اخبار

یادداشت:

تلختر از حقیقت عجیبتر از واقعیت !!!

تلختر از حقیقت  عجیبتر از واقعیت !!!
ارسال شده: اردیبهشت 23, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

شکایت حاکی از درک متفاوت افراد و ذی نفعان از حقوق قانونیشان است و دادگستری برای داوری بین این دو می باشد تا تفسیر درستی از قانون ارائه داده و در موضوعی خاص حق قانونی طرفین را مشخص نماید. بنابرایت عقد تفاهمنامه ی یک طرف دعوا با قاضی و دادگستری، یعنی از پیش تصمیم بر تضییع حقوق یک ذی نفع !!


صحبتهای امروز یا دیروز جناب زدا سرپرست محترم سازمان تامین اجتماعی را دیدم و جا خوردم!

عقد تفاهمنامه های متعدد با دیوان عدالت اداری در راستای کاهش تعداد شکایتها ؟؟!!! آیا واقعا برای کاهش شکایتها بایستی با دادگستری تفاهمنامه بنویسیم یا اینکه قوانین را درست اجرا کرده و درست به ذی نفعان تفهیم نماییم ؟

شکایت حاکی از درک متفاوت افراد و ذی نفعان از حقوق قانونیشان است و دادگستری برای داوری بین این دو می باشد تا تفسیر درستی از قانون ارائه داده و در موضوعی خاص حق قانونی طرفین را مشخص نماید. بنابرایت عقد تفاهمنامه ی یک طرف دعوا با قاضی و دادگستری، یعنی از پیش تصمیم بر تضییع حقوق یک ذی نفع !
آیا واقعا به ذی نفعان از این جمله ی قصار جناب زدا حس تضییع حقوقشان توسط دیوان عدالت اداری دست نمی دهد؟

حتی اگر به حق علیه کسی رای صادر شود آیا با این تفاهمنامه ها که بدون تردید در تمام دنیا بی سابقه است این احساس به فرد دست نمی دهد که لابی گری در راستای حق کشی وی صورت گرفته است؟

واقعا باید بگوییم که در سایه ی این تفاهمنامه هاست که باعث می شود قاضی محترم یکی از شعب دیوان به نقل قول خود فرد بر میگردد و می فرماید : فلان مدیر که به شما 5 سال ارفاق داده است اصلا شما مشمول این قانون نیستید و ...

این موضوع در مورد بازنشستگی همکاران شاغل در تامین اجتماعی که مشمول مشاغل سخت هستند به صراحت قابل استخراج است و اینکه یک باره شعب دیوان که تا چند ماه پیش احکامی در تایید بازنشستگی همکاران می دادند مسیر را تغییر می دهند!
عجیب است و همین شاءبه را پیش می آورد که برای تضییع حقوق گروهی از مردم تفاهمنامه هایی تهیه و تنظیم شده باشد ، چه بسا که پیشتر من مدام به همکاران می گفتم که انعقاد چنین تفاهمنامه ای قطعا راست نیست ولی امروز وقتی سرپرست تامین اجتماعی رسما این خبر را اعلام می کند نمی شود باورش نکرد.

یعنی مسئولان محترم دیوان عدالت اداری با یک سازمان قانون شکنِ قانون گریز (حتی شده به زعم کارکنان و مشتریانش ) تفاهمنامه ای امضا می کند که چه بشود؟ که حقوق ذی حقان را تضییع کند؟ که رد دادخواست بدهد ؟ که شکایت را نپذیرد؟ که چه بکند؟

انتظاری که از رییس بسیار محترم دیوان عدالت اداری می رود این نیست که با ایشان تفاهمنامه تنظیم کند بلکه انتظار می رود ایشان را توصیه به اجرای قوانین نماید و اتفاقا در این مسیر سخت گیر و ریز بین نیز باشد که به زعم من هستند ولی تفاهمنامه های متعدد برای من قابل درک نیست .

اجازه بدهید یک مثال واضح بزنم :
برای بازنشستگی شاغلین مشاغل سخت و زیان آور 2 قانون خاص وجود دارد :
1-قانون نحوه ی بازنشستگی جانبازان و معلولان انقلاب اسلامی و شاغلین مشاغل سخت برای کارکنان دولت و مشمولین قانون استخدام کشوری یا همان قانون مدیریت خدمات کشوری

2- بند ب تبصره ی 2 ماده ی 76 قانون تامین اجتماعی

خوب است بدانیم که در هردو مورد این قوانین طبق تبصره ی 3 قانون نحوه ی بازشستگی جانبازان و ... شاغلین مشاغل سخت و زیان آور و بند ب تبصره ی 2 ماده ی 76 قانون تامین اجتماعی شرط بازنشستگی 20 سال سابقه ی کار ذکر شده است.

تفاوت این دو قانون در میزان سنوات ارفاقی است که در قانون نحوه ی بازنشستگی حد اکثر 5 سال و در قانون تامین اجتماعی 10 سال منظور گردیده است .

وقتی سازمان تامین اجتماعی بر خلاف نص صریح قانون از اجرای آن سر باز می زند آیا مدیران مربوطه نباید تنبیه شوند و آیا باید تفاهمنامه با این افراد تنظیم گردد؟

در هر حال جامعه ی بزرگ مشتریان و کارکنان سازمان تامین اجتماعی، دیوان عدالت اداری را مصون از هر گونه تبانی و لابی بخصوص در راستای تضییع حقوق این اقشار ضعیف می داند و درک موضوع تفاهمنامه بین این دو نهاد را به افکار عمومی وا می گذارد که واقعا چنین تفاهمنامه هایی آیا واقعا وجود دارد و اگر بله ، با چه محتوایی و در چه راستایی؟

چند تن از همکاران برای شکایت به عدم اجرای قانون ارتقاء بهره وری به دیوان رفته بودند که شکایتشان را نپذیرفتند و ارجاعشان داده بودند به خود سازمان تامین اجتماعی ، جالب است که تامین اجتماعی نیز بسیار سلیقه ای فقط 16 ماه از 35 ماه را به طرز معجزه آسایی با کسر ساعات اضافه کاری و ... محاسبه و پرداخت کرد (شما بخوانید از سر خود با مبلغی باز کرد! ) آیا واقعا حق ما بود و هست که دیوان عدالت اداری در تضییع چنین حقی چنان اقدامی کند؟

منتظر می مانیم تا ببینیم اتفاق جدید چه خواهد بود..

محمود عمیدی
عضو شورای مرکزی خانه پرستار
۲۳ اردیبهشت ماه ۹۸
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
2.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی