اخبار

گزارش آفتاب یزد از سختی کار پرستاران و معوقات آن‌ها‌

تصمیم گیران حوزه سلامت معمولاً سهامداران بخش خصوصی هستند

تصمیم گیران حوزه سلامت معمولاً سهامداران بخش خصوصی هستند
ارسال شده: دی 18, 1397
نظرات: 0

چون در کشور ما سیاست‌گذاران و تصمیم گیران نظام سلامت خودشان ذینفع هستند و زمانی که قرار است تصمیمی گرفته شود آن تصمیم به نحوی گرفته می‌شود که خودشان از آن تاثیر مثبت بپذیرند از آنجایی که تصمیم گیران حوزه سلامت معمولاً سهامداران بخش خصوصی هستند مشکلات این چنینی را می‌توانیم به وفور مشاهده می‌کنیم؛ بنابراین اول باید مشکلات حوزه سلامت در این خصوص برطرف شود

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: پرستاری از جمله حرفه‌هایی است که به گفته خود مسئولان وزارت بهداشت جزو مشاغل سخت محسوب می‌شود، اما آنچه در این میان سبب ناراحتی و تشویش پرستاران می‌شود این است که با وجود این تاکیدات، باز هم در سیاست‌ گذاری‌ها‌ آنطور که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرند! سال‌هاست که از تصویب قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مصوب تیرماه سال 86 مجلس شورای اسلامی می‌گذرد، اما هنوز خبری از اجرایی شدن آن نیست و در طول این سال‌ها‌ به بهانه‌ها‌ی مختلف، اجرای این قانون بر زمین‌ مانده است. همچنین کمبود پرستار فعال در بیمارستان‌ها، افزایش ساعات کار، شیفت‌های مداوم شب و شیفت‌های در گردش سبب شده که در نهایت نارضایتی شغلی برای این قشر ایجاد شود. در این میان ثبت خدمات پرستاری به‌ نام پزشکان و اضافه شدن کارانه آن به‌ لیست کارانه‌های پزشکان، فاصله عجیب دریافتی حقوق پزشکان و پرستاران همراه با افزایش درآمد پزشکان پس از اجرای مرحله سوم طرح تحول سلامت، بخشی از حرف‌های ناگفته اما همیشگی جامعه پرستاری است. همین دلایل هم سبب می‌شود تا هر از گاهی از گوشه و کناری صدای اعتراض آن‌ها‌ به گوش برسد. این بار قرار است از پرستاران بیمارستان شهید صدوقی یزد صحبت کنیم؛ پرستارانی که علاوه بر تمام فشار‌ها‌ی کاری 1سال و نیم است که کارانه دریافت نکرده‌اند و حقوقشان 2 میلیون تومان است.

> پرستارانی که کارانه دریافت نمی‌کنند!
یکی از پرستاران بیمارستان شهید صدوقی در گفت‌وگو با آفتاب یزد می‌گوید:« ما نزدیک به یک سال و نیم است که کارانه دریافت نکرده ایم. هر ماه باید
اعتراض کنیم تا حقوقمان را به ما بدهند. شیفت‌ها‌ی سنگینی داریم و پول این شیفت‌ها‌ به صورت اضافه کار باید با کارانه پرداخت شود اما نه تنها اضافه‌کاری‌ها‌ پرداخت نمی‌شود بلکه کارانه‌ها‌ را هم به ما نمی‌دهند! می‌دانم این موضوع تنها مختص ما نیست، همه پرستاران در حال حاضر این اوضاع را دارند و
کارانه‌ها‌یشان را نمی‌گیرند. در بیمارستان ما پرستاران رادیولوژی، اتاق عمل، هوش بری کارانه نگرفته‌اند و الان یک ماه است که ما حقوق هم دریافت نکرده‌ایم. این بیمارستان 850 نفر نیرو دارد و ما هر چقدر که اعتراض می‌کنیم کسی پاسخگو نیست! هر ماه با اعتراض و سر و صدای ما حقوق را پرداخت می‌کنند. اگر اعتراض نکنیم حتی حقوقمان هم معوقه می‌شود! حقوق ما 2 میلیون تومان بیشتر نیست و شیفت‌ها‌ی سنگین هم بر عهده ماست با اضافه کاری‌ها‌ی بسیار زیاد که پولی بابت آن‌ها‌ داده نمی‌شود و قرار است با کارانه پرداخت کنند!در حال حاضر 5 سال است که اوضاع ما به همین صورت است! »

> سندروم سختی کار برای پرستاران
موضوع عدم پرداخت کارانه تنها مختص به این بیمارستان و این شهر نیست بلکه همه جا و در همه بیمارستان‌ها‌ اوضاع به همین منوال است! بارها اعتراضاتی از گوشه و کنار به گوشه رسیده و گزارش‌ها‌ی طولانی درباره کارانه‌ها‌ی پرستاران که پرداخت نمی‌شود و فشار کاری پرستاران که در حال افزایش است منتشر شده است اما همچنان اوضاع همان است و طی این سال‌ها‌ تغییری در این موضوع به وجود نیامده است! «سندروم سختی کار» عبارتی است که بارها علی‌محمد آدابی رئیس سازمان نظام پرستاری کشور آن را در مورد فشار کاری زیاد پرستاران به کار برده است حتی سال گذشته بود که این مقام مسئول از مرگ ۱۶ پرستار طی یک سال و‌اندی بر اثر سندروم سختی کار خبر داد! او گفته بود: «این 16 پرستار از مردان و زنان پرستار کشور بودند که بین 25 تا 45 سال سن داشتند. کمبود پزشکی در کشور بسیار بیشتر از پرستار است ولی سوال اینجاست که چرا برای این رشته‌ها نیروی کمکی تربیت نمی‌شود ولی با تصمیمات در حوزه پرستاری باعث خانه‌نشینی پرستاران و مهاجرت آنان از کشور هستیم. مردم وقتی حق بیمه پرداخت می‌کنند توقع دارند خدمات کارشناسی پرستاری را دریافت کنند و نباید خدمات پایین تر پرستاری دریافت کنند‌ زیرا امکان دارد خطای پرستاری بالا رود. حرف ما این است برای تربیت پرستار بیمارستانی کارگروه مشخصی شکل بگیرد و پس از دریافت‌ مجوزهای لازم، روند تربیت پرستار بیمارستانی بر اساس ظرفیت‌های لازم انجام شود.» اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه اوضاع فشار کاری برای پرستاران افزایش یافت و کارانه آن‌ها‌ هم به تعویق افتاد! برای بررسی بیشتر این موضوع با محمد شریفی مقدم، قائم مقام نظام پرستاری و دبیر کل خانه پرستاران ایران به گفت و گو نشستیم.

> کارانه‌ها‌یی که متوازن نیست!
شریفی مقدم می‌گوید: «پرستاران درست می‌گویند این موضوع مربوط به پرستاران سراسر کشور است! دلایل آن هم متعدد است اما علت اصلی نبود بودجه کافی است! البته درآمد کارانه پرسنل بیمارستان از بودجه اصلی تامین نمی‌شود بلکه از درآمد اختصاصی بیمارستانها تامین می‌شود اما موضوع اصلی درصد کارانه‌ها‌ است؛ چون از محل درآمد اختصاصی هر بیمارستان نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد آن مربوط به کارانه پزشکان است و مابقی مربوط به کارانه تمام پرسنل بیمارستان از جمله پرستاران است! در واقع نسبت توزیع کارانه در بیمارستان متوازن نیست و نزدیک به ۶۵ درصد کارانه‌ها‌ به هیئت علمی بیمارستان‌ها‌ برمی‌گردد!

> کارانه پزشکان مبالغ بسیار بالایی است
و کارانه پرستاران مبالغ بسیار پایین
او در ادامه توضیح داد:« اگر بخواهیم به صورت دقیق علت عدم پرداخت کارانه‌ها‌ را توضیح دهیم باید بگوییم که این موضوع به سنگینی حجم معوقات برمی‌گردد و این سنگینی حجم معوقات نیز به پزشکان اختصاص پیدا می‌کند! کارانه پزشکان در بیمارستان‌ها‌ مبالغ بسیار بالایی است و کارانه پرستاران مبالغ بسیار پایین و ناچیزی است اما به دلیل اینکه جمع کارانه‌ها‌ی بیمارستان، به دلیل همان مبالغ بالای کارانه پزشکان بسیار بالاست و از آنجایی که کارانه همه پرسنل بیمارستان به صورت همزمان باید پرداخت شود؛ به همین دلیل بیمارستان‌ها‌ از پس پرداخت کارانه‌ها‌ بر نمی‌آیند و به هیچ یک از پرسنل کارانه پرداخت نمی‌کنند! در بیمارستان‌ها‌ی سراسر کشور با حجم زیادی از معوقات کارانه مواجه هستیم البته لازم به ذکر است که طرح تحول سلامت نیز این نسبت را سنگین تر کرده است! یعنی کارانه در سطح کشور هر رقمی که بود بعد از طرح سلامت آن رقم سه برابر شد! بنابراین حجم معوقات بالاست و بیمه‌ها‌ حاضر به پرداخت آن نیستند. به همین دلیل هم کارانه همه پرسنل بیمارستان معوقه می‌شود اما چون حقوق پزشکان بالاست آنها خیلی پیگیر معوقاتشان نیستند اما پرستاران به این دلیل که حقوقشان‌اندک است درگیر و پیگیر معوقات شان هستند.»

> اختلافات فاحش در پرداخت‌ها‌
شریفی مقدم در ادامه افزود:« با اینکه بیشترین فشار روی پرستاران است و بیشترین خدمات بهداشتی و درمانی را آنها ارائه می‌دهند و همچنین آنها بیشترین نقش را در درآمدزایی بیمارستان‌ها دارند و بیشترین سهم را در ارائه خدمات پرستاری دارند، ضمن اینکه بیشترین نقش را در تامین منابع دارند اما کمترین سهم را می‌برند و در حال حاضر هم این سهم به آنها پرداخت نمی‌شود! البته مشکل تنها بودجه نیست؛ ما اعتقادمان بر این است که باید عدالت برقرار شود؛ چرا باید در کشوری مثل کشور ما اختلاف در پرداخت 50 برابر یا 60 برابر و یا حتی صدبرابر باشد و در کشورهای دیگر هیچ گونه اختلافی در پرداخت کارانه‌ها‌ نباشد؟! شما هیچ کشوری را نمی‌بینید که تا این‌اندازه اختلاف پرداخت در آن وجود داشته باشد! در کشور ما پزشکی وجود دارد به نام پزشک خانواده که هیچ توجهی به آن نمی‌شود اما در کشورهای دیگر روند درمان به این صورت است که بیماران ابتدا به پرستار مراجعه می‌کنند پس از آن به پزشک عمومی و در صورتی که بهبود نیافتن به پزشک متخصص مراجعه می‌کند، با این حال از هر 100 نفر بیمار مراجعه‌کننده ۵۰ نفر آنها توسط پرستار درمان می‌شوند ۴۰ درصد آنها توسط پزشک عمومی درمان می‌شود و تنها ۱۰ درصد آنها به پزشک متخصص راه می‌یابند! این سیستم ارجاع آنها است و بیمه خارج از سیستم ارجاع پولی پرداخت نمی‌کند، اما در کشور ما چنین نیست مثلاً اگر کسی گلو درد بگیرد مستقیم به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می‌کنند و همه به همین منوال رفتار می‌کند! اگر کسی سمت چپ قفسه سینه اش درد بگیرد مستقیم به پزشک قلب و عروق مراجعه می‌کند!»

> سیاست‌گذاران و تصمیم گیران نظام سلامت
خودشان ذینفع هستند!
او در ادامه تصریح کرد:« چون در کشور ما سیاست‌گذاران و تصمیم گیران نظام سلامت خودشان ذینفع هستند و زمانی که قرار است تصمیمی گرفته شود آن تصمیم به نحوی گرفته می‌شود که خودشان از آن تاثیر مثبت بپذیرند از آنجایی که تصمیم گیران حوزه سلامت معمولاً سهامداران بخش خصوصی هستند مشکلات این چنینی را می‌توانیم به وفور مشاهده می‌کنیم؛ بنابراین اول باید مشکلات حوزه سلامت در این خصوص برطرف شود. بعدا می‌توانیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که اگر مدیریت درستی داشته باشیم در منابع مان صرفه جویی می‌شود و وقتی در منابع صرفه جویی شد آن وقت بودجه کشور کفاف خواهد داد! کشورهای دیگر بودجه نظام سلامت شان از ما کمتر است اما چون نظام مدیریتی آنها درست است از ما موفق تر عمل می‌کنند؛ در کشور ما چون نظام مدیریت درست نیست علیرغم همه تلاش‌ها‌ می‌بینیم که پرستاران که از سختی کاری برخوردار هستند و اینگونه متضرر می‌شوند و حق هم با آنها است! پرستاران ما هر چقدر هم که تلاش کنند نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشند و از آنجایی که به دلیل مشکلات پرستاران قشر کمی به این کار رجوع می‌کنند تعداد پرستاران ما ‌اندک است و این تعداد ‌اندک، کف استانداردهای جهانی را هم دریافت نمی‌کنند!»
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی