جمعه 25 اسفند 1396
تعداد بازدید: 324
تعداد نظرات: 0

چه گروهی بیمه ها را به ورشکستگی و کسری بودجه مبتلا می کنند؟ پزشکان یا پرستاران؟

چه گروهی بیمه ها را به ورشکستگی و کسری بودجه مبتلا می کنند؟ پزشکان یا پرستاران؟
دلیل عدم موافقت شورای عالی بیمه و مسئولان برنامه و بودجه با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری چیست؟ و آیا شعار حمایت از مردم هیچ گاه نباید رنگ عمل به خود بگیرد؟ کاش حد اقل به ندای وجدان و ندای پر مهر قرآن کریم که همگان را به تفکر و تعقل فرا می خواند گوش فرا دهیم.

به گزارش خبرنگار فضای مجازی خانه پرستار جواد توکلی فعال صنفی پرستاری در کانال تلگرامی نه به عوام فریبی نوشت:

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که با رای قاطع نمایندگان مجلس و با تایید شورای  نگهبان به مدت 11 سال است به بهانه ی نبودن بودجه هم چنان رنگ اجرا به خود نگرفته و در آخرین پیشنهاد سازمان نظام پرستاری فقط 1000 میلیارد تومان بودجه مورد نیاز است تا این قانون استارت اجرایش بخورد را که یادتان هست؟؟!!
تعرفه های پزشکی را هم که با اجرای طرح تحول سلامت در سال 93 حدود 200 در صد افزایش یافت (به اندازه ی 20 سال آینده اگر هر سال را افزایش 10 در صدی برای حقوق بگیران، در نظر بگیریم ) که مدتی است به اقرار همه ی کارشناسان و حتی خود سران وزارت بهداشت موجب کسری بودجه و بدهکاری فراوان و معوق از سوی بیمه ها شده است، را هم باید بخوبی یادتان باشد.

حال خبر میرسد که جراحان زنان و زایمان هم به دنبال لابی گری به زیر چتر حمایت بیمه بردن خدمات سونوگرافی هستند که خود در مطب قرار است آنها را انجام دهند.
در حالیکه این امر هم خود ارجاعی هست که خلاف قانون بوده و هم اینکه در هیچ جای دنیا این امر اتفاق نمی افتد که خود پزشک سونوگرافی  تجویز نماید و خودش نیز آنرا انجام دهد .
در صورت تحقق این امر حداقل هزار میلیارد تومان پول لازم است. با بررسی سابقه ی لابی گری پزشکان در ایران به نظر میرسد دست یافتن این گروه به خواسته های خود بعید به نظر نمیرسد زیرا در لایه ی بالای تصمیم گیران ، از جمله شورای عالی بیمه نفوذ پزشکان  ، بر همگان به اثبات رسیده است و نمونه ی آن موافقت یک شبه با 200 برابر کردن تعرفه های پزشکی است.  با توجه به این نکته که اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان حوزه ی بهداشت و درمان و اساتید دانشکده های پرستاری و اعضای شورای عالی نظام پرستاری ، اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را به نفع بیمه ها و بیماران و در جهت افزایش رضایتمندی و بالا رفتن کیفیت خدمات پرستاری در کشور می دانند، حال باز هم جای طرح مجدد این سوال است که:  دلیل عدم موافقت شورای عالی بیمه و مسئولان برنامه و بودجه با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری چیست؟ و آیا شعار حمایت از مردم هیچ گاه نباید رنگ عمل به خود بگیرد؟ کاش حد اقل به ندای وجدان و ندای پر مهر قرآن کریم که همگان را به تفکر و تعقل فرا می خواند گوش فرا دهیم.

جواد توکلی فعال صنفی حوزه ی پرستاری و عضو هیت مدیره نظام پرستاری مشهد
23 اسفند 96

تصاویر
  • چه گروهی بیمه ها را به ورشکستگی و کسری بودجه مبتلا می کنند؟ پزشکان یا پرستاران؟
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی