اخبار

عضو شورای عالی نظام پرستاری عنوان کرد:

شفافیت مالی لازمه حل مشکلات نظام سلامت/حوزه سلامت یک حوزه غیر امنیتی است، شفاف سازی هیچ ضرری برای مصالح کشور ندارد

شفافیت مالی لازمه حل مشکلات نظام سلامت/حوزه سلامت یک حوزه غیر امنیتی است، شفاف سازی هیچ ضرری برای مصالح کشور ندارد
ارسال شده: خرداد 17, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: اگر بخواهیم مشکلات حوزه سلامت را بصورت اصولی حل و فصل نماییم و راهکارهای صحیح ارائه، طراحی و اجرا کنیم چاره ای جز اجرای شفاف سازی مالی نیست.

حسین علی نسائی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با بیان این که در حوزه سلامت در جایی که بودجه های کلان وارد میشود و گاها کل هزینه های این حوزه را بیشتر از درآمد نفتی کشور عنوان میکنند ولی هنوز همه، از مردم گرفته تا ارائه دهنده خدمت از پزشک و پرستار گرفته تا همه و همه ناراضی هستند، گفت: چاره ای وجود ندارد جز شفاف سازی از این جهت که مشخص شود این بودجه ها و هزینه های کلان به کجا و به جیب چه کسانی میرود و در کجا و چه بخشهایی هزینه میشود.

وی با تاکید بر این که همه هزینه در حوزه سلامت از بودجه های دولتی تا اعتبارات بیمه ها و پرداختیهای مستقیم از جیب مردم شود ولی باز هم همه گیرندگان و ارائه دهندگان خدمت ناراضی باشند و گروه و دسته ای یافت نشود که بگوید ما راضی هستیم و حتی بیش از استحقاق دریافتی داشته ایم، تصریح کرد: از سویی با وجود این همه اعتباراتی که در حوزه سلامت هزینه میشود هنوز هم بسیاری از طرحها و قوانین وجود دارند که بر زمین مانده و در انتظار تامین بودجه خاک میخورند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری خاطر نشان کرد: اجباری نمودن استفاده از دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان ابتدایی ترین قدم ممکن در ایجاد شفافیت است و اگر اطلاعات مالی در حوزه سلامت از دریافتی پزشکان در تخصصهای مختلف و شرکتها و... و بودجه های سلامت و هزینه کرد بیمه ها و پرداختی مستقیم مردم از جیب بطور کامل در معرض عموم قرار نگیرد میتوان گفت که کاری در جهت شفافیت صورت نگرفته است.

وی با بیان این که حوزه سلامت که یک حوزه غیر امنیتی است،اظهار داشت: شفاف سازی مالی هیچ ضرری برای مصالح کشور ندارد و بلکه مفید است، ولی هم اکنون این مسائل مالی در حوزه سلامت و در مراکز بهداشت و درمانی جزء امنیتی ترین و سکرت ترین مسائل است و اجازه هیچ گونه شفافیتی داده نمیشود. و باید بالاخره از طریق شفافیت مشخص شود که به ضرر چه کسانی و چه گروههایی است که جلوی شفاف سازی مالی در حوزه سلامت را میگیرند و در نهایت اجازه اصلاح سیستم و ارائه خدمات مطلوب و رضایتمندی عمومی را نمیدهند.

وی افزود: از دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان که دستی بر سازمان برنامه و بودجه نیز دارند، انتظار می رود که ایجاد شفافیت مالی را در اولویت کاری خود در اسرع وقت قرار دهد تا بیش از این هدر رفت منابع صورت نگیرد و مشخص شود که چه کسی بیشتر گرفته و در کجا پِرتی منابع صورت گرفته و در حق چه کسی اجحاف شده و چه کسی در پناه عدم شفافیت و مذبوحانه بیش از حق خود میبرد.

علی نسائی یادآور شد: باید به مسئولین حوزه سلامت و در راس آن جناب دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت عرض نمود که آزمون و خطا کافی است و جهت حل معضلات حوزه سلامت و ارائه راهکارهای صحیح و دقیق از سوی کارشناسان امر چاره ای جز ایجاد شفافیت مالی وجود ندارد تا کارشناسان و صاحب نظران بتوانند با مشاهده و مقایسه هزینه کردها در هر حوزه، نظرات جامع و دقیق ارائه نمایند و بتوانند بدرستی بگویند که در کجا هزینه ها غیر نرمال و بیش از حد و یا کمتر از حد استحقاق است تا بتوان با تقسیم صحیح منابع از بخش به بخش و حتی فرد به فرد، رضایتمندی و عدالت برای ارائه دهنده گان خدمت را بوجود آورد و گیرنده خدمت یعنی مردم را نیز با ارائه خدمات نرمال و استاندارد و جامع راضی نمود و بتوان در جایی که میبایست خدمت مناسب و کامل و با قیمت مناسب و با کمترین پرداختی از جیب مردم و دولت و بیمه ها تامین نمود.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی