اخبار

رئیس نظام پرستاری میناب عنوان کرد:

ایجاد مشکلات حقوقی برای پرستاران در صورت انجام فعالیت های خارج از شرح وظایف/ پرستاران آگاه باشند

ایجاد مشکلات حقوقی برای پرستاران در صورت انجام فعالیت های خارج از شرح وظایف/ پرستاران آگاه باشند
ارسال شده: اردیبهشت 21, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0بارها و بارها در خصوص حوادث ناخواسته و عواقب جبران ناپذیر آن در هنگام کارِ خارج از شرح وظایف ابلاغی وزارت بهداشت برای همکاران گروههای پرستاری دیده و شنیده ایم، که عواقب این مهم گریبانگیر پرستاران می شود.

مرتضی حکمتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری گفت: بخشنامه ها، آیین نامه ها و دستورالعمل ها همگی بیانگر این نکته است که انجام امور خارج از شرح وظایف ممنوع بوده و در صورت وقوع حادثه شخص مجری در محاکم قضایی محکوم خواهد بود.

وی ادامه داد: همکاران دانسته یا نادانسته تن به کارهای خارج از شرح وظایف می دهند و عواقب آن گریبانگیر آنان خواهد بود.

رئیس نظام پرستاری میناب با اشاره به این که در این مواقع بیمه های حرفه ای فقط در مقابل شرح وظایف قانونیِ بیمه گذار، تعهد خواهند داشت، تصریح کرد: در صورت قصور از طرف بیمه گذار، بیمه هیچگونه مسئولیتی را بر عهده نخواهند گرفت و همکاران خود باید جبران خسارت نمایند که در خوشبینانه ترین حالت این است که قصور منجر به فوت نگردد.

وی با بیان این که اجبار همکاران گروههای پرستاری در امور خارج از شرح وظایف توسط مسئولین بالاتر بوده که در این صورت باز هم شرکت های بیمه هیچگونه تعهدی در قبال این قصور احتمالی نخواهند داشت، افزود: از نظر محاکم قضایی نیز، امر به انجام کار خارج از شرح وظیفه در صورت دستور کتبی و مستند، مسئولیت خطا و قصور را برعهده خواهد داشت.

حکمتی اظهار داشت: همکاران گروههای پرستاری باید به این نکته توجه داشته باشند در صورت الزام و اجبار انجام کاری خارج از شرح وظیفه ی قانونی توسط مسئولین بالاتر ، می بایست اولا دستور انجام آن کار را بصورت کتبی از مقام بالاتر دریافت نمایند و دوم اینکه بصورت کتبی عدم توانایی انجام کار را به دلیل خارج بودن از شرح وظیفه ابلاغی به مسئول آمر اعلام نماید تا در موقع قصور احتمالی بعنوان سند رسمی در دفاع از ادعای خود استفاده نمایند.

وی خاطر نشان کرد: مسئولین بالادستی نیز باید به این نکته ی مهم آگاه باشند که درخواست کاری خارج از شرح وظایف از هر کدام از گروههای پرستاری عواقب حقوقی برای آنان در پی خواهد داشت و نامه ی کتبی همکاران مبنی بر عدم توانایی انجام کار خارج از شرح وظایف مصوب ابلاغی وزارت بهداشت، سندی رسمی بر ادعای آنان خواهد بود.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی