاری در بیمارستان های دولتی و تامین اجتماعی و خصوصی به صورت های مختلف دور زده میشود و تقریبا بی اثر میگردد و پرستاران بالین و نماینده های قانونی آنها در سازمان نظام پرستاری ، موارد دور زدن قانون را افشاگری کرده و فریاد میزنند ، پرستاران وابسته به قدرت سکوت اختیار کرده و برای اجرای صحیح این قانون ، کلمه ای بر زبان نمی آورند.

مثالهای فراوانی از این دست موضع گیری های بر خلاف خواسته های اصلی پرستاران بالین وجود دارد که نشان میدهد #پرستاران_وابسته_به_قدرت ماموریت دارند تا خواسته های قانونی و مشروع پرستاران بالین را به حاشیه کشانده تا سیستم پزشک سالار، که این گروه مدیون و وامدار آنهاست، با خیال راحت تر بتوانند طرح های انحصاری خود را به پیش ببرند و در این مسیر، منتقدان و قانون طلبان و عدالتخواهان را به حاشیه برانند.

سید جواد توکلی
عضو شورای مرکزی خانه پرستار
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
4.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی