چهارشنبه 22 آذر 1396
تعداد بازدید: 409
تعداد نظرات: 0

جامعه پرستاری پتانسیل بسیار بالایی دارد/نبود بودجه برای اجرای تعرفه پرستاری بهانه است

جامعه پرستاری پتانسیل بسیار بالایی دارد/نبود بودجه برای اجرای تعرفه پرستاری بهانه است
رئیس خانه پرستار خوزستان: پرستاران نسبت به پزشکان زمانی بیشتری را با بیماران در ارتباط هستند و خدماتی را که آنها به بیماران ارائه می دهند به نام پزشکان ثبت و هزینه آنها به پزشکان پرداخت می شود وخدمات پرستاران تحت عنوان هتلینگ تعریف شده است.

دکتر بیت سعید در گفتگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری با اشاره به نشست روز پنج شنبه اعضای نظام پرستاری اهواز با دکتر ساری نماینده مردم شهراهواز در مجلس شورای اسلامی که در محل دفتر هیئت مدیره نظام پرستاری اهواز برگزار شد ، اظهار داشت: در این دیدار اعضای نظام پرستاری اهواز، رابطین بیمارستان و چند پرستار به نمایندگی از نیروهای شرکتی حضور داشتند.

وی با بیان توضیحاتی در خصوص هیئت مدیره نظام پرستاری  اهواز و خانه پرستاربه مشکلات پرستاری در دو مبحث کلان و خرد پرداخت و اظهار داشت: مشکلات بهداشت و درمان کشور از زمانی که نگاه وزارت بهداشت به بیمار نگاه مادی گرایانه شد ، آغازگردید  و روز به روز با تصویب قوانین جدید و صرفا مادی این نگاه شدت بیشتری پیدا کرد .

رئیس خانه پرستار اهواز با اشاره به این که وزیر موفق دولت روحانی از نگاه مردم و ناموفق از نگاه کادر درمان خاصه پرستاران و پیراپزشکان با سیاست های غلطی که اتخاذ کرد که هدف از این کار، کاهش پرداختی از جیب مردم بود که به نوعی فشار مالی زیادی به بیمه ها تحمیل کرده و کار را به جایی رساند که بیمه ها در پرداخت مطالبات بیمارستانی ناتوان و پرداخت مطالبات به ده ماه و حتی یکسال رسیده است ، افزود:  با افزایش فشار کاری پرستاران خصوصا در بیمارستان های دولتی پرداخت مطالبات به تاخیر افتاده و سبب از بین رفتن انگیزه پرستاران برای ارائه خدمات به مددجویان شده است.

وی با اشاره به حذف زیرمیزی ها و افزایش تعرفه پزشکان در قیاس با سایرکادر درمان بویژه پرستاران ، یادآور شد: پرستاران  نسبت به پزشکان زمانی بیشتری را با بیماران در ارتباط هستند و خدماتی را که آنها به بیماران ارائه می دهند به نام پزشکان ثبت و هزینه آنها به پزشکان پرداخت می شود وخدمات پرستاران تحت عنوان هتلینگ تعریف شده  است.

بیت سعید در ادامه با بیان این که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که در تیرماه 86 توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسیده است اما تاکنون اجرایی نشده ، خاطر نشان کرد: مخالفت شورای عالی بیمه علت جدید عدم اجرای این قانون است و بهانه آنها کمبود بودجه است در حالیکه با اجرای این طرح پول پرداختی بیمه کمتر خواهد شد ولی متاسفانه هر وقت صدای پرستاران جهت احقاق حق خود بلند شده با برنامه هایی نظیر کمک پرستاری، بهیار یکساله، پرستار بیمارستانی و اعتبار بخشی ذهن پرستاران را مشغول و منحرف کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: در نحوه انتخاب مترون در بیمارستان های کشور به نوعی سلیقه ای عمل می و برای هیچ پستی شرایط احراز وجود ندارد و مدیران برای انتصابات خود پاسخگو نیستند.

رئیس خانه پرستار اهواز با بیان این که علیرغم پیشقدم شدن جامعه پرستاری جهت خدمت و کمک به ارتقا سطح سلامت جامعه و برپایی ایستگاه های پایش سلامت در سطح شهر افزود: برای برپایی این ایستگاه ها با مسئولین شهری جلسات متعددی در خصوص دادن ارائه امکانات در جاهای پر تردد یا پارک ها جهت آموزش همگانی برگزار گردیده اما متاسفانه خروجی مثبتی نداشته است .

وی ادامه داد: جامعه پرستاری پتانسیل بسیار بالایی دارد ،  در اهواز تعداد زیادی از پرستاران دارای مدرک دکترا هستند و باید مجال تصدی درارگان هایی که پرستاران می توانند یاری رسان  در امر پیشگیری باشند ،نظیر بهزیستی، هلال احمر و.... استفاده بهینه شود.

در ادامه این نشست دعیر بوعذار نائب رئیس نظام پرستاری اهواز با اشاره به این که بسیاری از مشکلات حال حاضر جامعه پرستاری این استان به  زمان ریاست رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی اهواز برمی گردد،افزود:  زمانی  که  بودجه و امکانات  برای  حل  مشکلات  جامعه پرستاری  و  پرداخت مطالبات پرستاران وجود داشت، توجه  و  عنایتی  نسبت  به این  قشر  مظلوم  و  محروم  از سوی وی وجود نداشت.

وی ادامه داد: 97 درصد کادر درمان غیر پزشک هستند و بیشترین زحمت را پرستاران برعهده دارند بنابراین در بوجه طرح تحول نظام سلامت برای این افراد هزینه ای در نظر گرفته نشده و تنها بار کاری آنها افزایش داشته است .

عضو شورای عالی نظام پرستاری یادآور شد: درحال  حاضر و باتوجه به شکست طرح تحول نظام سلامت پرستاران و بیماران اقشاری هستند که متضرر شده اند و به دلیل ایجاد جو ملتهب جامعه پرستاری و کم شدن انگیزه کاری خدمات مناسبی به دلیل فشارکاری و عدم رسیدگی به مطالبات قانونی ، عدم  پرداخت  مطالبات کارانه  (از بهمن ماه ۹۵) حق  مسکن ، حق لباس که  نسبت  به سایر استانهای  کشور کمترین دریافتی را دارند ، خدمات مناسبی به مددجویان ارائه نمی کنند. این  بی  توجهی  مسئولین  گذشته  و حال دانشگاه باعث شده  که  پرستاران  در بدترین شرایط  فکری، روحی و معیشتی قرار گیرند .

وی با اشاره به این که یکی  دیگر از  مشکلات جامعه پرستاری  اهواز عدم التزام و توجه مسئولین  این  دانشگاه به اجرای  کامل قانون ارتقاء بهروری که یک قانون مصوبه مجلس است، اظهار داشت: این قانون در بیمارستان های  دولتی  ناقص اجرا می شود و در بعضی  بیمارستان های خصوصی  اصلا اجرا  نمی شود که این حکایت از قانون گریزی دانشگاه جندی شاپور اهواز را دارد.

بوعذار با بیان این که امنیت شغلی پرستاران شرکتی در خطر است ، افزود: گروهی از پرستاران جوان  که  بصورت شرکتی  جذب  شدنده اند  متاسفانه هیچگونه امنیت شغلی  ندارند  و  از نظر پرداختی در بین  همکاران بی نظم ترین  پرداختی  را  دارا هستند .

در پایان نشست،  نامه ایی مکتوب در خصوص  تمام مشکلات پرستاری در ۳نسخه تحویل دکترساری داده و ایشان قول  مساعد جهت پیگیری  از طرف  دانشگاه و  وزارت را دادند.

تصاویر
  • جامعه پرستاری پتانسیل بسیار بالایی دارد/نبود بودجه برای اجرای تعرفه پرستاری بهانه است
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی