پنجشنبه 31 خرداد 1397
تعداد بازدید: 229
تعداد نظرات: 0

پرستاران از بی عدالتی رنج می برند/از پرستاری مشورت نمی گیرند

پرستاران از بی عدالتی رنج می برند/از پرستاری مشورت نمی گیرند

عضو شورای عالی نظام پرستاری، با انتقاد از اینکه پرستاری در برنامه ها و طرح های سلامت مورد مشورت قرار نمی گیرد، گفت: پرستاران از بی عدالتی رنج می بزند.


علی اشرف رحمانپناه در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری در خصوص مشکلات پرستاران  در بخش خصوصی و دولتی  گفت: این دو بخش خیلی تفاوت موضوعی با هم ندارند . بی عدالتی در نظام سلامت پرستاران را  در هر دو بخش رنج می دهد.
وی با بیان این که در نظام سلامت ما تمامی سیاستهای کلان و خرد، نظام سلامت بخشی از ذی نفعان به شمار می آیند، تصریح کرد:  منافع ملی ، اقتصاد کلان کشور ، ساختار بیمه ای مطرح نبوده و  کلیه منافع در ید قدرت آنها است و این سیاست‌ها در اتاق فکر نظام پزشکی طراحی و در کمیسیون بهداشت و درمان قانونی و در وزارت بهداشت به دولت تحمیل و اجرا می شود . 
عضو شورای عالی نظام پرستاری با بیان این که در سیاستگذاری ها به عنوان بزرگترین بخش پرسنلی از پرستاران استفاده نمی شود و حقوق آنان دیده نمی شود، تاکید کرد:  در هیچ برنامه ای مانند طرح تحول و طرح اداره بیمارستانها یا بهتر بگوییم واگذاری بیمارستانها نقش و جایگاهی  موثر برای گروه پرستاری در نظر گرفته نمی شود .
وی با بیان این که در ساختار پرداخت در این نظام بیشترین نقش درآمد زایی را پرستاران برعهده دارند ولی متاسفانه با تیغ فساد قاصدک حقوق کارمندی پرستاران زیر پا گذاشته می شود، افزود : مرخصی های استحقاقی و استعلاجی واضافه کاری پرستاران در این نادیده گرفته می شود . 
رحمان پناه با بیان این که قانون ارتقاء بهره وری پس از 12 سال هنوز بطور کامل اجرایی نمی شود، یادآور شد :  قانون تعرفه گذاری و قانون واگذاری نقش اجتماعی به پرستاران در قانون برنامه ششم توسعه و همراهی پرستاران در کنار پزشک خانواده علی رغم بهترین و بیشترین تاثیر در موفقیت طرح های سلامت محور در جامعه نادیده گرفته شده و هنوز دستوری مبنی بر اجرای مصوبه مجلس دیده نمی شود  . 
وی با اشاره کمبود کمر شکن پرسنل و عدم جایگزینی بازنشستگان که یکی دیگر از مشکلات حوزه پرستاری در بخش دولتی است افزود:همه این مشکلات زیر ساختی و ساختاری است و برای رفع آنها باید نگرشها و سیاست ها و منابع و مراجع تصمیم گیری در حوزه سلامت از خود محوری و تک بعدی بودن خارج گردد  و این بسیج همگانی  از ارکان نظام و دولت تا مراجع تصمیم گیری در  کشور مانند مجلس ، سازمان مدیریت و مجمع تشخیص مصلحت نظام را به هم اندیشی می طلبد . اما بطور جز ء می توان تفاوت بخش خصوصی و دولتی را در یک امر که آن هم  امنیت شغلی است که در بخش دولتی کمی بیشتر است .

تصاویر
  • پرستاران از بی عدالتی رنج می برند/از پرستاری مشورت نمی گیرند
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی