اخبار

تحلیل انتخاباتی:

مقایسه نقاط مشترک لیست های انتخاباتی دوره پنجم شورای عالی نظام پرستاری کشور

مقایسه نقاط مشترک لیست های انتخاباتی دوره پنجم شورای عالی نظام پرستاری کشور
ارسال شده: مهر 14, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

علی درونکلایی فعال صنفی پرستاری: از ترکیب کاندیداهای شورای عالی سازمان نظام پرستاری در دوره پنجم لیستی از بدنه قدرت و حاکمیت بیرون آمد که نام رفاه و همدلی بخود گرفت این ترکیب نوپای فصلی در مقابل جریان ریشه دار و اصیل بدنه پرستاری که بدنبال بی عدالت های موجود در نظام سلامت نام عدالت خواه برخود گرفته بود شکل گرفته است. 


 

به گزارش خبرنگار خانه پرستار علی درونکلایی فعال صنفی پرستاری در یادداشتی به مقایسه نقاط مشترک لیست های انتخاباتی دوره پنجم شورای عالی نظام پرستاری کشور پرداخت متن این یادداشت به این شرح است:

بنام نامی عدالت و عدالت خواهان تاریخ

در ترکیب کاندیداهای شورای عالی سازمان نظام پرستاری در دوره پنجم لیستی از بدنه قدرت و حاکمیت بیرون آمد که نام رفاه و همدلی بخود گرفت این ترکیب نوپای فصلی در مقابل جریان ریشه دار و اصیل بدنه پرستاری که بدنبال بی عدالت های موجود در نظام سلامت نام عدالت خواه برخود گرفته بود شکل گرفته است.

هسته مرکزی این ائتلاف را در تحلیلی از ترکیب ساختاری آن می توان به پنج دسته تقسیم کرد:

بخش اول سه فریب خورده دانشجوی تازه کار به عنوان پیاده نظام دانشجو با وعده ایجاد یک تشکیلات بی ریشه در مقابل سازمان نظام پرستاری فریب جریان قدرت را خورده اند، در مقابل این جمع سه نفره تشکیلات گسترده و فراگیر شورای دانشجویی سازمان نظام پرستاری کشور قرار دارد که با بیش از 1200 عضو و ترکیب 60 شورای دانشجویی شهری و استانی به عنوان دستاورد درخشان عملکرد حوزه فرهنگی و دانشجویی سازمان نظام پرستاری کشور در دوره چهارم قابل ذکر می باشد.

بخش دوم برگزار کنندگان دوره های کمک پرستاری: دراین بخش افرادی هستند که در مجموع می توان گفت که تاکنون با احتساب تعداد تربیت شدگان و مبلغ دریافتی برای هر آموزشیار بیش از ده ها میلیارد ازاین بازار انتفاع کرده اند، این افراد پیروزی قاطع لیست عدالت خواهان در انتخابات دوره چهارم سازمان نظام پرستاری را به عنوان سدی قوی در مقابل خود دیده و در تلاش گسترده ای با تمام قوا در صدد حذف قدرت بدنه پرستاری برامدند، این افراد بیشترین اسیب را در این دوره بر سازمان وارد کرده و قریب دوسال از وقت شورای عالی دوره چهارم به مقابله با این گونه طرح های ضد پرستاری گذشت، طراحان این طرح با تبلیغات گسترده خود جوانان جویای کار کشور را با وعده تریبت بهیار یکساله با هزینه بیش از سه میلیون تومان اغفال کرده و در نهایت با همان شرح وظایف کمک بهیاری گذشته، بیش از 50 هزار نفر تحویل جامعه دادند. هم اکنون اکثر شرکت کنندگان این دوره ها به علت مدارک بالای تحصیلی خود نسبت به این موضوع شاکی هستند. عدالت خواهان با روشنگری های خود و تلاش دو ساله توانستند این بساط را جمع کرده و از کیان پرستاری دفاع کنند.

بخش سوم این جریان ریشه دار را در تعاونی رفاه پرستاران باید جستجو کرد این افراد از سیاست گذاران اصلی در این ائتلاف بوده و نقش حمایتی دارند، آنان منافع میلیاردی در پروژه های سرمایه گذاری در" ایمان مشهد و سپهر تهران و در ارومیه " را در کارنامه خود دارند، اعضای اصلی این هسته که لیست اصلی رفاه و همدلی را در شورای عالی شکل می دهند مرکب از چند عنصر ضد پرستاری است که به عنوان صاحبان فرایند نقش اصلی در هدایت این جریان را بعهده دارند و گردانندگان جریان فریب خورده دانشجویی و امثال آن هستند. تیم عدالت خواهان در طول دوران حیات خود همواره در مقابل این جریان ایستاده و با روشنگری های خود توانسته پروژه های فریب مسکن سازی برای پرستاران را که طی دوره ده ساله در شهرهای مختلف کشور حجم عظیم چندین میلیاردی از حقوق ناچیز پرستاران را به جیب این افراد فرو برده بود را با روشنگری متوقف کند.

بخش چهارم مدافعان این لیست طیفی از اعضای هیئت علمی است که به علت ماهیت شغلی و جایگاه اجتماعی خود بطور سنتی مدافع این جریان بوده اند و شاید درد کمبود ها و فشار کار و بی عدالتی بدنه پرستاری را با جان خود نچشیده اند و بیشتر دغدغه تئوری های کتب پرستاری را در ذهن دارند باید به این افراد گفت که حرفه پرستاری در ایران با سایر نقاط جهان متفاوت بوده و دغدغه پرستاران ایرانی را نویسندگان آن گونه کتب ندارند، خوب است که این افراد پیوند خود را با بدنه پرستاری اصلاح و ترمیم کنند. پرستاری که مجبور به اضافه کاری اجباری با پرداخت های با یک سال تاخیر دستمزد هستند را نباید با پرستار کانادایی و استرالیایی که بیشترین دستمزد را در ازای کمترین ساعت کار دارند مقایسه کرد. امار بالای مهاجرت پرستاران ایرانی گویای ضعف این نگاه صرفا علمی به پرستاری است. از نکات قابل توجه در این بخش می توان به فیش های دریافتی بالای اعضای هیئت علمی در مقایسه با پرستاران بالین اشاره کرد که خود بخود این ارتباط را قطع می کند و در تعیین حق انتخاب نقش موثر دارد.

بخش پنجم مدافعان این لیست را مدیران پرستاری و مترون ها و بخش های مدیرتی حوزه پرستاری در وزارت بهداشت تشکیل می دهد این افراد بر اساس جایگاه مدیریتی خود لاجرم باید از کیان خود دفاع کنند تا بر صندلی های مدیریت خود پایدار باشند و کارانه های چند میلیونی خود را دراین جایگاه حفظ کنند هرچند این انتخاب به قیمت جدایی از بدنه شریف و زحمت کش پرستاری تمام شود. دستور العمل هایی صرفا یک طرفه که اسباب فشار بر پرستار بالین بوده و فقط تولید کار می کند مانند پروژه اعتبار بخشی، قاصدک، ثبت اجباری خدمات پزشکان در سیستم اچ ای اس از جمله عملکرد این افراد است. این گونه افراد خوب است بجای اعمال قدرت بر بدنه پرستاری در کنار آنان قرار گرفته و در مقابل فشار های مافیای پزشک سالار ایستادگی کنند و در جایگاه خود زبان پرستاران بالین باشند و کمبود نیروی کار پرستار و تاخیر های پرداخت ها و بی عدالتی سیستماتیک نظام پرداخت را هدف قرار دهند

در اینجا باید گفت که در هر دو دسته اخیر موارد استثنا وجود دارد که با تمام وجود مدافع پرستار بالین بوده اعضای هیئت علمی شریفی که ارزشمند هستند و نیز مدیران پرستاری که در مدت کوتاه خدمت خود از کیان پرستار بالین دفاع کرده اند اما از انجایی که در اقلیت غیر قابل ذکری هستند باید از زحمات آنان تشکر و قدردانی کرد که وجود این افراد چون ستاره هایی روشن در شب تاریک پرستاری است و هیچگاه روشنایی خورشید را به ارمغان نخواهد آورد.

در پایان باید گفت که این ترکیب پنج گانه در ائتلافی که با عنوان رفاه " درکسب ثروت " و همدلی " در حفظ جایگاه قدرت "  تشکیل شده است نه نامی از پرستار بالین دارد و نه عنوانی از عدالت خواهی که مطالبه اصلی بدنه پرستاری در بطن خود دارد.

حال باید دید منتخبان تاثیرگذاردرترکیب شورای عالی دوره پنجم در مقابل جریان قدرت و کسب ثروت، دفاع از کیان پرستاری را انتخاب می کنند و یا چرخشی بسوی قدرت و ثروت دارند

به نظر شما ترکیب اتی شورای عالی نظام پرستاری چگونه شکل می گیرد؟

 

Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
4.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی