شنبه 18 آذر 1396
تعداد بازدید: 397
تعداد نظرات: 0

بزرگترین نمایش حقیقت و دروغ / زد و بند و فرصت طلبی/ سناریوی قدیمی بروی صحنه می رود

بزرگترین نمایش حقیقت و دروغ / زد و بند و فرصت طلبی/ سناریوی قدیمی بروی صحنه می رود
داستان تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و عدم اجرای آن برای جامعه پرستاری به چالشی بزرگ بدل شده است  هر ساله بحث اجرای قانون فوق داغ میشود و به یکباره همه رویاها به یاس تبدیل میشود این نمایش اجرا و عدم اجرای آن خسته کننده و تکراری و غیرقابل تحمل شده است. هر بار توپ اجرای آن به زمینی پرتاب میشود از زمین مجلس به وزارت از آنجا به شورای عالی بیمه و سپس سازمان برنامه و بودجه و دولت و ... و همیشه بهانه نخ نما شده عدم وجود منابع نقطه پایان آن است.

 به گزارش خبرنگار رصد فضای مجازی خانه پرستار امید آقایی فعال صنفی پرستاری در کانال تلگرامی اعتراض عملی و تجمع پرستاران به بی عدالتی نوشت
بزرگترین_نمایش_حقیقت_و_دروغ

حقیقت و دروغ هر دو از یک چشمه آب میخورند و بخودی خود کوچکترین تفاوتی با هم ندارند. اهمیت این دو فقط در مواقعی است که رسانه ها ، #صاحبان_قدرت_و_پول قصد دارند از آنها استفاده ابزاری کنند تا بر افکار و رفتار گروه زیر مجموعه خود(جامعه بزرگ پرستاری) سلطه یابند و با این حربه تاثیرات دلخواه خودشان را در میان گروه مورد هدفشان برجای بگذارند.

داستان تصویب قانون #تعرفه_گذاری خدمات پرستاری و #عدم_اجرای آن برای جامعه پرستاری به چالشی بزرگ بدل شده است . هر ساله بحث اجرای قانون فوق داغ میشود و به یکباره همه رویاها به یاس تبدیل میشود این #نمایش_اجرا_و_عدم_اجرای آن خسته کننده و تکراری و غیرقابل تحمل شده است. هر بار توپ اجرای آن به زمینی پرتاب میشود از زمین مجلس به وزارت از آنجا به شورای عالی بیمه و سپس سازمان برنامه و بودجه و دولت و ... و همیشه بهانه نخ نما شده عدم وجود منابع نقطه پایان آن است .

موضوع نمایش[ #تعرفه_گذاری_خدمات_پرستاری]

مدت نمایش[ #یازده_سال ]

کارگردان[ #سیستم_پزشک_سالار ]

بازیگران[ #مجلس ،#وزارت_بهداشت ، #شورای_عالی_بیمه ، و...]

تماشاگران [ #جامعه_همیشه_مظلوم_پرستاری ]

سالن های نمایش روز به روز مدرن تر و مجللتر میشود و جامعه پرستاری در صفهای طویل انتظار ایستاده اند با چشمانی منتظر ، ولی باز همان داستان و سناریوی قدیمی بروی صحنه می رود " #نمایش_سلطه "(دروغ و حقیقت)

#نبود_منابع

نبود منابع چه واژه زجرآوری برای جامعه پرستاریست. انگار این واژه ناملموس پیوندی ناگسستنی با این حرفه دارد. کاش سیستم پزشک سالار نیز برای یک بار هم شده این واژه را لمس میکردند. ولی مگر همچین مسئله ای ممکن است؟؟؟

برای رسیدن به جواب این سوال مروری گذرا به مسایل حاکم بر سیستم داشته باشیم.

#زد_و_بند_و_فرصت_طلبی

سرازیر شدن منابع مالی گسترده به محیط نامساعد وزارت بهداشت که در سیطره یک جریان خاص ( #سیستم_پزشک_سالار ) بوسیله طرح تحول موجب بوجود آمدن دکانی برای تولید درآمدی چندصد برابری برای برخی پزشکان شد که به تبع آن تغییر دید پزشکان نسبت به بیمار گردید طوری که با رسیدن بوی پول بیشتر به مشامشان تنها کافی بود اندکی زمینه داشته باشند تا مسیر تشخیص و معالجه را طولانی تر کنند، همان مسئله ای که بسیاری آن را #زرنگی تعبیر می کنند .

دستاورد ورود منابع هنگفت به این سیستم بیمار این بود که برخی آموختند که چگونه با گذشتن از دالان های بوروکراسی فاسد و حوزه های روابط و نفوذ به ارکان مختلف وزارت به قدرت و پول نزدیک شده و از این نمد کلاهی برای خود بدوزند.

#فرصت_طلبی رهاورد دیگر طرح تحول بود که خود را در این وضعیت نابسامان باز تولید کند. علاوه بر آن رایحه این فرصت طلایی برای برخی آنچنان شامه نواز بود که منشا بسیاری از سهم طلبی ها شد. شرایط طوری شده که این جریان خاص همواره بدنبال قدرتی مضاعف برای تکیه کردن و به چنگ آوردن منابع بوده و هستند.

رسیدن به ( #آلاف_و_الوف ) از طریق رانت و ... توسط طبقه حاکم،در عمل ، مروج نوعی #زرنگی_منفی بود .

روحیه #کی_به_کیه؟ نیز رذیلت اخلاقی دیگر این منابع بادآورده بود که بدلیل فقدان شفافیت در نهادها،ایجاد و موجب رشد (( هرهری گری )) در بین آنان شده است.

حال با این اوصاف رسیدن به جواب سوال زیاد سخت نیست .

ولی سوال دیگری که  اذهان را به خود مشغول میکند این است که چگونه طرح تحول سلامت شما بخوانید #طرح_تمول_پزشکان با این بار مالی هنگفت یک شبه تصویب و اجرایی میشود ولی قانون #یازده_ساله تعرفه گذاری خدمات پرستاری با بهانه واهی عدم منابع به اجرا در نمی آید؟؟؟

وزارت و متولیان امر باید بدانند اینگونه تضاد در رفتار و عمل باعث ایجاد بی اعتمادی شدید جامعه پرستاری به وزارت میشود .

این بی اعتمادی به تدریج میان حقیقت و گفتار شکافی عمیق ایجاد خواهد کرد و فضا برای همزیستی ، هم کنشی و هم اندیشی از میان خواهد رفت و مشاجره بر جای مکالمه خواهد نشست.

#جامعه_پرستاری کشور یکصدا خواهان اجرای قانون یازده ساله تعرفه گذاری است و هیچ بهانه ای برای عدم اجرای آن را نخواهند پذیرفت.

گاهی جوابِ پرسشِ مان چوب می شود

وقتی سئوال ، توطئه محسوب می شود

جز زخم نیست پاسخِ مردم فریب ها

این زخم اگر چه دیر ، ولی خوب می شود


امید آقایی

فعال صنفی

لینک کانال: اعتراض عملی و تجمع پرستاران به بی عدالتی
تصاویر
  • بزرگترین نمایش حقیقت و دروغ / زد و بند و فرصت طلبی/ سناریوی قدیمی بروی صحنه می رود
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی