اخبار

سخنگوی وزارت بهداشت:

مشکلی در حوزه سلامت نداریم/ سهم دولت و بیمه‌ها در تأمین هزینه‌های سلامت چقدر است؟

مشکلی در حوزه سلامت نداریم/ سهم دولت و بیمه‌ها در تأمین هزینه‌های سلامت چقدر است؟
ارسال شده: مهر 18, 1397
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح سهم دولت و بیمه‌ها در تأمین هزینه‌های سلامت گفت: نوسانات ارزی کشور در حوزه سلامت بحرانی نیست و مشکلی در بخش سلامت نداریم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به نوسانات ارزی کشور اظهار کرد: نوسانات ارزی اخیر در همه سیستم‌ها اختلال ایجاد می‌کند، اما با تدابیر اندیشیده‌شده و اختصاص ارز به میزان مناسب، مشکلی در حوزه سلامت نداریم و مشکلات ما به‌هیچ‌وجه شدت ندارند؛ البته از برخی افراد، جریانات و دست‌اندرکاران گله داریم که مشکلات کوچک را بزرگ‌نمایی می‌کنند و برای مثال از نابودی فلان صنعت سخن می‌گویند. 

وی اضافه کرد: هم‌اکنون میزان ارز اختصاص‌یافته در عرصه تولید در حوزه سلامت برابر با سال گذشته است، اما با برخی مشکلات مزمن از جمله تأخیر در پرداخت‌های سازمان‌های بیمه‌گر روبه‌رو هستیم، همچنین تأخیر در پرداخت بیمه‌ها وجود دارد، اما نسبت به سال‌های گذشته، این تأخیرها افزایش نیافته است و پرداخت‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود. 

حریرچی ادامه داد:‌ در شرایط حساس کشور ممکن است برخی شرکت‌ها انتظار داشته باشند که مشکلات پرداختی بیمه‌ها، افزایش قیمت محصولات و مالیات بر ارزش افزوده، برطرف شود اما برای شرایط کنونی کشور، هنوز از واژه بحران استفاده نکرده‌ایم، اما بحرانی جلوه دادن این شرایط ولو به نیت خیر، درست نیست. 
حریرچی گفت: در 10 سال منتهی به شروع طرح تحول سلامت، مجموع دولت و بیمه‌ها به‌طور میانگین ۳۵ تا ۴۰ درصد از هزینه‌های سلامت مردم را تأمین می‌کردند. سهم دولت و بیمه‌ها در سال ۹۱-۹۰ در تأمین هزینه‌های سلامت مردم در پایین‌ترین سطح و به‌ترتیب به ۳۵ درصد و ۳۳.۳ درصد رسید. 

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: خوشبختانه در سال ۹۳ و در اولین سال اجرای طرح تحول سلامت، سهم دولت و بیمه‌ها به ۴۹.۸ درصد و در سال ۹۵-۹۴ طبق حساب‌های ملی سلامت، سهم دولت و بیمه‌های پایه در تأمین کل هزینه‌های سلامت مردم ایران به‌ترتیب به ۵۱.۴ و ۵۴.۲ درصد افزایش یافت. 

به گفته این مقام مسئول در وزارت بهداشت، در سال ۹۵ برای هر یک‌ درصد افزایش سهم دولت و بیمه‌های پایه در تأمین کل هزینه‌های سلامت و یا برای هر یك درصد کاهش پرداختی از جیب مردم باید ۱۱۴۶ میلیارد تومان بیشتر از طرف دولت و بیمه‌ها تأمین می‌شد که این مهم با همت دولت و بیمه‌ها و با حمایت مجلس شورای اسلامی حاصل شده است. 

حریرچی یادآور شد: برای رسیدن به سهم ۵۴ درصدی دولت و بیمه‌ها در تأمین کل هزینه‌های سلامت در سال ۹۵ نسبت به سهم ۳۳ درصدی سال ۹۱، حدود 21 هزار و 774 میلیارد تومان بیشتر در حوزه سلامت هزینه شده و به همین میزان از پرداختی از جیب مردم کاسته شده است تا مردم با رفاه بيشتري در حوزه‌هاي ديگر هزينه كنند. 
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی