دوشنبه 30 بهمن 1396
تعداد بازدید: 316
تعداد نظرات: 0

خدمات ارزنده نیروهای اورژانس را نمی توان نادیده گرفت

خدمات ارزنده نیروهای اورژانس را نمی توان نادیده گرفت

نایب رئیس نظام پرستاری مشهد، در نامه ای سرگشاده نسبت به حذف نیروهای فوریت های پزشکی از قانون ارتقای بهره وری کارکنان نظام سلامت انتقاد کرد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، مصطفی ریاحی با اشاره به نامه واحد حقوقی وزارت بهداشت در ارتباط با حذف نیروهای اورژانس از مزایای قانون ارتقای بهره وری کارکنان نظام سلامت، نوشت: اخیرا نامه ای منتصب به سرپرست دفتر امور حقوقی وزارت بهداشت منتشر گردیده که در آن مطالبی در خصوص توافقاتی با دیوان عدالت اداری، سخن گفته شده است و کارکنان رشته شغلی فوریت های پزشکی را مشمول قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت ندانسته است، لذا در پاسخ به این نامه مطالب قابل تاملی وجود دارد که محل سئوال است.

اولا تا آنجایی که می دانیم ، دیوان عدالت اداری یک ارگان مستقل بی طرف و مرجع رسیدگی به اختلافات اداری بدون هیچگونه توافق قبلی با طرفین دعوا می باشد ، حال آنکه انتشار مطلب با مضمون "توافقات حاصله در جلسه ..."، با اصل بی طرفی و عدالت این ارگان قضایی در تناقض است و مطمئنا چنین توافقی نمیتواند بدین شکل صورت گرفته باشد.

ثانیا رشته شغلی فوریت های پزشکی جزو مشاغل مندرج در ماده ۱۶ قانون سازمان نظام پرستاری بوده و با توجه به اینکه خدمات درمانی لازم را به تناسب بطور مستقیم و در بالین بیمار ارائه می نماید، به عنوان کارکنان بالینی محسوب می گردند.

ثالثا بدیهی است پایگاه های اورژانس سراسر کشور بصورت شبانه روزی فعال بوده و به عنوان مراکز درمانی پیش بیمارستانی کشور شناخته می شوند و رشته شغلی فوریت های پزشکی نیز جزو رسته های بهداشتی درمانی می باشد که بطور مستقیم به بیماران مشمول فوریت های پزشکی از لحظه حضور بر بالین بیمار تا انتقال به بیمارستان های مجهز تر ارائه خدمات درمانی می نمایند.

رابعا با توجه به درج رشته شغلی فوریت های پزشکی بصورت صریح در قانون مذکور ، مطمئنا قانون گذار محترم بر شرایط و تعریف این رشته شغلی وقوف کامل داشته و آگاه از این بوده که کارکنان این رشته شغلی صرفا در پایگاه ها و آمبولانس های اورژانس ۱۱۵ خدمت رسانی می نمایند و اصولا این رشته شغلی در بیمارستان ها تعریف نمی گردد، لذا مشخصا تصریح آن در قانون، کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی کشور را شامل می گردد.

لذا به نظر می رسد که نگارنده نامه فوق الذکر ، علاوه بر اینکه اشراف لازم را بر شرایط کاری رشته شغلی مذکور ندارد، در مقام تفسیر قانون برآمده و نظر شخصی خود را بر قوانین مصوب اعمال نموده است.

همه ما می دانیم که با تماس با شماره ۱۱۵ در کل کشور، کارکنان فوریت های پزشکی بر بالین بیمار حاضر می گردند، ارزیابی اولیه و ثانویه را بطور مستقیم در بالین بیمار انجام می دهند ، اقدامات درمانی منجمله اکسیژن درمانی، سرم درمانی، تجویز دارو های فوریتی را در بالین بیمار و مستقیما انجام می دهند. چه بسیار شاهد تولد نوزاد در آمبولانس اورژانس ۱۱۵ بوده ایم، چه بسا بیمارانی که پس از ایست قلبی با دستان توانمند کارکنان فوریتهای پزشکی احیاء شده و این عزیزان واسطه جان یافتن دوباره بیماران به فضل و رحمت الهی شده اند.

حال چگونه می توان گفت این کارکنان در بالین بیمار و بطور مستقیم ارائه خدمت نمی نمایند و خدمات ارزنده این کارکنان را نادیده گرفت؟ آیا وقت آن نرسیده که ببینیم که این کارکنان در شرایط بحرانی به داد بیماران می رسند، و جان خود را در کف گرفته و در شرایط نا مناسب خدمت می کنند و متاسفانه بار کاستی های وزارت بهداشت را به دوش می کشند؟

بدیهی است درج رشته شغلی فوریت های پزشکی در شمول قانون مذکور ، مطمئنا با اشراف کامل قانونگذار بر اینکه این رشته صرفا در مراکز و پایگاههای اورژانس ۱۱۵ تعریف گردیده و مدنظر قرار دادن شرایط ، صورت گرفته و با هدف ارتقاء بهره وری این گروه از کارکنان و سایر گروهای مربوطه مصوب گردیده است ، لیکن متاسفانه دانشگاه های علوم پزشکی، غالبا با اشاره به مطالبی این چنینی و تمسک به محدودیت های ساعت کاری مندرج در این قانون که قاعدتا جهت افزایش کارایی و ارتقاء بهره وری کارکنان شده و نتیجه مطلوبی را متوجه گیرنده خدمت ، که در این مورد بیماران و مصدومین فوریت های پزشکی هستند و نیازمند اقدام فوری صحیح هستند، می نماید، به جای فراهم نمودن شرایط لازم برای اجرای این قانون، از اجرای آن شانه خالی می‏کنند، که موجب کاهش کیفیت خدمات در اورژانس پیش بیمارستانی کشور شده است و علاوه بر کاهش انگیزه کاری، فرسودگی شغلی کارکنان این رشته را ایجاد نموده است.

در پایان به نظر می رسد، اگر خواهان ارائه خدمت بهتر در حوزه فوریتهای پزشکی هستیم ، وزارت بهداشت می بایست با جذب نیروی لازم در حوزه فوریتهای پزشکی، تکمیل ناوگان اورژانس کشور را بر اساس قوانین توسعه، مد نظر قرار داده و با اجرای این قانون، منابع انسانی خود را در این حوزه تقویت نموده و از شیفت های زیاد و ماموریت های بیش از حد در شیفت های کاری بکاهد ، تا خدمات فوریت های پزشکی ارتقاء یابد.

تصاویر
  • خدمات ارزنده نیروهای اورژانس را نمی توان نادیده گرفت
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی