شنبه 19 خرداد 1397
تعداد بازدید: 50
تعداد نظرات: 0

مشکلات صنعت دارویی «خصولتی» در ایران/ انباشت مطالبات تا ۴۰۰ روز

مشکلات صنعت دارویی «خصولتی» در ایران/ انباشت مطالبات تا ۴۰۰ روز

صنعت داروسازی کشور، دچار مشکلات و چالش هایی شده که کارشناسان حوزه سلامت معتقدند؛ اگر دولت نخواهد از این صنعت حمایت کند، قطع به یقین، آسیب های آن متوجه سلامت مردم می شود.


به گزارش خبرنگار مهر، صنعت دارویی کشور همواره با مسائل و مشکلاتی مواجه بوده که باعث گردیده گرفتار کاستی هایی در ارائه خدمات شود. انباشت مطالبات معوقه از شرکت های بیمه ای، عدم تعیین قیمت واقعی دارو، و...، دست به دست هم داده اند تا صنعت دارو به سمت بحران غلط بخورد. 

دکتر احمد شیبانی رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان داروی انسانی گفت: صنعت دارو وضعیت خوبی ندارد و اگر از این صنعت استراتژیک حمایت نشود به مشکل خواهیم خورد.

وی با اعلام اینکه الان بعضی از خطوط تولید دارو تعطیل شده است، افزود: صنعت دارو به شدت مشکل کمبود نقدینگی دارد و زمان تسویه مطالبات ما از ۸۰ روز به ۳۰۰ تا ۴۰۰ روز رسیده است و این بدهی ها روز به روز انباشته تر می شود.

شیبانی ادامه داد: قیمت دارو غیر واقعی است و واقعی شدن قیمت ها از مطالبات صنعت داروست، زیرا این صنعت باید حاشیه سود واقعی و مناسب داشته باشد تا بتواند ادامه حیات دهد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه صنعت، ادامه داد: اگر صنعت دارو توسعه نیابد به تدریج از رمق خواهد افتاد.

از سوی دیگر دکتر اکبر برندگی مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو با اشاره به تولید ۹۷ درصد داروی مورد نیاز در کشور و سهم ۳ درصدی واردات دارو گفت: قبل از انقلاب ما فقط ۲۰ درصد داروی مورد نیاز کشور را در داخل تولید می کردیم و آن هم تحت لیسانس شرکت های خارجی بود.

وی درباره کیفیت داروهای داخلی افزود: داروهای تولید داخل همه آزمایش های کیفی را مطابق با استانداردهای دارویی جهان طی می کنند و ما در بحث نظارت و کیفیت به شدت سختگیری می کنیم و بدون ضابطه از این صنعت مهم و حساس حمایت نمی کنیم.

در همین راستا، محمدنعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: البته صنعت داروی ما بعد از انقلاب رشد و توسعه خیلی خوبی داشته است اما با مشکلاتی ساختار مواجه هستیم و ارزش مالی همان ۳ درصد داروی وارداتی ۳۵ تا ۴۰ درصد ارزش ریالی بازار داروست.

وی افزود: ما در دو قسمت مشکل داریم ، یکی ساختار نامناسب کارخانجات و شرکت های دارویی ما که اغلب «خصولتی» هستند و به بازار اهمیت نمی دهند و دیگر کمبود نقدینگی، البته مجلس در تامین منابع پایدار برای بخش سلامت اقدامات خوبی انجام داده است.   

تصاویر
  • مشکلات صنعت دارویی «خصولتی» در ایران/ انباشت مطالبات تا ۴۰۰ روز
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی