اخبار

دبیر کل خانه پرستار عنوان کرد:

ام المطالبات پرستاری در آستانه ۱۳ سالگی به فراموشی سپرده شده است/لزوم وحدت بدنه پرستاری

ام المطالبات پرستاری در آستانه ۱۳ سالگی به فراموشی سپرده شده است/لزوم وحدت بدنه پرستاری
ارسال شده: تیر 9, 1398
نظرات: 0

در ۶ تیرماه ۸۶ با رای قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به تصویب رسید. قانونی که امروز و در آستانه ۱۳ سالگی با برنامه‌ریزی‌های هدفمند جریان پزشک سالار و طی یک جنگ نرم در پشت قیل و قال های فضای مجازی به دست فراموشی سپرده شده است.


 به گزارش خبرنگار خانه پرستار، محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستار ضمن گلایه از عدم پرداختن به موضوع قانون تعرفه گذاری از سوی نهادهای مرتبط و نمایندگان پرستاری این غفلت را ناشی از سیاست‌های جریان های پزشک سالار دانست و توضیح داد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری با پشتوانه بیش از ۵هزار نفر ساعت کار کارشناسی، سپری کردن جلسات کارشناسی مختلف، رفع ایرادات و نواقص، طرح در کمیسیون‌های مختلف مجلس و دولت، دبیرخانه شورای عالی بیمه، وزارت بهداشت، وزارت رفاه و تعاون و گذر از فیلترهای سایر مراجع ذیربط و غیره ذیربط و انجام مکاتبات متعدد از سوی سازمان نظام پرستاری و خانه پرستار با مقامات ارشد کشور، همچنان پس از گذشت ۱۳ سال به اجرا در نیامده است. به راستی علت این امر چیست؟ چه اراده ای بالاتر از مجلس و دولت در سیستم هست که مانع از اجرای این قانون کلیدی می‌شود؟ چه جریانی خود را متضرر از اجرای این قانون می‌بیند یا به عبارتی چه گروهی برنمی تابد که پرستاری دیده شود

  وی ادامه داد آنچه که مسلم است این است که جریان پزشک سالار حاکم بر وزارت بهداشت همواره خواهان تبعیض و تحقیر قشر پرستار به شکل های مختلف بوده، اما هر موقع جامعه پرستاری متحد شده این جریان عقب‌نشینی کرده است. بنابراین نقطه قوت ما وحدت بدنه پرستاری است.

 شریفی مقدم تصریح کرد: پس از اوج قدرت پرستاری در سالهای ۹۲ و ۹۳ این جریان وابسته به قدرت با در پیش گرفتن سیاست استعمار پیر انگلیس مبنی بر «تفرقه بیانداز و حکومت کن» سعی کرد با ایجاد تفرقه به اهداف نامبارک خود دست پیدا کند. کما اینکه در خصوص همین قانون تعرفه گذاری در جلساتی نظیر کمیسیون اجتماعی دولت و شورایعالی بیمه به جای اینکه معاونت درمان یا معاونت توسعه منابع انسانی وزارت بهداشت در مقابل نمایندگان نظام پرستاری پاسخ گو باشند، معاونت پرستاری را روانه جلسه می کردند تا به نحوی پرستاری را در مقابل پرستاری قرار دهند و با ایجاد تفرقه انرژی پرستاری را صرف این مسائل نمایند. طرح‌های پرستار بیمارستانی، بهیاری یکساله و... از نتایج این سیاست بود.

 دبیرکل خانه پرستار در ادامه افزود: همین به فراموشی سپرده شدن قانون تعرفه گذاری در ابتدای سالگرد ۱۳ سالگی آن نیز از نتایج اقدامات این جریان هدفمند است که به نحوی که این ام المطالبات پرستاری را در پشت قیل و قال های این روزهای فضای مجازی به دست فراموشی سپرده اند، و البته این دقیقاً خواسته جریان پزشک سالار است. به عبارتی پیش از این، جریان فوق با مخالفت های علنی در مقابل این قانون جبهه می‌گرفت اما امروز با نوعی جنگ نرم و ایجاد تفرقه در پرستاری و غبار آلود کردن فضا این موضوع کلیدی را از اذهان نهادهای مربوطه و نمایندگان پرستاری دور کرده است.

 وی در ادامه با توجه به انتخابات پیش روی پرستاری خاطر نشان کرد: در شرایط به وجود آمده سرمایه‌های اجتماعی و نهادهای صنفی پرستاری هدف بوده و مورد تخریب و تضعیف قرار گرفته اند تا در نتیجه یاس و ناامیدی بر فضای پرستاری کشور حاکم شده، مشارکت در انتخاباتِ پیش رو متاثر از شرایط فعلی کاهش یابد، امید به آینده کاسته شده، پرستاری دچار سرخوردگی شود، افرادی منفعل و نهایتاً سازمانی بی اثر شکل بگیرد و همه اینها چیزی نیست جز خواست جریان قدرت.

دبیر کل خانه پرستار در ادامه با تأکید بر اهمیت وحدت در انتخابات ۲۱ تیرماه تصریح کرد: فارغ از اینکه چه گروه یا افرادی در این انتخابات رای بیاورند، باستی فضایی فراهم شود که پرستاری نسبت به آینده احساس امیدواری داشته باشد. چرا که در نتیجه این امیدواری پرستاری با ظرفیت بهتر و مشارکت بیشتری وارد بحث انتخابات شده و بالطبع می‌تواند پشتوانه بهتری برای منتخبین خود بوده و افراد برگزیده نیز می‌توانند کارهای بزرگتری را برای پرستاری انجام دهند. 

شریفی مقدم افزود: قطعاً در هر دوره از نظام پرستاری نقاط ضعف و قدرتی وجود داشته و همه ما بایستی برای تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف تلاش کنیم تا آینده‌ای بهتر از امروز در سرنوشت پرستاری ما رقم بخورد.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: پرستاری کشور امروز در شرایط سخت فشار کاری و معیشتی به سر می‌برد، ۷۰ درصد پرستاران ما زیر خط فقر هستند، کمبود کادر پرستاری سرسام آور است، حقوقشان در بیمارستانها تضییع می شود و...  بنابراین بایستی اعضای خانواده بزرگ پرستاری با مشارکت حداکثری، با هرگونه جناح بندی و خط فکری ولی تحت پرچم اتحاد حرفه ای، در انتخابات پیش رو حضور یابند و با بسترسازی برای ایجاد سازمانی توانمند و کارآمد، تا حد زیادی این مشکلات را برای همکارانمان به حداقل رسانده و شاهد بهبود روز افزون اوضاع پرستاری در کشور باشیم.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی