اخبار

عضو شورای مرکزی خانه پرستار عنوان کرد:

افزایش مجدد تعرفه های پزشکان، آزمونی از سوی دولت در پیش چشم ملت

افزایش مجدد تعرفه های پزشکان، آزمونی از سوی دولت در پیش چشم ملت
ارسال شده: خرداد 12, 1398
دسته ها: اخبار صنفی
نظرات: 0

در سالهای اخیر و هر سال قبل از به پایان رسیدن سال یا در روزهای ابتداییِ سال جدید ، بحثی که در گروههای پزشکی و درمانی مطرح است ، بحث افزایش تعرفه هاست. هر چند که دولتها و مجلس در هر سال میزان افزایش حقوق ها را بر مبنای توان خود و میزان تورم به صورت هر ساله بین 10 تا 20 در صد افزایش میدهند و این افزایش، ممکن است بر مبنای نرخ واقعی تورم نبوده و موجب وارد آمدن فشار مضاعف به اقشار حقوق بگیر ، گردد اما در نهایت این مقدار افزایش مورد پذیرش این گروه از افراد جامعه قرار گرفته و مخارج و هزینه های خود را به ناچار بر همین مبنا تنظیم نموده و تا سال بعد منتظر افزایش بعدی می مانند.

به گزارش خبرنگار خانه پرستار، سید جواد توکلی عضو شورای مرکزی خانه پرستار در رابطه با بحث افزایش تعرفه های پزشکی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در این میان گروه های دیگری وجود دارند که یا به صورت خود سرانه و بسته به عرف و شرایط بازارِ عرضه و تقاضا یا از طریق نهادهای صنفی خود در هر سال یا در مقطعی از سال برقیمتها یا تعرفه های خود می افزایند.

وی ادامه داد:پزشکان از گروه هایی هستند که هر ساله به دنبال افزایش تعرفه های خدمات پزشکی از طریق نهاد صنفی خود یعنی سازمان نظام پزشکی و در نهایت اخذ مصوبه ای در این خصوص از سوی هیئت دولت می باشند. این گروه به واسطه ی نفوذ خود در محافل قانون گذار، نظارتی و اجرایی ، همواره بر این حق خود تاکید دارند که به واسطه ی زحمات بیشماری که در زمان قبولی در آزمونها و طی دوران سخت تحصیل متحمل شده اند، و اینکه با سلامتی و جان انسانها مرتبط هستند، باید از سهم ویژه و بیشتری نسبت به سایر اقشار در در آمد، و نفع مالی بیشتر در خدماتی که ارایه می دهند ، برخوردار باشند.

توکلی در ادامه تصریح کرد: اگر چه در طرح تحول سلامت درسال 93 با چانه زنی ها و وعده های زیبای وزیر بهداشت سابق ، تعرفه های پزشکی با اهدافی چون حذف زیر میزی و افزایش مقیمی پزشکان در بیمارستانها و مناطق محروم، با اخذ مجوز از مجلس و دولت به میزان میانگین حداقلی 180 در صد افزایش یافت، که به نقل از کارشناسان اگر میانگین افزایش حقوق سایر اقشار در این سالها 10 درصد باشد این افزایش 180 در صدی به میزان 18 سال آینده بوده است. بگذریم از اینکه بسیاری از پزشکان در مراکز دولتی و تامین اجتماعی جزو شاغلین و مستخدمین هستند و حقوق بگیر نیز می باشند و افزایش هر ساله ی درصدی به حقوق ها، شامل حقوق این گروه از کارکنان (پزشکان) هم می شود.

عضو شورای مرکزی خانه پرستار افزود: به نظر میرسد طرح مجدد افزایش تعرفه ها در هیئت دولت با وساطت و پیگیری نهادهای صنفی پزشکی یک نوع نمایش از انحصار طلبی و زیاده خواهی است که تن دادن هیئت دولت به این درخواستها به معنی تسلیم در برابر گروهی اقلیت ، اما صاحب نفوذ و البته صاحب قدرت لابی گری است.

وی در پایان با تاکید بر لزوم رفع تبعیض های موجود در نظام سلامت، خاطر نشان کرد: این در حالیست که سایر گروههای درمانی از جمله پرستاران که بار عظیم خدمات رسانی به بیماران به خصوص بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت بر دوش آنهاست و همواره به شکاف عمیق جایگاه و دریافتی خود با پزشکان، معترض اند، پس از گذشت 12 سال هنوز چشم انتظار اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ، از سوی دولت هستند و همواره به بی عدالتی بین رشته های درمانی معترض و خواهان رفع این تبعیض ها هستند.
Print
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی