اخبار

در مراسم روز پرستار؛

پرستاران؛ تشکیل دهنده نیم بعلاوه یک نظام سلامت

پرستاران؛ تشکیل دهنده نیم بعلاوه یک نظام سلامت
ارسال شده: دی 22, 1397
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دالوندی در مراسم روز پرستار که در مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد، با بیان اینکه نیم بعلاوه یک نظام سلامت را جامعه پرستاری تشکیل می‌دهد، گفت: اگر به پرستاران بها داده شود، آنان همواره مانند سرباز در خدمت نظام سلامت هستند.

وی افزود: درحال حاضر با بیش از ۱۹۰ دانشکده پرستاری، ۲هزار عضو هیئت علمی، بیش از ۲۰۰ هزار نیروی پرستاری و نزدیک به ۱۱۸ هزار هیئت مدیره در سراسر کشور، بزرگترین جامعه نظام سلامت را تشکیل می‌دهیم.

دالوندی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر قانونی را مجلس تصویب می‌کند بر اجرای آن نیز نظارت داشته باشد گفت: اما ۱۲سال است تعرفه نظام پرستاری برجا مانده است.

وی با بیان اینکه ما باید از رویکرد بیمار محور، بیمارستان محور دست برداریم، افزود: طرح تحول نظام سلامت موج بیماران را به بیمارستان‌ها گسیل داشت و به این مسئله دامن زد.

دالوندی گفت: تخصص گرایی در عین ارزش‌های خود الان به شکل موجود به درد کشور نمی‌خورد، باید به خدمات پایه برگردیم و بیشتر بر پزشک عمومی و مهارت‌های زندگی و سبک زندگی تمرکز کنیم.

وی افزود: در حال حاضر نگاهمان ضریب پرستار به تخت است در حالیکه باید ضریب جمعیت به ضریب پرستار باشد.

دالوندی گفت: اکنون همه توقع افتتاح بیمارستان دارند؛ تا کی باید به سمت ساخت بیمارستان رفت باید نگاه‌ها را تغییر داد.

وی افزود: باید به نیاز فعلی مردم پاسخ دهیم از تخصص و تخصص گرایی دست برداریم، چرا باید یک متخصص تا دو نیمه شب بیمار معاینه کند درحالیکه در گذشته بهورزان و پزشکان عمومی خدمات گسترده‌ای ارائه می‌دادند، اما امروزه جمعیت روستا‌ها به علت سیاست غلط به حاشیه شهر‌ها کشیده شده است.

دالوندی به مسئله سالمند شدن جمعیت کشور هم اشاره کرد و گفت: هم اکنون سه و نه دهم درصد جمعیت کشور سالمند هستند، آسایشگاه جای سالمند نیست پرستاران آماده اند تا زمینه سالمندی را درون جامعه برای خدمت رسانی نهادینه کنند.

رئیس سازمان نظام پرستاری کشور به مشکلات بخش پرستاری نیز اشاره کرد و افزود: پدیده همراه بیمار، معضلی برای ما در بیمارستان‌ها شده است که خشونت علیه پرستار دارند.

دالوندی تاکید کرد: عدالت در توزیع منابع مالی و حضور در سیاستگزاری، خدمات پرستاری ارزان، تفاوت زیاد قیمت پرستاری در کشور با کشور‌های همجوار که علت مهاجرت این قشر شده، منشی گری پرستاران، معوقات بازنشستگی پرستاری که از سال۹۴ پرداخت نشده و پرستارنما‌هایی که به اسم پرستاران مراقبت در منزل بکار گرفته می‌شوند و کم بودن تعرفه پرستاری از جمله مواردی است که از سرپرست جدید وزارت بهداشت خواستار رسیدگی و رفع این مشکلات هستیم.

Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی