اخبار

عضو شورای مرکزی خانه پرستار در گفتگوی اجتماعی رادیو گفتگو اظهار داشت:

پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است

پرداختِ ثابت راه علاج بیماری نظام سلامت است/ با اطمینان می گوییم زیر میزی ها افزایش یافته است
ارسال شده: اردیبهشت 31, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

ما منکر بحث تعرفه نیستیم اما معتقدیم بایستی روی این موضوع نظارت درستی وجود داشته باشد. افزایش بی قاعده ی تعرفه ها در طی این سال ها به بهانه هایی نظیر کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش کیفیت، افزایش دسترسی به خدمات پزشکی و نیز کاهش آمار زیر میزی ها بوده است. اما امروز با اطمینان می توانیم بگوییم که زیر میزی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم یافته است.

به گزارش خبرنگار خانه پرستار محمود عمیدی عضو شورای مرکزی خانه پرستار که در برنامه گفتگوی اجتماعی رادیو گفتگو با موضوع طرح تحول نظام سلامت و تعرفه های پزشکی حضور یافته بود، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تعرفه ها در حقیقت بهای خدماتی است که به مراجعه کننده ارائه می دهیم. قبل از این که بحث آموزش به وزارت بهداشت واگذار شود در بیمارستان های آموزشی نه تنها کلیه ی خدمات به صورت رایگان به بیماران ارائه می شد بلکه حتی هزینه ی ایاب و ذهاب نیز به بیماران پرداخت می شد. در سال های پایانی دهه ی 70 بحث اجرای تعرفه ها تحت نظام نوین مدیریت بیمارستان ها وارد حوزه ی پزشکی شد .هدف از این کار افزایش ماندگاری پزشکان، کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران به واسطه ارائه خدمات توسط خود شخص پزشک و نه دانشجویان و سایر گروه ها بود.
وی ادامه داد: متاسفانه این امور فقط مطرح شد و پس از آن تعرفه ها اعمال شد، طرح کارانه ایجاد شد، درآمد پزشکان افزایش یافت، برای کادر درمانی هم مقداری کارانه با اختلاف حداکثر 150 برابر با پزشکان لحاظ شد و این روال تا زمان اجرای طرح تحول ادامه داشت. البته بایستی توجه داشته باشیم که این اختلاف 150 برابر حداکثر میزان اختلاف با پزشکان بود و نه میانگین آن، به این معنا که بسیاری از پزشکان اختلاف کارانه ی کمتری با پرستاران و سایر گروه ها داشتند.
عضو شورای مرکزی خانه پرستار در ادامه با تمرکز بر بحث تعرفه های پزشکی توضیح داد: ما منکر بحث تعرفه نیستیم اما معتقدیم بایستی روی این موضوع نظارت درستی وجود داشته باشد. افزایش بی قاعده ی تعرفه ها در طی این سال ها به بهانه هایی نظیر کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش کیفیت، افزایش دسترسی به خدمات پزشکی و نیز کاهش آمار زیر میزی ها بوده است. اما امروز با اطمینان می توانیم بگوییم که زیر میزی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم یافته است چرا که به دلیل اختلاف بسیار زیاد مراکز دولتی و خصوصی، مردم ناچارند برای فرار از هزینه های بخش خصوص ، به پزشکان زیر میزی و بهتر بگوییم رومیزی پرداخت کنند که بتوانند در یک مرکز دولتی خدمات درمانی خود را با قیمت نسبتا ارزان تری دریافت کنند.
وی افزود: در حدود سال 78 نظام کارانه با اقتباس از کتاب کالیفرنیا وارد سیستم سلامت ما شد بود. حتی در این کتاب هم نحوه تسهیم درآمدها در نظام سلامت به این نحو نیست که همه در آمد به پزشکان تعلق گیرد. به عنوان مثال فعل شوک دادن طبق این کتاب دارای 10k خدمتی است که از این تعداد 5k متعلق به پزشک و 3.3K متعلق به نیروی انسانی انجام دهنده ی فعل و 1.7 K متعلق به بیمارستان به جهت تجهیزاتِ انجام کار بود.
عمیدی همچنین در رابطه با روند افزایش تعداد خدمات و تعرفه ها اینطور توضیح داد: در کار تحقیقی که در سال 93 انجام دادیم تعداد خدمات تا این سال در حدود 4000 خدمت بود اما از این سال به بعد خدمات را به اصطلاح خورد کردند. به این معنا که به طور مثال اگر تا قبل از این نوار قلب گرفتن و تفسیر کردن یک خدمت بود و یک تعرفه داشت از سال 93 به دو خدمت متفاوت تجویز نوار قلب و تفسیر نوار قلب تبدیل شد و به این صورت تعداد خدمات را به حدود 7500 ت رساندند. بنابراین همانطور که تعداد خدمات و تعرفه ها تقریبا دوبرابر شد از نظر ریالی هم افزایش میزان پرداختی صورت گرفت. به طور کلی پس از اجرای طرح تحول تعرفه ها به مرور افزایشی چند صد درصدی یافتند که این اصلا به نفع مردم نبود.
عضو شورای مرکزی خانه پرستار در ادامه به بحث قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیز اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما حتی در بیمه ها نیز بحث تعارض منافع وجود دارد. 12 سال پیش بحث تعرفه دار کردن خدمات پرستاری تحت عنوان "قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری" در مجلس شورای اسلامی تصویب شد اما در طی این سال ها به بهانه کمبود بودجه همچنان اجرا نشده است. آقای دکتر موهبتی مدیر عامل بیمه خدمات سلامت در جایی گفته اند اگر ده درصد تعرفه های خدمات پزشکی افزایش یابد دو هزار میلیارد تومان بار مالی فقط برای بیمه سلامت افزایش می یابد. این درحالی است که در پیگیری های ما برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاران، زمانی که هزار میلیارد بودجه خواستیم به بهانه کمبود بودجه نپذیرفتند و بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت در این خصوص مقاومت بسیاری کردند که بار مالی اجرای این قانون بسیار سنگین است پس چگونه است که یک شبه تعرفه های پزشکان افزایش چند صد درصدی پیدا می کند و هیچ کس هم مخالفتی نمی کند چون مدیر عامل وقت تامین اجتماعی پزشک بودند و از طرف دیگر هم بیمه سلامت در وزارت بهداشت بود و این اتفاق را برخلاف منافع خود می دیدند.
وی ادامه داد: با توجه به افزایش چشمگیر تعرفه های خدمات پزشکی در طرح تحول نظام سلامت این افزایش تا 30 سال آینده را نیز پوشش داده و نباید مجددا این افزایش اتفاق بیافتد. ضمن این که شأن انسانی افراد در این تعرفه ها رعایت نشده چراکه به بحث سلامت انسان ها در اینجا به چشم کالا نگاه شده است. متاسفانه قانون گذار، مجری و ناظر همگی از یک گروه هستند بنابراین صورت گرفتن فساد در چنین سیستمی دور از ذهن نیست از این رو است که ما خواستار وزیر بهداشت غیر پزشک بوده ایم که البته امیدواریم با حضور آقای دکتر نمکی در راس وزارت بهداشت این تعارض منافع از بین رفته و نگاه یک طرفه به مسایل نظام سلامت از بین برود و منافع و مصالح همه ی افراد در نظر گرفته شود.
عمیدی در خصوص راه حل موجود برای رفع اختلافات فاحش در پرداختی ها و همچنین جلوگیری از فساد و حل سایر معضلات پرداخت در نظام سلامت، تصریح کرد: پیشنهاد ما استقرار نظام fix payment یا پرداخت ثابت در نظام سلامت با در نظر گرفتن رده های مختلف نظیر پرستار، پزشک عمومی، پزشک متخصص و ... و همچنین افزایش نظارت هاست تا با توجه به گردش مالی وسیع در سیستم بهداشت و درمان، زمینه فساد ایجاد نشود.
شایان ذکر است عضو شورای مرکزی خانه پرستار در بخشی از سخنان خود ضمن گلایه از معوقات طولانی مدت پرستاران اظهار داشت: در بخش دولتی همکاران پرستار ما 14 ماه معوقه ی اضافه کاری و کارانه دارند. ممکن است این میزان در شهر تهران کمتر و چیزی در حدود 6-7 ماه باشد اما در شهرستان ها این معوقات بسیار قدیمی اند. این در حالی است که این مبالغ بسیار ناچیزند به طور مثال همکار ما برای معوقه کارانه بهمن سال 96، 69 هزار تومان دریافت کرده است. این بحث معوقات پرستاران، موضوع بسیار مهمی است که بایستی مفصلا به آن پرداخته شود.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
1.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی