اخبار

دبیر کل خانه پرستار مطرح کرد؛

نقش مهم پرستاران در روند درمان بیماران/ جایگاه شغلی پرستاران در ایران مناسب نیست

نقش مهم پرستاران در روند درمان بیماران/ جایگاه شغلی پرستاران در ایران مناسب نیست
ارسال شده: مهر 16, 1397
نظرات: 0

دبیر کل خانه پرستار با بیان این که سابقه مدیریتی در بین رؤسای بیمارستان‌ها وجود ندارد، گفت: مدیر بیمارستان به وسیله رؤسای دانشگاه انتخاب می‌شود و افراد تعیین شده غالباً منافع بیمار را تأمین نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار خانه پرستار، محمد شریفی مقدم گفت: جایگاه مدیریت پرستاری یکی از موضوعات مهم محسوب می‌شود زیرا پرستاران بیشترین وقت را در کنار بیماران بوده و در صف مقدم ارائه خدمات بهداشتی درمانی به مراجعان هستند.

وی با اشاره به حضور دائم پرستار کنار بیمار پس از بستری شدن، بیان کرد: پرستاران بیشترین اطلاعات درمانی را به بیماران داده و صاحب‌نظرترین‌ گروه در بین جامعه پزشکی محسوب می‌شوند.

دبیر کل خانه پرستار ادامه داد: امروزه در دنیا پرستاران هماهنگ کننده تمام گروه‌های پزشکی در خصوص مسائل مختلف بیماران است.

بالا بودن جایگاه پرستاری در کشورهای پیشرفته دنیا

شریفی مقدم اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته‌ پرستاری از جایگاه بالایی برخوردار است اما متأسفانه در کشور ما این جایگاه روز به روز در حال کاهش است و انتظارات زیادی از پرستاران به وسیله مسئولان ذی ربط دارند.

وی تأکید کرد: مدیریت پرستاری از بخش شروع می‌شود، با شروع کار یک پرستار، کار درمانی و رسیدگی به 30 بیمار بر عهده وی گذاشته می‌شود و همین اقدام سبب کسب یک تجربه خوب مدیریتی در پرستاران می‌شود.

دبیر کل خانه پرستار اظهار کرد: به دلیل آن که سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان وزارت بهداشت غالبا‌ً پزشک هستند، مقوله‌ پزشک‌سالاری در برخی از قسمت‌ها حاکم است و همین مسئله باعث تنزل‌ جایگاه پرستاری در بیمارستان‌ها شده است.

شریفی‌مقدم اضافه کرد: در کشورهای‌ پیشرفته دنیا اگر فردی مدیر یک بیمارستان می‌شود باید علاوه بر دانش تجربه، مدیریت لازم را داشته باشد در حالی که رؤسای‌ بیمارستان‌ها و دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور غالباً در رشته پزشکی و در مقاطع تخصص و فوق تخصص تحصیل کرده‌اند و تجربه کار مدیریتی ندارند.

لزوم تجربه و دانش مدیریتی در حوزه سلامت

وی افزود: نظام سلامت کشورهای توسعه یافته و موفق بیشتر از دانش و مهارت افراد برای مدیریت بیمارستان و مراکز درمانی استفاده می‌کنند، از این رو پرستاران بیشترین گروه در بیمارستان‌ها هستند، از این رو باید از جایگاه مدیریتی بالایی برخوردار باشند.

دبیر کل خانه پرستار گفت: مدیر بیمارستان به وسیله رؤسای دانشگاه انتخاب می‌شود و افراد تعیین شده غالباً منافع بیمار را تأمین نمی‌کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی