اخبار

رئیس سازمان نظام پرستاری مطرح کرد؛

حاکمیت باید زمینه جذب پرستاران جهت ارائه خدمات به مردم را فراهم نماید

حاکمیت باید زمینه جذب پرستاران جهت ارائه خدمات به مردم را فراهم نماید
ارسال شده: آبان 12, 1397
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، با اشاره وجود چند هزار پرستار آماده کار در کشور، گفت: متاسفانه در بحث رفع کمبود نیروی پرستاری، دچار یک پارادوکس شده ایم.

دکتر اصغر دالوندی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی که ۴ هفته پیش با حضور قائم مقام وزارت بهداشت ،معاون پرستاری، نمایندگان سازمان امور استخدامی و برنامه بودجه در بررسی کمبود نیروی پرستاری در بیمارستانها بود ، گفت: براساس آمار موجود مشخص شد که شاخص نسبت پرستار به تخت که می بایست 1.8 ارتقا یابد که متاسفانه در ایران این رقم 0.8 می باشد، بنابراین کمبود نیروی پرستاری قابل احساس بوده و بر هیچ کس پوشیده نیست و این آمار نشان می دهد بدون در نظر گرفتنت تخت های جدید یکصد هزار نفر نیرو نیاز داریم .

وی با بیان این که در خصوص کمبود نیروی پرستاری نوعی پارادوکس وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضربا مشکل جذب روبه‌رو هستیم زیرا حدود 30 هزار پرستار آماده به طرح ، پرستاران بیکاری که طرح خود را تمام کرده اند و همچنین پرستاران شرکتی که با آنها تمدید قرارداد نشده و همچنین پرستارانی که به دلیل مشکلات خانوادگی نمی توانند شیفت شب بدهند، وجود دارد بنابراین اگر دولت از نظر مالی نتواند شرایط جذب را فراهم نماید این کمبود همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به استانداردی که سازمان بهداشت جهانی برای نسبت جمعیت به پرستار تعیین کرده است در کشورهای متوسط این نسبت به ازای هر هزار نفر جمعیت ، ۵ پرستار نیاز است ، تاکید کرد: این نسبت در کشور تا 1.55 نفر پرستار می باشدو نابسامانی هایی را به وجود آورده است بنابراین اگر خدمات پرستاری در مدرسه ،مراقبت در منزل، پیشگیری، کلینیک های تخصصی پرستاران، مراکز سالمندی و مکانهای ویژه که پرستار حرفه ای یا کار را پوشش می‌دهند در نظر گرفته شود، بنابراین نیاز است که پرستاران بیشتری جذب شوند و دولت به عنوان حاکمیت می بایست به این عرصه ورود کرده و سرمایه گذاری هایی را انجام دهد و حداقل یکصدهزار نفر در بخش پیش بیمارستانی جذب یکصدهزار نفر نیز در بخش بعد از بیمارستان توسط بخش خصوصی و خود پرستاران به صورت استخدام و خوداشتغالی به کار گرفته شوند.

وی با بیان این که تنها دولت نباید این بستر را فراهم نماید ، تصریح کرد: علاوه بر دولت ، پرستاران با نوآوری و کارآفرینی می‌توانند فعالیت حرفه ای خودرا در جامعه نهادینه کنند . در این راستا، سازمان نظام پرستاری با رویکرد کارآفرینی برای ارائه خدمات بهتر به مردم پرستاران و دانشجویان پرستاری را به کارآفرینی ، خلاقیت و نوآوری ترغیب و تشویق کرده و بستری را برای این امر آماده نموده است.

دالوندی خاطر نشان کرد: خوشبختانه مجلس و دولت این کمبود و واقعیت را پذیرفته و برخی از پزشکان متعهد به کشور نیز از کمبود پرستاران در کشور به شدت دفاع می کنند.

وی با بیان این که عوامل سازمانی می تواند باعث کمبود پرستاران یا جذب پرستاران در کشور شود، افزود: در حال حاضرنظام سلامت با رویکرد بیمار مدار باعث شده است در حوزه بیمارستانی فشار کاری مضاعف، استرس شغلی ، عدم قدرت و اختیار و عدم درک نقش پرستاران نادیده گرفته شود و شانس ارتقاء شغلی پرستارن کاهش یابد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: ¾ حرفه پرستاری را زنان تشکیل می دهند بنابراین پرستاری جنس زنانه به خود گرفته و همچنین با افزایش سن پرستاران با تجربه که باعث می شود افراد با تجربه و سابقه این حرفه را ترک کنند و حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد بخش های تخصصی و اورژانس‌ها را پرستاران جوان و کم تجربه تشکیل دهند می تواند نقطه خطرناکی برای حفظ جان مردم محسوب ‌شود که یکی دیگر از پیامدهای مشکلات کمبود نیرو به شمار می رود.

وی با بیان این که نظام پلکانی رده های مختلف شغل پرستاری در ایران اجرایی نشده است ، تاکید کرد: متاسفانه هیچ گونه تفاوت طبقاتی بین ابتدایی ترین مقطع تحصیلی تا دکترای پرستاری وجود ندارد و همچنین با توجه به حجم کاری، پرستاران از حقوق و مزایای نسبی برخوردار نیستند و با سایر همکاران خود تفاوت فاحشی دارند .

دالوندی با اشاره به عوامل اجتماعی که می تواند یکی دیگر از علل کمبود نیروی پرستاری در جامعه شود ، اظهار داشت: نظام سلامت بیمار مداراست بنابراین پرستاران در بیمارستان ها محصور شده اند و دید مردم نیز نسبت به پرستاران کاملا تغییر کرده است ، بنابراین پرستاران باید این سد را بکشنند وبا ارائه فعالیت های اکتیو خود را به درون جامعه بکشانند در این راستا دولت می تواندبا حمایت از مراکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل ، پشیگیری ، خدمات بازتوانی، نوتوانی و توانبخشی و سالمندی از آنها حمایت کنندو با دادن وام های کم بهره زمینه را برای این خدمات به مردم فراهم سازند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص تاکید بر اجرای قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی گفت: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بیش از 10 سال است که تصویب شده است اما متاسفانه اراده ای برای اجرای این قانون تاکنون وجود نداشته است بنابراین پر ستاران از این امر ناراضی بوده و باعث از بین رفتن انگیزه آنها شده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که شیفت های متعدد و اضافه کاری های اجباری باعث از بین رفتن تعادل بین کار و زندگی پرستاران می شود، تاکید کرد: با توجه به کمبود نیرو، پرستاران شاغل در بیمارستان ها نمی توانند نقش خود را به عنوان اعضای خانواده به درستی ایفا نمایند و این امر باعث بروز مشکلات خانوادگی و از هم پاشیدن خانواده ها می شود.

وی با اشاره به عوارض و تبعات کمبود نیرو بر پرستاران شاغل در بیمارستان ها گفت: به دلیل گذراندن شیفت های متعدد و اضافه کاری های اجباری ، پرستاران دچار خستگی و فرسودگی زودرس می شوند و احتمال افزایش خطاهای ناشی از حجم کار وجود خواهد داشت.

دالوندی با بیان این که در حال حاضر سطح سواد سلامت مردم افزایش داشته است و به دلیل این که پرستاران در خط مقدم درمان قرار دارند و می بایست پاسخگوی بیماران و همراهان آنها باشند، افزود: با توجه به افزایش مراجعه بیماران به مراکز درمانی و بالا رفتن حجم کاری پرستاران، خشونت علیه پرستاران افزایش داشته و باعث عدم امنیت حرفه ای پرستاران در بیمارستان ها شده است.

وی با بیان این که اخیرا با موج ترک خدمت پرستاران با تجربه و با سابقه مواجه هستیم ، تصریح کرد: دریافتی پرستاران داخل و خارج بین ۱۰ تا ۲۰ برابر اختلاف دارد و این امر باعث شده که پرستاران ترک خدمت کرده و به کشورهای دیگر مهاجرت نمایند و جامعه را با کمبود نیروی پرستاری مواجه کنند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تاکید بر این که مشکل کمبود نیروی پرستاری در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است ، افزود: وظیفه حاکمیتی حکم می‌کند که دولت و نظام سلامت به پرستاران توجه بیشتری نمایند، زیرا پرستاران ستون فقرات نظام سلامت هستند و این کمبود باعث به خطر افتادن جان انسان ها و افزایش مرگ و میرها در بیمارستان ها خواهد شد.

وی به راهکارهای برون رفت از این کمبود در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: برای رفع کمبود نیروی پرستاری در جامعه تصویر مثبتی از پرستاری ارائه نمود و حقوق و مزایای پرستاران را افزایش داد، قوانین پرستاری از جمله قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را اجرایی کرد، خدمات پرستاری در منزل تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد، اضافه کاری اجباری از سیکل مراکز درمانی حذف شود، زمینه حفظ نیروهای پرستاری با تجربه فراهم شود، جذابیت این حرفه افزایش داده که بتوان از مهاجرت آنها جلوگیری شود .

دالوندی با تاکید بر ارزش‌گذاری بر خدمات پرستاری و ایجاد عدالت اجتماعی ، خاطر نشان کرد: در حال حاضر معوقات جامعه پرستاری یکسال با تاخیر پرداخت می شود و با توجه به وضعیت کنونی جامعه اگر این معوقات به درستی پرداخت نشود مشکلات اقتصادی و به تبع آن مشکلات خانوادگی برای پرستاران به وجود می آورد .

وی افزود: امیدوار هستیم با درک وضعیت موجود و حمایت مجلس شورای اسلامی، دولت و وزارت بهداشت بتوان در بودجه سال ۹۸ ردیف مناسب برای جذب حداقل سالانه ۳۰ هزار پرستار ایجاد و پیشنهاد ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون تعرفه گذاری مورد پذیرش واقع شود که بتوان از این راه به ارتقا و اثربخشی خدمات پرستاری ، ایجاد امید و استقلال حرفه ای در پرستاران دست یافت.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی