اخبار

محمد شریفی مقدم،‌ دبیرکل خانه پرستار کشور :

وزارت بهداشت و درمان در دست مافیای پزشکی است

وزارت بهداشت و درمان در دست مافیای پزشکی است
ارسال شده: بهمن 1, 1398
نظرات: 0

دبیر کل خانه پرستار با اشاره به انتخابات سازمان نظام پرستاری که چند ماه پیش برگزار شد و در تهران حدود5 درصد پرستاران مشارکت کردند؛ وبا توجه به اینکه این انتخابات یکی از بزرگترین رخدادهای صنفی پرستارها محسوب می شود؛ واینگونه با این بی میلی روبرو می شود، قطعا این حالت در انتخابات مجلس هم تاثیر گذار خواهد بود،در حال حاضر یک نارضایتی زیر پوستی ذخیره شده در پرستارها وجود دراد که هر لحظه ممکن است سرباز کند و به شکلی خودش را نشان دهد

سازمان جهانی بهداشت با هدف تقویت پرستاری و مامایی در پوشش بهداشت جهانی، سال ۲۰۲۰ را سال پرستاری نامیده است. این نگاه سازمان جهانی بهداشت به پرستاران نشان دهنده این است که آنها گروهی بزرگی هستند که تاثیر بسزایی در خدمات بهداشتی و درمانی دارند. متاسفانه پرستاری، شغل پر استرس و خطری است؛ 80 درصد پرستارها در 6 ماه اول کاریشان خشونت کلامی و 30 درصد خشونت فیزیکی را تجریه می کنند.

این قشر از جامعه با توجه به اینکه به طور مستقیم با بیماران در ارتباط هستند؛ دچار انواع بیمارها می شوند. با اینکه هر لحظه امکان بیماری و مرگ برای پرستاران وجود دارد، اما آنها از نظر معیشتی تامین نیستند. در دوران اشاعه بیماری آنفولانزا ، 2 پرستار در تبریز و کرمان به دلیل تماس مستقیم با افراد مبتلا به این بیماری دچار آنفولانزا شدند و جانشان را از دست دادند.البته امکان دارد این آمار بیشتر باشد و به خانه پرستاری اعلام نشده باشد.البته وزارت بهداشت و درمان آمار فوتی های کادر درمان را دارد و به این وزارتخانه اعلام می شود.

میزان دریافتی پرستاران خیلی پائین است. یک پرستار 2 میلیون و پانصد هزار تومان و مدیر پرستار هم 3 میلیون و پانصد هزار تومان ماهیانه حقوق دریافت می کند. یک پرستار با 20 سال سابقه کار نهایتا 3 میلیون تومان دریافتی دارد. متاسفانه در مورادی هم گزارش شده که ارقام پائین تر از یک میلیون پرداخت شده که این خلاف قانون است. برای نمونه دریافت حقوق 480 هزار تومان ماهیانه برای پرستار در آمل بود که این میزان پرداختی هیچ سنخیتی با حجم کار پرستاری ندارد.

باتوجه به اینکه بودجه وزارتخانه بهداشت و درمان کم نیست و مبالغی هم به صورت غیر مستقیم وارد نظام سلامت می شود؛ سوال این است که چرا این مبالغ در راستای بهبود وضعیت پرستار صرف نمی شود؟

برای پاسخ روشن به این پرسش باید اذهان را به سمت سیستم پزشک سالار جلب کنم. متاسفانه نظام درمانی ما کاملا بر مدار پزشکان می چرخد. این پزشکان هستند که به قانون گذار و دولت دسترسی دارند.یعنی دقیقا دو مقوله قدرت و ثروت را در دست دارند؛ به همین دلیل به دیگر اعضای کادر درمانی توجهی نمی کنند در صورتی که در تمام دنیا این مرسوم است که مدیر بیمارستان باید به علم مدیریت آگاهی داشته باشد؛ نه اینکه الزما پزشک باشد و به دیگر نیروهای انسانی در محیط بیمارستان توجهی نکند. وزارت بهداشت و درمان در دست مافیای پزشکی است و با صدور دستورالعمل هایی تمام منابع درآمدی را در جیب خودشان می گذارند و از این درآمد مبالغ بسیار ناچیزی به دیگر کادر درمانی تزریق می کنند.

یک نکته خیلی مهمی را در پایان یادآوری کنم که انتخابات سازمان نظام پرستاری چند ماه پیش برگزار شد و در تهران فقط 5 درصد مشارکت کردند؛ این انتخابات یکی از بزرگترین رخدادهای صنفی پرستارها محسوب می شود؛ اما وقتی با این بی میلی روبرو می شود صددرصد در انتخابات مجلس هم تاثیر گذار خواهد بود و در انتخابات شرکت نخواهد کرد. در حال حاضر یک نارضایتی زیر پوستی ذخیره شده در پرستارها وجود دراد که هر لحظه ممکن است سرباز کند و به شکلی خودش را نشان دهد. پرستاران در سراسرکشور وضعیت موجود را ناشی از تشدید محرومیت ، سرخوردگی و بی عدالتی می دادند و این متغیرها احساس ناکارآمدی را در بین پرستاران ایجاد می کند.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی