اخبار

دبیر کل خانه پرستار در گفت وگو با میزان مطرح کرد

حقوق پرستاران قربانی پزشک سالاری در وزارت بهداشت/پرستاران در مراسم روز پرستار شرکت نمی کنند

حقوق پرستاران قربانی پزشک سالاری در وزارت بهداشت/پرستاران در مراسم روز پرستار شرکت نمی کنند
ارسال شده: دی 10, 1398
نظرات: 0

ادبیر کل خانه پرستار کشوربا بیان اینکه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ مصوب و تمام اقدامات کارشناسی آن نیز انجام شده است، افزود: این قانون در نهایت در کمیسیون اجتماعی دولت نیز مطرح و با دستور روسای جمهور برای اجرا همراه شد، اما متاسفانه به صورت مستمر وزارت بهداشت با آن مخالف بوده است

محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستار در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با انتقاد از بی توجهی مسئولان به مشکلات جامعه پرستاری، گفت: کمبود نیرو و عدم توجه به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری مهم‌ترین معضل پیش روی جامعه پرستاری کشور است.

وی با بیان اینکه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ مصوب و تمام اقدامات کارشناسی آن نیز انجام شده است، افزود: این قانون در نهایت در کمیسیون اجتماعی دولت نیز مطرح و با دستور روسای جمهور برای اجرا همراه شد، اما متاسفانه به صورت مستمر وزارت بهداشت با آن مخالف بوده است.

شریفی مقدم با تاکید بر اینکه مجلس در برنامه ششم توسعه نیز دولت را مکلف به اجرای این قانون کرده است، تصریح کرد: دولت طبق این قانون مکلف است از محل منابع عمومی این قانون را اجرایی کند.

قائم مقام اسبق جامعه پرستاری ایران با بیان اینکه علت مخالفت وزارت بهداشت با اجرای این قانون حاکم بودن سیستم پزشک سالار در وزارتخانه است، گفت: با توجه به نقش پررنگ جامعه پرستاری در حوزه درمان و اینکه کار این افراد شبانه روزی است باید توجه بیشتری به رفع دغدغه‌های آن‌ها صورت بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه علی رغم بازنشستگی بسیاری از پرستاران نیروی جایگزین استخدام نشده است، افزود: در چند سال اخیر با توجه به افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی باید کادر درمان از جمله پرستار نیز افزایش یابد، اما دولت اهتمامی به این موضوع ندارد.

 تعداد پرستار در ایران بسیار کمتر از نرم جهانی
شریفی مقدم با بیان اینکه کشور ما یک دوم کف استاندارد‌های جهانی را دارا است، تصریح کرد: در حال حاضر در کشور‌های اروپایی به ازای ۱۰۰۰ نفر ۱۰ پرستار وجود دارد، اما در کشور ما به ازای ۱۰۰۰ نفر یک و نیم پرستار داریم که باید با توجه بیشتر به این بخش این کمبود‌ها جبران شود.

وی با تاکید بر اینکه علت کم توجهی به مشکلات پرستاری این است که در دنیا حوزه‌های حساس را زبده‌ترین افراد مدیریت می‌کنند، اما در کشور ما این اتفاق در حوزه سلامت کمتر رخ داده است، گفت: در سیستم وزارت بهداشت ما گروهی که حاکم بر این وزرارتخانه پزشکان هستند و دیگران را نمی‌بینند.

شریفی مقدم ادامه داد: پزشکان حاکم بر وزارت بهداشت بدون مشارکت بقیه تصمیم گیری و سیاست گذاری می‌کنند و با توجه به اینکه نظارت بالاتری هم وجود ندارد حساب دهی به جایی نیز ندارند که نتیجه ادامه این وضعیت خسارت دیدن است.

 پرستاران در مراسم روز پرستار شرکت نمی کنند
وی همچنین از ارایه نامه سرگشاده خانه پرستار ایران به رئیس جمهور مبنی بر عدم شرکت در مراسم روز پرستار خبر داد و گفت: پرستاران در مراسم روز پرستار در اعتراض به این نوع رفتار‌ها شرکت نمی‌کنند.

دبیر کل خانه پرستار با تاکید بر اینکه اولویت باید مردم و بیماران باشند، گفت: تبعیض رخ داده در بحث پرداختی‌ها نیز از دیگر معضلاتی است که جامعه پرستاری را اذیت می‌کند، زیرا نداشتن بودجه در صورتی قابل پذیرش است که همه را در بر بگیرد نه اینکه فقط جامعه پرستاری درگیر چنین محدودیت‌هایی باشد.

وی ادامه داد: دولت باید سازوکاری را در نظر بگیرد تا ضمن اجرای قوانین مصوب در حوزه پرستاران قوانین موجود نیز در این حوزه برای این اقشار کارایی کافی داشته باشد.


انتهای پیام
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
2.5

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی