اخبار

خانه | کارگری | روابط کار در بیانیه‌ای مشترک اعلام شد؛

تورم بالای ۴۰ درصد و هزینه‌های زندگی به ۹ میلیون تومان رسیده است/ در افزایش مزد و مستمری واقعیات عینی زندگی مردم را در نظر بگیرند

تورم بالای ۴۰ درصد و هزینه‌های زندگی به ۹ میلیون تومان رسیده است/ در افزایش مزد و مستمری واقعیات عینی زندگی مردم را در نظر بگیرند
ارسال شده: دی 19, 1398
نظرات: 0

تأمین ابتدائی‌ترین هزینه‌های زندگی یعنی تأمین درآمد لازم برای خوراک، مسکن، پوشاک، درمان، رفت و آمد، حمل ونقل و تحصیل که با سه برابر شدن قیمت بنزین به نحو تحمل ناپذیری افزایش یافته حتی برای کسانی که دو نوبت در شبانه‌روز کار می‌کنند هر روز دشوارتر می‌شود تا چه رسد به کارگران یک شیفتی یا نیمه وقت و یا بیکارانی که اکثریت عظیم‌شان هیچ درآمدی ندارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه اتحاد بازنشستگان در بیانیه‌ای مشترک به بیان مواضع مزدی خود پرداختند.

در این بیانیه می‌خوانیم: تأمین ابتدائی‌ترین هزینه‌های زندگی یعنی تأمین درآمد لازم برای خوراک، مسکن، پوشاک، درمان، رفت و آمد، حمل ونقل و تحصیل که با سه برابر شدن قیمت بنزین به نحو تحمل ناپذیری افزایش یافته حتی برای کسانی که دو نوبت در شبانه‌روز کار می‌کنند هر روز دشوارتر می‌شود تا چه رسد به کارگران یک شیفتی یا نیمه وقت و یا بیکارانی که اکثریت عظیم‌شان هیچ درآمدی ندارند.

در ادامه آمده است: یکی از این خواست‌های مهم، مسألۀ حداقل دستمزد و سطح عمومی مزدها به طور کلی است. از هم اکنون زمزمه‌هایی در مورد افزایش ۱٥ درصدی مزدها و حقوق‌ها به راه افتاده است. آنان در حالی چنین رقمی را اعلام می‌کنند که نرخ تورم طبق داده‌های رسمی در سال ۱۳٩٧ معادل ۳۰/۶% (سی ممیز شش دهم درصد) بود. این نرخ برای سال ۱۳٩٨ بیش از ٤۰ % (چهل درصد) و برای سال ۱۳٩٩نیز احتمالا از ٤۰ % (چهل درصد) بیشتر خواهد شد. طبق داده‌های سند «نتایج بررسی بودجۀ خانوار در مناطق شهری» (بانک مرکزی – مهر۱۳٩٧)، در سال ۱۳٩٦میانگین هزینۀ ماهیانۀ خانوار که تعداد متوسط اعضایش در آن سال ۳/۲۸(سه و بیست و هشت صدم) تخمین زده می‌شود معادل ۳٥۱۰٩ هزار ریال و یا ۳/۵۱(سه و پنجاه و یک صدم) میلیون تومان در ماه بود. بر این پایه و با در نظر گرفتن تورم سال ۱۳٩٧ و تورم‌های قابل انتظار در سال‌های ۱۳٩٨ و ۱۳٩٩ هزینۀ متوسط ماهانۀ یک خانوار ۳/۲۸ (سه و بیست و هشت صدم) نفری در سال ۱۳٩٩ معادل ٩ میلیون تومان در ماه خواهد شد. به عبارت دیگر، میانگین هزینۀ زندگی یک خانوار ۳/۲۸ (سه و بیست و هشت صدم) نفری در سال۱۳٩٩، با حفظ قدرت خرید سال ۱۳٩٦(یعنی با فرض اینکه وضع زندگی خانوار مورد نظر در سال ۱۳٩٩ بهبودی نسبت به سال ۱۳٩٦ پیدا نکند) برابر ٩ میلیون تومان در ماه خواهد بود. بر همین مبنا میانگین هزینۀ زندگی یک خانوار ٤ نفرۀ شهری در سال ۱۳٩٩ مبلغی بین ۱۰/۵ تا ۱۱ میلیون تومان در ماه خواهد گردید.

آنها در پایان بیانیه خواستار توجه به واقعیات عینی زندگی مردم در تعیین مزد و مستمری سال آینده شدند.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی