اخبار

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

فعالیت ۱۷ مدرسه بهیاری شبانه روزی در کشور/ آموزش بهیاری یک ساله پولی کلان به جیب افراد خاص وارد می‌کند

فعالیت ۱۷ مدرسه بهیاری شبانه روزی در کشور/ آموزش بهیاری یک ساله پولی کلان به جیب افراد خاص وارد می‌کند
ارسال شده: تیر 17, 1398
نظرات: 0

شریفی مقدم: تفکری از سوی وزارت بهداشت از دهه ۷۰ حاکم بوده که پرستاران را دچار مشکلاتی کرده است و بر طبق آن همواره این موضوع در سازمان نظام پرستاری تحمیل می‌شد که نیازی به پرستار آکادمیک در کشور نیست.

محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در سالیان گذشته ۲ طرح آموزش بیمارستانی پرستاران و تربیت بهیاران یک ساله در وزارت بهداشت کلید خورد که با امتیاز‌های سازمان نظام پرستاری کنسل شدند.

وی ادامه داد: تفکری از سوی وزارت بهداشت از دهه ۷۰ حاکم بوده که پرستاران را دچار مشکلاتی کرده است و بر طبق آن همواره این موضوع در سازمان نظام پرستاری تحمیل می‌شد که نیازی به پرستار آکادمیک در کشور نیست.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه طرح بهیاری یک ساله و تربیت بیمارستانی پرستار با هدف کمبود کادر پرستاری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انجام شده است، افزود: در سالیان گذشته آئین نامه‌ای تحت عنوان پرستار بیمارستانی تدوین شده بود که با اعتراض و با پیگیری‌های مکرر سازمان نظام پرستاری و دیگر ارگان‌های مربوطه متوقف شد.

دبیرکل خانه پرستار ادامه داد: بر اساس تربت نیروی پرستار با استفاده از طرح بهیاران یک ساله مراکز خصوصی و دولتی هر چند تعداد پرستار را می‌توانند بعد از دوران سیکل به صورت یک ساله تربیت کنند و به آن‌ها مدارک پرستاری بدهند که آموزش این افراد به وسیله اشخاص و شرکت‌هایی بود که با وزارت بهداشت در این خصوص قرارداد امضا کرده بودند.

۴ میلیون برای آموزش یکساله بهیاری دریافت می‌شود

وی اضافه کرد: بر اساس قوانین، آموزش بهیاران ما به صورت سه ساله است، اما در طرح بهیاری یک ساله، آموزش به وسیله بخش خصوصی انجام می‌شود و از افراد مبلغی به میزان چهار میلیون تومان برای انجام آموزش و کسب مدرک گرفته می‌شود و بر اساس این طرح سالیانه ۵۰ هزار نفر آموزش می‌دیدند.

شریفی مقدم ادامه داد: در طرح بهیاری سه ساله ۱۷ مدرسه بهیاری به صورت شبانه روزی به آموزش افراد برای انجام امور بهیاری انجام اقدام می‌کرد و آموزش‌ها بعد از دوران سیکل بود.

دبیرکل خانه پرستار بیان کرد: در آموزش یک ساله بهیاری مدارک افراد تربیت شده در ابتدا عنوان بهیاری (کمک پرستاری) را داشت که با اعتراض سازمان نظام پرستاری  به کمک پرستار تغییر پیدا کرد.

وی گفت: طرح آموزش بهیاری یک ساله از سال ۹۲ شروع شده است و اگر سازمان نظام پرستاری جلوی این طرح را نمی‌گرفت، در حدود ۹۰ هزار بهیار یک ساله و همچنین ۹۰ هزار بهیار بیمارستانی تربیت می‌شدند.

Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی