یکشنبه 14 آذر 1395
تعداد بازدید: 851
تعداد نظرات: 3

حركت نمايشي معاونت پرستاری در واپسين ماه هاي دولت تدبير و اميد

حركت نمايشي معاونت پرستاری در واپسين ماه هاي دولت تدبير و اميد

يادداشت دبير كل خانه پرستار:

حركت نمايشي معاونت پرستاری در واپسين ماه هاي دولت تدبير و اميد: 

حال این سوال به ذهن پرستاران کشور متبادر شده که در طی 4 سال گذشته اين معاونت کدام برنامه عملیاتی را برای پرستاری کشور داشته که برای سال 96 که مشخص نیست این دولت برقرار باشد یا خیر و يا اين وزير همچنان بر مسند وزارت باشد يا نه و در صورت بقاي دولت و شخص وزير بهداشت آيا معاونين تغييري خواهند كرد يا خير، چقدر این برنامه به كار آيد؟

و آیا این نمایشی نیست جهت انحراف اذهان عمومی جامعه پرستاری کشور از مطالبات انباشته شده پرستاري؟

دبیر کل خانه پرستار با اشاره به مجموع حرکت های وزارت بهداشت و حوزه معاونت پرستاری دولت امید این دوران را سیاهترین دوران تاریخ پرستاری ایران خواند

متن این یادداشت به این شرح است:

با نگاهي به پرستاری کشور در طول سه سال اخير بايد گفت متاسفانه دوره وزارت جناب آقای قاضی زاده هاشمی، سیاهترین دوران تاریخی براي پرستاري بود. دوراني كه پرستاري ايران بیشترین ظلم ها و بی عدالتی ها را تحمل کرد، برخوردهاي متفاوت و ناشايستي را تجربه کرد و در این3/5 سال گذشته نه تنها اقدام مثبتی برای پرستاری صورت نگرفت و از آلام پرستاران چيزي كم نشد بلکه با طرح های پرستار ستیز، نمکی بر زخم پرستاری پاشیده شد.

همانگونه كه خاطر پرستاري كشور به خوبي در ياد دارد در اواخر دولت قبل انتظار چندین سال جامعه پرستاری کشور تحقق پیدا کرد و آن ایجاد معاونت پرستاری بود اتفاق مباركي كه باعث شد پرستاران هرگز آن روز را فراموش نكنند. اندكي بعد وقتی اولين معاون پرستاری در مقابل ديدگان مشتاق پرستاران معرفي می شد، مقام توديع كننده که از مسئولین دولت وقت بود اظهار داشتند: شما (يعني معاون پرستاری) باید پرچمدار پرستاری باشید و در كنار نظام پرستاري از حقوق پرستاری دفاع کنید.

و یا وقتی ایجاد این پست در صحن دولت مطرح می شد همگي به خاطر دارند علی رغم مخالفت های فراوان دلیل عمده تصویب آن این بود که باید به پرستاران میدان داد و آن موقع ببینید که اين قشر شريف چه ها نمی کنند.

جامعه پرستاری در آن روزها بسيار خوشحال بود و باور داشت وضعیت پرستاری پس از اين متحول خواهد شد، چراكه معاون پرستاري ارتباط نزدیکتری با وزیر و سایر معاونین داشته و مسلما با توسعه این معاونت تا سطح دانشگاه ها و حتی بیمارستانها شاهد ارتقاء سطح مدیریت پرستاری بوديم. در آن موقع همه به اين معاونت به دید فرصت نگاه می کردند.

ولی اكنون بعد از چهار سال از تشکیل معاونت پرستاری بعنوان بالاترین مقام اجرايي برای پرستاری چه تحولاتی در پرستاری ایجاد شده است؟

با به روی کار آمدن دولت جدید اولین اقدام آن حذف پست معاونت پرستاری بود که بصورت رسمی از طرف معاون توسعه و منابع انسانی به معاون پرستاری وقت ابلاغ شد ولی با حساسیت های نظام و جامعه پرستاری از این اقدام صرف نظر کردند ولی وزیر بهداشت با زیرکی خاص با انتصاب رئیس کل وقت سازمان پرسشگر و مطالبه گر نظام پرستاری به معاونت پرستاری که قاعدتا پاسخگو می باشد عملا دوسال تمام سازمان نظام پرستاري را به نهادي دولتي و منفعل تبديل نمود.

ضمن اینکه این معاونت نوپا بدون توسعه طولی و عرضی وتشکیلاتی و داشتن اختیارات لازم در حد یک اتاق وچند کارشناس نگه داشته شد. بنابراين نه تنها گشایشي در وضعیت پرستاری کشور ایجاد نکرد که هیچ، بلکه بصورت ابزاري در اختیار سیستم پزشک سالار قرار گرفت.

از آنجاییکه انفعال، سکوت و سکون بدترین حالت برای یک سازمان حرفه ای و صنفي و بهترین حالت برای جريان حاکمیت بود، جهت استمرار این حالت خوشایند بصورت بی سابقه و با استفاده از تمامی ابزارهای ممکن و دخالت در انتخابات نظام پرستاری سعی در بدست گرفتن سازمان نظام پرستاری نموده ولی با هوشیاری جامعه پرستاری این اتفاق نیفتاد.

بعد از آن هم اين معاونت به جای همراهی با نمایندگان پرستاری سعی کرد با طرح هاي مختلفي نظير، کمک پرستار، پرستار بیمارستانی، صلاحیت ناقص حرفه ای، طرح قاصدك و... اذهان پرستاری کشور را به امور حاشيه اي مشغول نماید و در خصوص مطالبات پرستاری در هر کجا که پی گیری شد معاون پرستاری به عنوان نماینده وزارت بهداشت و مقامي در مقابل پرستاري ظاهر شد. در حالی که قبل از تشکیل معاونت تکلیف مشخص بود و نمایندگان وزارت یا معاون درمان بود و یا معاون توسعه و یا شخص وزير .

خلاصه اینکه جناب آقای قاضی زاده هاشمی با زیرکی خاص معاونت را حذف نکرد ولی به عنوان ابزاری بر علیه پرستاری استفاده کرد، البته هر چند پرستاری روزگار خوبی را سپری نکرد ولی این تقابل هزینه های سنگینی برای وزارت بهداشت به دنبال داشت و یکی از دلایل عمده شكست طرح تحول سلامت و یا افشای فیش های حقوقي نجومی و بی اعتمادی مردم و مسئولین به وزارت بهداشت و سیستم پزشک سالاری، شاید جامعه پرستاری کشور بود و اگر وزارت بهداشت جامعه بزرگ پرستاری را در كنار خود داشت این چنين به زعم وزير سابق بهداشت اين وزارتخانه به اغما نمی رفت و یا به قول صاحب نظران اقتصادی در باتلاق گرفتار نمي شد.

متاسفانه معاونت پرستاري علاوه بر هزينه هايي كه بر پرستاران تحميل كرد هزينه هاي بسيار سنگيني را نيز بر وزارت بهداشت به عنوان متولي امر سلامت مردم تحميل نمود. حالا این سوال برای جامعه پرستاری مطرح است که آیا معاونت پرستاری يك فرصت بود یا تهدید برای پرستاری؟

در حالیکه مجموعه وزارت بهداشت به مشابه کشتی به گل نشسته ای توان انجام امورات جاري خود را ندارد و تعويق مطالبات پرستاری به حدود 11 ماه می رسد، در پرده اي ديگر معاونت محترم پرستاری با فراخوان نشستی از صاحب نظران پرستاری خواسته در برنامه اي تحت عنوان نشست هم اندیشی، برنامه عملیاتی سال 1396 آن معاونت را تنظیم نماید. حال این سوال به ذهن پرستاران کشور به عرصه ظهور رسانده که در طی 4 سال گذشته اين معاونت کدام برنامه عملیاتی را برای پرستاری کشور داشته که برای سال 96 که مشخص نیست این دولت برقرار باشد یا خیر و يا اين وزير همچنان بر مسند وزارت باشد يا نه و در صورت بقاي دولت و شخص وزير بهداشت آيا معاونين تغييري خواهند كرد يا خير، چقدر این برنامه به كار مي آيد؟

و آیا این نمایشی نیست جهت انحراف اذهان عمومی جامعه پرستاری کشور از مطالبات انباشته شده پرستاري؟

قضاوت با شما...

تصاویر
  • حركت نمايشي معاونت پرستاری در واپسين ماه هاي دولت تدبير و اميد
نظر بینندگان
پرستار
یکشنبه, 14 آذر,1395
وقتی که یک بی عدالتی گسترده در این وزارت بهداشت بوجود اوند من از رای به آقای روحانی پشیمان شدم.وقتی معاون پرستاری بر زخم ما پرستاران نمک پاشید من پشیمان شدم.حالا هی تبلیغ کننن و شعار بدن
پرستار زیرک
دوشنبه, 15 آذر,1395
جناب میرزابیگی بخاطر نقش خوبی که برعلیه پرستاری ایفا کرد تا میزشو حفظ کنه دست مریزاد داره.اما خیانت ایشون هیچگاه از اذهان پرستاران باشعور،فهیم و با وجدان کاری،پاک نخواهد شد.
مهدی
چهارشنبه, 29 دی,1395
حرفهای شما کاملا متین و من از اقای میرزا بیگی که باعث تاسف جامعه پرستاری هستند کاملا ناامید هستم انشالله با روی کار امدن دولت و وزریر و معاون جدید امیدی در ما ایجاد گردد. من یک ماه قبل برای موضوعی حدود2ساعت پشت در اقای میرزا بیگی منتظر شدم ولی ایشان من را که از اصفهان رفته بودم نپذیرفت و یه نفر را که سفارش شده یه حاج اقا بود سریع به اتاقش راه داد که من متاسف شدم که این اذم میخواهد حق ما را بگیرد کسی که حاضر نشد وقتش را به یه پرستار هم کار خودش بدهد. سپاس
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی