اخبار

یک فعال صنفی پرستاری عنوان کرد:

پرستاران دائماً در معرض انواع خشونت‌های بیمارستانی و ضرب و شتم

پرستاران دائماً در معرض انواع خشونت‌های بیمارستانی و ضرب و شتم
ارسال شده: شهریور 20, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

یک فعال صنفی پرستاری با بیان این‌که با توجه به حضور پرستاران در خط مقدم درمان و مراقبت، از پرستاران (عضوی از کادر درمان) به‌عنوان گروهی که مدام در معرض انواع خشونت و ضرب و شتم قرار دارند می‌توان نام برد، گفت: بروز خشونت از جانب بیماران، همراهان و پرسنل درمانی در محیط کار یک عامل مهم و تأثیرگذار بر میزان انگیزه و کیفیت ارائه خدمات برای کادر درمانی است. پرستاران به‌علت ماهیت کاری خود، بیشتر از سایر گروه‌ها با بیماران و همراهان در ارتباط هستند هم‌چنین حلقه اصلی در چرخه ارتباط میان کادر درمانی و خانواده بیمار محسوب می‌شوند.

حامد عنایتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نام پرستاری اظهار داشت: پرستاران در هر شیفت کاری خود اغلب با افرادی مواجه می‌شوند که به‌علت بیمار شدن یکی از عزیزان‌شان وارد فاز بحرانی شده‌اند و همین امر زمینه انواع تنش را برای بیمار و خانواده‌اش فراهم می‌کند و همراهان و بیماران نیز از جمله واکنشی که از خود نشان می‌دهند پرخاشگری لفظی و در مواقع شدیدتر ضرب و شتم است.

وی گفت: خشونت در محیط کار برای پرستاران جزئی از روزمرگی کار پرستاری شده تا جایی که پرخاشگری لفظی عملاً در مراکز درمانی اصلا گزارش نمی‌شود.

این فعال صنفی خاطرنشان کرد: خشونت در محیط کار باعث کاهش انگیزه، روحیه کاری، کاهش تمرکز، صدمات روحی و روانی شده و می‌تواند به اختلال روانی در فرد منجر شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه، موارد متعددی را عامل موثر بر بروز خشونت بیماران و همراهان علیه پرستاری می‌دانند که از جمله آن انتظار برای ویزیت پزشک، فوت بیمار، مصرف مواد مخدر و الکل، ارتباط نامناسب سایر پرسنل با بیمار و همراهان وی، فشار کاری زیاد، نبود امکانات، نداشتن شناخت از حرفه پرستاری و شرح وظایف پرستاران است و از این‌رو مسئولان باید علت‌ها را شناسایی و در جهت برطرف کردن آن‌ها قدم بردارند.

عنایتی  در پایان افزود : برای پیشگیری از بروز چنین اتفاق‌هایی باید نهادهای ذی‌ربط به خصوص آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و رسانه ملی ورود کنند، چون عادی شدن بروز پرخاشگری در جامعه به یک عادت بدل شده و این فرهنگ ناخوشایند باید به‌تدریج اصلاح شود.

Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی