یکشنبه 12 آذر 1396
تعداد بازدید: 465
تعداد نظرات: 0

عواقب خطرناک حضور دانشجوی پرستاری بر بالین بیمار

عواقب خطرناک حضور دانشجوی پرستاری بر بالین بیمار

رئیس شورای دانشجویی نظام پرستاری جهرم، نسبت به عواقب خطرناک حضور دانشجویان ترم آخر پرستاری بدون حضور استاد بر بالین بیمار، هشدار داد.

محسن حاتمی در گفتگو با خبرنگار خانه پرستار با اشاره به این که چند هفته پيش دانشجويان دانشكده پرستارى شيراز به اجراى طرحى بنام اينترن شيپ که جهت آموزش دانشجويان ترم ٧ شروع شده بود شديداًعتراض داشتند ، گفت: نخستین دلیل اعتراض دانشجویان این بود که دانشجویان بدون استاد در کارورزی حضور یابند و آموزش به دانشجویان توسط پرسنل بیمارستان ها انجام شود.

وی ادامه داد: در نگاه اول  این طرح غیر اصولی است و برخی از پرسنل جهت آموزش دانشجویان صلاحیت کافی ندارند چرا که پرسنل که همواره از شرايط سخت كارى گلايه مند هستند بنابراین نمي توانند آموزش دانشجو را بر عهده بگيرند.

رئيس شوراى دانشجوى نظام پرستارى جهرم با بیان این که این طرح برای جان بیماران بستری خطر دارد، افزود: حضور دانشجو بر بالین بیمار جای بسی تعجب و تامل دارد زیرا طراحان اين طرح در صورت بيمارى و مراجعه به بيمارستان حاضر نمی شوند يك دانشجو تزريقات وريدى آنها را بدون استاد دانشكده انجام دهد بنابراین می توان گفت که جان مردم براى مسئولين بى اهميت است.

وی خاطر نشان کرد: در این طرح دانشجو بدون بيمه مسئوليت بر بالين بيمار حاضر مي شود در صورت بروز خطا و صدمه به بيمار، دانشجو درگير مشكلات قانونى مي شود در این صورت چه كسى جوابگو خواهد بود.

حاتمی یادآور شد: فراهم نبودن امكانات رفاهى از جمله اتاق تعويض لباس ، اتاق جهت استراحت شيفت شب و سرويس اياب و ذهاب و ... برای دانشجویان در بیمارستان و استفاده از دانشجویان در شيفت هاى مختلف (صبح و عصر و شب) به عنوان پرسنل به صورت رايگان از جمله مشکلات این طرح است که دانشجویان به آن اعتراض کردند.

رئیس شورای دانشجویی نظام پرستاری جهرم با اشاره به این که در مرحله اول اعتراض جلسه ای با مسئولين دانشكده برگزار و مشكلات طرح عنوان گردید تا با همكارى معايب برطرف شود اما متاسفانه این امر با برخورد توهين آميز ، تهديد به اخراج و تجديد دوره دانشجویان همراه شد.

وی با بیان این که در پی این جریان، دانشجويان در تاریخ 27آبان ماه تصميم به تجمع گرفتند، گفت: این مسأله را با هيئت مديره شيراز مطرح شدكه با بى توجهى آنها همراه بود . متاسفانه روز تجمع با دانشجویان برخورد تندی شد و بیان کردند که این طرح به دستور وزارت بهداشت به صورت سراسرى در حال اجراست كه با تحقيقات انجام شده در این خصوص مشخص شد این حرف ادعایی بیش نیست.

حاتمی اضافه کرد: متعاقبا دانشجويان با نوشتن نامه اعتراضى به تمام مسئولين استانى و كشورى درخواست لغو طرح با دلايل منطقى راعنوان كردند که متاسفانه اقدامى صورت نگرفت بنابراین دانشجويان تصميم به عدم حضور در کلاس های كارورزى تا اصلاح طرح گرفتند و در حال حاضر کلاس های كارورزى به مدت دو هفته تعطیل است و هيچ مسئولى پاسخگو نیست.

وی اظهار داشت: شيراز به عنوان قطب پزشكى كشور و دانشكده شيراز به عنوان تيپ يك بازيچه منفعت طلبى گروهى رياست طلب شده است. در دو هفته گذشته با توجه به تغيير در رياست علوم پزشكى شیراز بدنبال حل مشكلات از طريق جلسات داخل استان متاسفانه هيچ عزم جدى در حل مشكل وجود ندارد.

رئیس شورای دانشجویی نظام پرستاری جهرم خاطر نشان کرد: دانشجويان پرستارى در اين سال ها هر روز درگير طرح هاى اين چنينى هستند از جمله كمك پرستارى ، پرستار بيمارستانى و اکنون هم  اينترن شيپ . دانشجویان از اين شرايط خسته شده اند و به جاى تمركز روى يادگيرى دروس هميشه در حال اعتراض تجمع و اعتصاب هستند.

وی ادامه داد: دانشجويان با خود اين طرح مشكل دارند و انتظار دارند مسئولين دانشكدهاى پرستارى همراه آنها باشند نه بر عليه آنها  وبا دانشجویان تعامل داشته باشند .

حاتمی در پایان افزود: دانشجویان از تمام مسئولين ارشد وزارت، نمايندگان محترم كمسيون بهداشت مجلس، معاونت پرستارى وزارت ،سازمان نظام پرستارى درخواست ورود فورى به اين مشكل را دارند تا هرچه سریعتر این مشکل برای دانشجویان پرستاری برطرف شود.
تصاویر
  • عواقب خطرناک حضور دانشجوی پرستاری بر بالین بیمار
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی