اخبار

نبض رضایت پرستاران نامنظم می‌زند

هر ساله وعده‌های مسوولین به پرستاران، پس از گذشت چند روز از روز پرستار فراموش می‌شود.

هر ساله وعده‌های مسوولین به پرستاران، پس از گذشت چند روز از روز پرستار فراموش می‌شود.
ارسال شده: آبان 13, 1398
نظرات: 0

‎گاهی که فکر می‌کنم با خودم می گویم زندگی خانوادگی مان را فدای زندگی شغلی مان کرده ایم و نه همسر و فرزندان مان از این وضعیت راضی هستند و نه بیماران و با این وضعیت، کار کردن برای مان سخت است، بنظرم اگر میزان شیفت های بیمارستان کمتر بود و پرستار بیشتر توسط سیستم بهداشت و درمان جذب می شد، شاید شرایط تغییر می کرد و فرصت بیشتری را در کنار خانواده بودیم و به زندگی مان لطمه وارد می‌شد.

خبرگزاری فارس؛ هرمزگان، ‎هرساله فقط همزمان با ولادت عقیله بنی هاشم ‎حضرت زینب کبری(س) که به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، از این قشر گفته می‌شود و وعده‌هایی برای رفع مشکلات و تامین خواسته‌های پرستاران، استخدام پرستار جهت برطرف شدن کمبود نیروی پرستاری، اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و... گفته می‌شود.

پس از این ایام، این سپیدپوشان در مشکلاتشان تنها گذاشته می‌شوند و تا روز پرستار سال دیگر چندان یادی از این قشر نمی‌شود. ‎قشری که بیشتر از سایر اقشار بهداشت و درمان، حضورش در بیمارستان مشهود است و در مناطقی مانند هرمزگان که با کمبود بیش از ۱۶۰۰۰ نفر پرستار مواجه است، بایستی بطور متوسط حدود دوبرابر استاندارد خدمات‌رسانی نمایند و شیفت‌های سنگین بر بالین بیماران بمانند.

‎ اما دوبرابر حقوق دریافت نمی‌کند، حدود دوبرابر از تکریم برخوردار نیست و در بیشتر اوقات بیمار و همراه بیمار و بالادستی و پایین دستی از آنها ناراضی هستند.

‎بیشتر پرستاران صبوری را پیشه خود می‌کنند و ‎زمانی که تلاش‌هایشان منجر به بهبودی یک بیمار می‌شود، لبخند رضایت بیمار و خانواده شان، لبخند را بر لب پرستار هم می‌نشاند و خستگی از تنش خارج می‌شود.

‎ گاهی هم اگر تلاش های شان نتیجه بخش نباشد و بیماری جانش را از دست دهد، آنها نیز غمگین و ناراحت می‌شوند.

اجرای طرح تحول سلامت که با استقبال خوب بیماران روبه رو شد فقط میزان مراجعات بیماران را به مراکز درمانی افزایش داد اما بر تعداد پرستاران افزوده نشد و همین موضوع باعث افزایش فشار کاری پرستاران شد.

‎از طرفی قانون مشاغل سخت و زیان‌آور نیز همچنان در خصوص شغل پرستاری اجرایی نشده است و این قشر بجای ۲۰ سال مجبورند ۳۰ سال در شرایط سخت و زیان آور خدمت رسانی کنند که عدم اجرای این قانون را می‌توان اجحاف در حق قشر پرستار جامعه دانست و تاکنون هیچ دستگاهی نیز برای تامین این حق قانونی پرستاران و خواسته بحق این قشر پیش قدم نشده است.

‎در سلسله گزارش‌هایی به انتشار مشکلات پرستاران و درخواست‌هایشان از مسؤولان از زوایای مختلف خواهیم پرداخت.

‎در قسمت اول گزارش، نظرات تعدادی از پرستاران را جویا شدیم که در ادامه می‌خوانیم:

‎شیفت‌های سنگین پرستاری
‎برخی از پرستاران از شیفت‌های سنگین، تعویق چندماهه کارانه، عدم تطابق حقوق با سختی کارشان و برخورد نامناسب برخی از همراهان بیماران در برخی موارد گلایه‌مندند و می‌گویند: متاسفانه هنوز در جامعه، پرستار از جایگاه واقعی خود علیرغم اثرگذاری در سیستم بهداشت و درمان برخوردار نیست واین قشر هم با مشکلاتی مواجه است که کمتر برای رفع آنها اقدام شده است، حتی متولیان سیستم بهداشت و درمان برای رفع مشکلات پرستاران اقدامی نکرده و نمی‌کنند.

‎دل پر درد یک پرستار
‎پرستار بیمارستانی که همسرش نیز پرستار است، می‌گوید: همه‌ ما به نوعی درگیر زندگی پرستاری و شیفتی هستیم و کسانی که با یک پرستار زندگی می‌کنند هم قطعا بی نصیب از ترکش‌های ظالمانه طرح تحول نظام سلامت نیستند. ‎انتظار داریم صحبت‌های ما را بشوید و رسانه ای کنید، هر چند که تجربه سال‌های اخیر نشان داده است، آنچه به جایی نرسد فریاد است.

‎وی می‌گوید: طبق استاندارد جهانی به ازای هر دو تخت باید یک پرستار حاضر در شیفت باشد، ما در بیمارستان حتی بخش‌هایی داریم که یک پرستار حتی تا ۲۰مریض را همزمان تیمار می‌کند، یعنی بار کاری ۱۰ برابر.

طبق طرح تحول نظام سلامت بعد از هر شیفت شب، باید دو آف و تعطیلی در برنامه کاری مان لحاظ شود، اما به دلیل کمبود نیروی پرستار بایستی به عنوان اضافه کار اجباری شیفت بیایم و با تفاوت تقریبا هشت ماه ،کارانه و اضافه کار یکجا دریافت کنیم که طبق هیچ فرمولی به نتیجه نمی‌رسیم. ‎این مبلغ ناچیز، چه مقدار اضافه کار و چه مقدار کارانه ی ما بوده و هیچ مرجعی هم پاسخگو نیست.

‎اعتراضاتی هم که صورت گرفته که فورا در نطفه خفه شده و بقیه هم برای از دست ندادن همین آب باریکه حقوق در این شرایط نامساعد مالی ترجیح می‌دهند اعتراضی نکنند.‎ نمی‌دانم کجای دنیا غیر از بیمارستان ما اضافه کار اجباری هست؟ هیچ کدام از ما دوست نداریم شیفت‌های صبح شب، صبح عصر، شب عصر و... بیاییم.

‎این پرستار می‌گوید: کمبود نیرو مشکل همیشگی نظام سلامت است که سیستم بهداشت و درمان به فکر سلامتی همه‌ی جامعه است، غیر از کارکنان خودش، غافل از اینکه اگر ما سالم نباشیم، خانواده سالمی نداریم و متعاقبش جامعه سالمی نداریم. ‎

برای ما پرستاران مواردی عادی و روتین شده که شاید در خانواده‌های دیگه فاجعه محسوب شود، افرادی که یکی از همسران پرستار باشند، بطور حتم بارها شاهد این موارد در خانه شان بوده و برایشان قابل لمس است.

همه ما پرستاران بعد از شبکاری شیفت شب شلوغ و پرکار، مجبوریم شیفت خانه و بچه‌داری را شروع کنیم و حتی تا ۴۸ساعت بیدار بمانیم و به نظر شما چه نتیجه ای در دراز مدت جز زوال مغز و کمبود انگیزه و...برای ما پرستاران دارد؟ ‎بدتر از آن زمانی است که متقابلا کار همسرمان هم شیفتی است که در این صورت شاید چند روز اصلا همدیگر را نبینیم و اینطور می‌شود که مشکلات شروع می‌شود.

‎ما پرستاران که تا بحال نتوانسته ایم مشکل کمبود نیرو را حل کنیم، ولی برای خوب کردن حال خودمان به یک نتیجه مهم رسیدیم و آن اینکه کیفیت رابطه را در زمان‌های کوتاه با هم بودن حفظ کنیم. ‎عمر کوتاه است و این شعار نیست، همه ما علاوه بر اینکه عاشق شغلمان هستیم، زندگی مان را هم دوست داریم، زمان‌های با هم بودنمان را عاشقانه تر زندگی کنیم.

پرستار عاشق شغلش است
‎پرستار دیگری می‌گوید: اگر کسی عاشق این شغل نباشد، بنظرم در این حرفه نمی‌ماند، اگر عشق کمک به همنوع در پرستار نباشد، زود از شغلش خسته می‌شود. ‎برخی از پرستاران در شرایطی خدمت می‌کنند که افراد عادی با دریافتی چند برابری حاضر نیستند در آن شرایط باشند و کار کنند.

‎برخی بخش‌ها عفونی هستند و امکان سرایت بیماری‌های خطرناک هم به این قشر علیرغم مراقبت‌های فراوان وجود دارد. ‎از آن طرف شیفت‌های ممتدی که پرستاران می‌دهند، باعث فرسودگی زودرس و بیماری شان می‌شود و گاهی برخی پرستاران مجبور می‌شوند برای ادامه روند درمان خودشان به خارج از استان اعزام شوند.

‎برنامه یک ماهه شیفت کاری
‎پرستاری باسابقه ۱۲ سال شغل پرستاری نیز می‌گوید: برنامه شیفت های پرستاری یک ماهه و چند روز قبل از ماه جدید بسته و به پرستاران ابلاغ می‌شود. ‎این موضوع باعث می‌شود که ما اگر می‌خواهیم از مرخصی استحقاقی خودمان هم استفاده کنیم بایستی از ماه قبل درخواست دهیم و در ماه جاری نمی‌توانیم درخواست دهیم.

‎از طرفی دیگر به دلیل کمبود نیروی پرستاری، به راحتی با مرخصی‌ها و به تعداد روزهای مورد تقاضا موافقت نمی‌شود، اگر در طول ماه هم مشکلی پیش بیاید، پرستار مانند سایر کارمندان نمی‌تواند مرخصی بگیرد.

‎حال با این شرایط سخت بطور حتم بر مراقبت مان از بیماران اثرگذار است و موضوع دیگر پایین بودن درآمد پرستاری است و به همین دلیل برخی پرستاران بخصوص پرستاران مرد مجبورند در یکی دو بیمارستان دیگر شیفت بروند و کمتر می‌توانند و استراحت کنند که بایستی دولت برای این چالش هم تصمیم‌گیری بهتری کند.

‎برخی از پرستاران از این موضوع گلایه مندند که بیماران و همراهان شان حتی اگر حوزه‌های دیگر و یا افراد دیگر در انجام امورات شان کوتاهی ببینند و یا اگر پزشک نیاید و یا دیر بیاید و...، آنها از پرستار اظهار نارضایتی می‌کنند.

‎درصورتی که بیشتر پرستاران تلاش می کنند به وظایف شان عمل کنند و از طرفی کمبود نیروها در حوزه های مختلف و... در بیمارستان ها باعث می شود که پرستاران گاهی اموراتی را انجام دهند که جزو وظایف شان هم نیست و بالاجبار بخاطر رسیدگی بیشتر به بیماران، مجبور به انجام آن کارها می‌شوند که از سایر امورات مان باز می مانیم.

گاهی مجبور می‌شویم تا بیش از یک ساعت بعد از شیفت مان بمانیم و امورات عقب افتاده را انجام دهیم که از سرویس بیمارستان هم جا می مانیم و بایستی بصورت دربستی برگردیم.

‎انتظارات همسر و فرزندان
‎یکی دیگر از پرستاران به موضوع انتظار همسران و فرزندان پرستاران اشاره می کند ومی گوید: بدلیل شیفت های سنگینی که داریم، خسته و کوفته و بدون روحیه و انرژی به خانه برمی گردیم و انتظار داریم خانه برای من مثل خوابگاه و استراحتگاه باشد که در واقع این خواسته محقق نمی‌شود و باید به امورات فرزندان مان و پخت و پز و نظافت هم بپردازیم و حتی برای رسیدگی به تکالیف و دروس فرزندان دانش آموزان وقت کم می‌آوریم و بخوبی هم نمی توانیم انتظارات همسر و فرزندان مان را برآورده کنیم.

‎گاهی که فکر می‌کنم با خودم می گویم زندگی خانوادگی مان را فدای زندگی شغلی مان کرده ایم و نه همسر و فرزندان مان از این وضعیت راضی هستند و نه بیماران و با این وضعیت، کار کردن برای مان سخت است، بنظرم اگر میزان شیفت های بیمارستان کمتر بود و پرستار بیشتر توسط سیستم بهداشت و درمان جذب می شد، شاید شرایط تغییر می کرد و فرصت بیشتری را در کنار خانواده بودیم و به زندگی مان لطمه وارد می‌شد.

‎کمبود پرستار مرد
‎یکی دیگر از پرستاران به کمبود پرستار مرد در استان اشاره می‌کند و می‌گوید: بنظر بایستی فرهنگ سازی شود تا دانش آموزان پسر رشته پرستاری را در دانشگاه انتخاب کنند تا کمبود پرستار مرد در مراکز درمانی برطرف شود.

در کشورهای پیشرفته، پرستار وضعیت بیمار را مدیریت و حتی به درمان و تشخیص بیماری کمک می‌کند که در کشور خودمان این قشر فقط دستورالعمل‌ها را اجرایی می‌کنند.

برخی از پرستاران بیش از یک دهه در یک بخش مانده اند و مسؤول بخش شده اند و از پزشکان هم درمان ها را آموخته اند و تخصص لازم را در درمان ها فرا گرفته اند، اما متاسفانه به آموخته‌هایشان چندان اعتماد نیست. ای کاش پرستاران به جایگاه واقعی خودشان در جامعه دست می‌یافتند و مسؤولان هم برای رفع مشکلات این قشر تدبیری می‌اندیشیدند.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی