اخبار

رئیس شورای مرکزی دانشجویی سازمان نظام پرستاری کشور اظهار داشت:

اگر امکان جذب پرستار وجود ندارد ظرفیت دانشکده ها را کاهش دهید / زنگ خطر بحران فارغ التحصیلانِ بیکار پرستاری به صدا در آمده است

اگر امکان جذب پرستار وجود ندارد ظرفیت دانشکده ها را کاهش دهید /  زنگ خطر بحران فارغ التحصیلانِ بیکار پرستاری به صدا در آمده است
ارسال شده: مهر 17, 1397
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

وضعیت این روزهای جامعه پرستاری کشور نگرانی و نا امیدی شدیدی را در میان دانشجویان گروه های پرستاری کشور ایجاد نموده است . مشکلات عدیده ای که روز به روز در میان بی توجهی مسئولین بر حجم آن ها افزوده شده و انگیزه های جامعه دانشجویی پرستاری کشور را کاهش می دهد . یکی از این مشکلات اساسی که به سمت تبدیل شدن به بحرانی جدی در این حوزه پیش می رود ، عدم جذب فارغ التحصیلان پرستاری برای گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در بسیاری از بیمارستان های کشور است که شکل گرفتن صف های طولانی و چندین ماه انتظار برای شروع دوره طرح ، ره آوردهای نگران کننده این موضوع برای فارغ التحصیلان گروه های پرستاری سراسر کشور بوده است .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، میلاد بلبلی رئیس شورای مرکزی دانشجویی سازمان نظام پرستاری کشور با انتقاد از وضعیت آشفته و نا به سامان طرح نیروی انسانی پرستاری، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این شرایط در حالی به وجود آمده است که تا زمان گذراندن دوره طرح نیروی انسانی ، فارغ التحصیلان رشته های گروه پرستاری قادر به دریافت مدرک فارغ التحصیلی خود و شروع به خدمت در مراکز بهداشتی و درمانی نخواهند بود . چنین وضعیتی در حال حاضر که وضعیت اقتصادی کشور شرایط نابسامانی را سپری می کند ، نگرانی ها و دغدغه های فارغ التحصیلان گروه های پرستاری را بیش از پیش تشدید می کند .

وی ادامه داد: نکته قابل توجه در این میان نیاز شدید مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور به نیروهای پرستاری است که با توجه به نبود منابع مالی لازم، این مراکز قادر به جذب فارغ التحصیلان پرستاری نیستند و شرایطی به وجود آمده است که تنها با پایان دوره طرحِ یک فارغ التحصیل پرستاری و خروجِ او از مرکز درمانی ، امکان ورود یک فارغ التحصیل پرستاری دیگر به آن مرکز جهت گذراندن دوره طرح نیروی انسانی میسر می باشد . حال سوال مهمی که از مسئولین امر وجود دارد این است که اگر قادر به جذب فارغ التحصیلان پرستاری در مراکز درمانی نیستند ، چرا روند پذیرش دانشجویان در رشته های گروه های پرستاری کاهش نمی یابد تا ابتدا نیروهای فارغ التحصیل شده ی فعلی جذب و سپس نیروهای جدید آموزش ببینند .

بلبلی افزود: بدیهی است ادامه این روند روز به روز باعث افزایش جمعیت تحصیل کرده ی بیکار کشور خواهد شد که این موضوع کاملا مغایر با سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد . آیا زمان آن فرا نرسیده که مجموعه دولت و مجلس با تخصیص اعتبارات لازم زمینه جذب فارغ التحصیلان گروه های پرستاری کشور را فراهم نمایند تا از یک سو مشکل کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی مرتفع گردیده و سطح کیفی خدمات دهی به بیماران افزایش یابد و از سوی دیگر دغدغه های جامعه پرستاری کشور کاهش یافته و بهتر بتوانند به هم نوعان خود خدمت کنند ؟

رئیس شورای مرکزی دانشجویی سازمان نظام پرستاری کشور به تبعات نامطلوب این وضعیت اشاره کرد و افزود: اگر قرار بر این باشد که فارغ التحصیلان رشته های گروه پرستاری به دلیل کمبود منابع در داخل کشور جذب نشده و یا به مهاجرت به سایر کشورها روی آورده و یا بدلیل عدم جذب از این حرفه فاصله بگیرند ، آیا این موضوع از سوی مسئولین وزارت بهداشت به هدر رفتن منابعی که در نظام آموزش عالی کشور صرف آموزش این افراد می شود و به نوعی تلف شدن سرمایه های ملی نظام جمهوری اسلامی تلقی نمی شود ؟ مسئولین امر باید در این رابطه به مردم کشور پاسخگو باشند که چطور در این شرایط نابسامان اقتصادی کشور میلیون ها تومان خرج آموزش نیروهای متخصص در حوزه پرستاری از محل بودجه ملی کشور می شود اما پس از فارغ التحصیلی آنان به دلیل کمبود منابع و بی تدبیری های صورت گرفته امکان جذب و به کارگیری آنان فراهم نمی شود ؟

بلبلی در ادامه به راهکارهای برون رفت از این بحران اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از راهکارهای برون رفت از این مشکل در شرایط فعلی اختیاری کردن گذراندن دوره طرح نیروی انسانی برای فارغ التحصیلان گروه های پرستاری می باشد که می تواند روند جذب آنان را کمی بهبود بخشد

وی در پایان ضمن اظهار امیدواری برای حل این معضل گفت: امیدواریم مسئولین امر با اهتمام ویژه به این بحرانِ در حال شکل گیری که همان بحران پرستاران فارغ التحصیل بیکار می باشد ، بیش از این اجازه هدررفت منابع و سرمایه های ملی کشور را نداده و با توجه و درایت خود مرهمی بر آلام این قشر خدوم باشند .
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
3.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی