اخبار

عضو شورای مرکزی خانه پرستار؛

پرستاران وابسته به قدرت بدترين ترمزها براي مطالبه گري پرستاري هستند/ سازش با بالادستي و كوبش پايين دستي ها مشخصه ي جريان پرستاري وابسته به قدرت است.

پرستاران وابسته به قدرت بدترين ترمزها براي مطالبه گري پرستاري هستند/ سازش با بالادستي و كوبش پايين دستي ها مشخصه ي جريان پرستاري وابسته به قدرت است.
ارسال شده: فروردین 25, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

پرستاران وابسته به قدرت در عمل اثبات کرده اند که به هیچ عنوان اهل چالش و اعتراض نسبت به هیچ سیستمی نیستند و از قدرتی که در اختیار دارند برای سرکوب هر نوع چالشی در حوزه خود بهره می گیرند تا به مسئولان بالادستی نشان دهند که تا چه اندازه #تابع_محض حق و نا حقی آنها هستند.

به گزارش خبرنگار خانه پرستار محمود عمیدی عضو شورای مرکزی طی یاداشتی نوشت: هميشه فكر مي كنم كه چرا وزراي بهداشت در ادوار مختلف، كه طبيعتا بالاترين مقام اجرايي در نظام سلامت به شمار مي آيند، پيش يا پس از تصدي اين پست به عنوان رييس كل سازمان نظام پزشكي انتخاب نشده اند. اين در حالي است كه تعصب پزشكان به صنف و منافع صنفشان بسيار زياد است تا حدي كه وزير بهداشت قبل از اين كه خود را وزير بداند، ماهيتا خود را يك پزشك مي داند. عكس اين اتفاق براي پرستاري زماني رخ داد كه رييس كل سه دوره ي سازمان نظام پرستاري به عنوان معاون پرستاري وزير بهداشت برگزيده شد و در زمان تصدي اين پست بارها و بارها اعلام كرد من معاون پرستاران نيستم!
بي شك مهمترين عامل در گرفتن همزمان دو پست اجرايي و مطالبه گرانه، چيزي جز وابستگي شديد افراد به پست و مقام نيست و گرنه در چنين موقعيتي عقل سليم حكم مي كند كه فرد از يكي از پست ها استعفا دهد. مصداق بارز اين موضوع تصدي همزمان پست رياست سازمان نظام پرستاري (به عنوان يك پست مطالبه گر) و معاونت پرستاري(به عنوان يك پست اجرايي) است. چگونه مي توان هم مطالبه گر بود و هم اجرا كننده؟! چه چيزي جز طمع مقام و تلاش براي اتصال به منابع قدرت مي تواند توجيه كننده ي اين موضوع باشد؟
#پرستاران_وابسته_به_قدرت در واقع دلبسته منافع شخصي خودشان هستند و حتي توان پيگيري حقوق پرستاران مجموعه خود را ندارند چرا كه با ميزشان و البته با نظر ما فوقشان مغايرت دارد.
در واقع پست هاي مديريتي پرستاري با #تابعيت_محض عجين شده و قدرت اجرايي در زمينه مطالبات پرستاري را ندارد چرا که چشم به بالا دارند که چه دستوری صادر می شود تا بدون معطلی آن را اجرا نمایند. اینان هیچ گاه به هیچ یک از این فرامین اعتراض یا نقد نمی کنند چرا که اغلب این دستورات شامل حال خودشان نمی شود و سیستم هوای این افراد را دارد، ثانیا کار بالین پرستاری به حدی سخت است که این افراد از ترس بازگشت مجدد به بالین حاضرند همه پرستاران را قربانی کنند، ثالثا طعم ریاست،اضافه کاری های غیر حضوری، کارانه چند برابری و ... همگی عواملی برای افزایش تعلق خاطر به میز ریاست و پایه های سخت لرزان آن است.
#پرستاران_وابسته_به_قدرت در هر جایگاهی که هستند، در یک ویژگی مشترک هستند و آن #پیگیری_منافع_شخصی خودشان است. به این معنا که برای رسیدن به منفعت خود تمام راه های فریب و نیرنگ را طی می کنند و حاضرند پای بر شانه و سر هر جنبنده ای بگذارند.
این افراد ، انسان هایی چند لایه اند که به راحتی رنگ عوض می کنند و با تغییر شرایط سریعا تغییر مسیر می دهند. از این رو‌ ماندگاری بالایی داشته و با هر مدیر و رئیسی به راحتی سازگار می شوند. در مقابل قدرت توجیه و در صورت لزوم زور و‌ اجبارشان نسبت به پایین دستی ها بسیار بالا بوده و بالعکس نسبت به بالادستی ها و حتی مدیران هم رده میزان اطاعت پذیریشان افزایش می یابد.
پرستاران وابسته به قدرت در عمل اثبات کرده اند که به هیچ عنوان اهل چالش و اعتراض نسبت به هیچ سیستمی نیستند و از قدرتی که در اختیار دارند برای سرکوب هر نوع چالشی در حوزه خود بهره می گیرند تا به مسئولان بالادستی نشان دهند که تا چه اندازه #تابع_محض حق و نا حقی آنها هستند.
این افراد سالیان سال تمام منابع قدرت را در اختیار دارند و سپس همه کاستی ها و نبودن ها و کمبود ها و بی عدالتی ها را به دیگران نسبت داده و خودشان از همه کم کاری هایشان اعلام برائت می کنند.
اين موضوع ديگر بايد براي پرستاران حل شده باشد كه #پرستاران_وابسته_به_قدرت، از سرپرستار و مديرپرستاري بيمارستان گرفته تا مديران ارشد و معانت پرستاري و نيز كساني كه ساليان سال سمت هاي صنفي را در اختيار داشته اند، اگر بخواهند براي پرستاري كاري كنند با توجه به موقعيتشان مي توانند قدم مهمي بردارند اما متاسفانه نه تنها نمي خواهند كه كاري براي پرستاري كنند بلكه از قدرتشان هم فقط در جهت نيل به #اهداف_شخصي بهره مي گيرند.
اين ها #شدیدترین_ترمزها_براي_مطالبه_گري_پرستاري هستند، به همين جهت است كه در چند سال اخير شاهد بوده و هستيم كه معاونت پرستاري وزارت بهداشت به جاي پيگيري مطالبات پرستاري و بهبود شرايط پرستاران، تنها در جهت پايه گذاري پروژه هاي تخريبي پرستاری همت گماشته ، یا پایه گذار برخی پروژه ها بوده و یا همراهی کامل با پروژه های مختلف مانند پرستار بیمارستانی و قاصدک و .. داشته و خود يكي ازاصلي ترين موانع در مقابل مطالبات برحق پرستاران با ایجاد تفرقه و مانع تراشی و .. بوده است.
این افراد تمام تلاششان را کرده اند که دوره ی چهارم نظام پرستاری و انرژی فعالین و معترضین پرستاری مدام درگیر حواشی باشد و از اهداف اصلی دور باشد .
محمود عميدي_۲۳ فرورین ۹۸
عضو شوراي مركزي خانه پرستار
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
1.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی