پنجشنبه 09 آذر 1396
تعداد بازدید: 456
تعداد نظرات: 0

#ضربان_پرستاری_آسیستول/جامعه پرستاری راهکار دیگری را در پیش خواهد گرفت

#ضربان_پرستاری_آسیستول/جامعه پرستاری راهکار دیگری را در پیش خواهد گرفت
لینک کانال: کمپین #اجرای_قانون_تعرفه_گذاری_پرستاری 
جامعه پرستاری بنابه رسالت حرفه ای خود تابحال کوتاهی نسبت به انجام خدمات رسانی خود نسبت به ملت نکرده است و نخواهد کرد ولی اگر همچنان این بی عدالتی ها و #تبعیض ها ادامه داشته باشد به ناچار از طریق دیگری مطـالبات و خواسته های بحق خود را پیگیری خواهد کرد و تصمیمات دیگری اتخاذ خواهد کرد. 

به گزارش خبرنگار رصد فضای مجازی خانه پرستار امید آقایی فعال صنفی درکانال تلگرامی کمپین (قانون تعرفه گذاری) نوشت:

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که از ٦ تیرماه ١٣٨٦به تصویب مجلس رسید .این قانون در ٢۵ تیرماه همان سال برای اجرا به دولت ابلاغ شد و در ١٠ مرداد ١٣٨٦ نیز دولت برای اجرای آن به وزارتخانه های بهداشت و رفاه ابلاغ کرد اما این قانون بعد از گذر یازده سال همچنان خاک میخورد. اما چرا؟؟؟؟؟

بر اساس بند ١۵ ماده یک قانون تشکیلات وزارت بهداشت ، این وزارت موظف بود استاندارد بسته های خدمات تشخیصی ،درمانی کادر پرستاری (موضوع ماده ١٦ قانون ایجاد سازمان نظام پرستاری کشور مصوب سال ١٣٨٠) را در تمام مراکز بهداشتی و درمانی کشور تعیین کند وبه استناد مواد (8) و (9) قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور مصوب سال ١٣٧٣ با هماهنگی وزارت رفاه در چهارچوب سرانه مصوب ، تعرفه سالانه خدمات فوق را پیشنهاد کند. تا پس  از تایید شورای عالی بیمه به تصویب هیئت وزیران برسد. 

ولی چرا با گذشت #یازده سال این قانون خاک میخورد و مسکوت مانده است؟؟؟؟ 
آیا با اجرای این قانون برای جامعه پرستاری #منافع چه کسانی قرار است به خطر بیفتد؟ که با تمام توان در برابر اجرا شدن این قانون مقاومت و سنگ اندازی میکنند.
گمانه زنی های مختلفی در این باره از جانب پرستاران عنوان میشود که در بین اینها دلایل یک فعال صنفی بسیار جالب بود که اشاره به آن خالی از لطف نیست.

١.. پنج درصد به علت نبود #منابع مالی
٢.. پنج درصد به علت عدم #توافق بیمه ها
٣.. پنج درصد به علت #عدم_آشنایی شورای عالی بیمه به قانون و عدم درک درست از فواید این قانون
۴.. ٢۵ درصد بعلت عدم فعالیت درست و دقیق در طول سالیان #گذشته برای اجرای این قانون از طرف سازمان نظام پرستاری
۵.. ٦٠ درصد بعلت #ترس وزارت بهداشت از #استقلال_مالی_پرستاران و اعتلای این حرفه و خارج شدن از زیر #یوغ_سیستم_پزشک_سالار حاکم بر نظام سلامت.

با توجه به دلایل ذکر شده تا حدودی بر چرایی عدم اجرای قانون مصوب مجلس پی میبریم.
#عدم_اجرای_تعرفه_گذاری_خدمات_پرستاری با بهانه نبود بودجه در حالی است که #طرح_تحول_سلامت با بودجه چند برابری یک شبه اجرایی شد و پیرو آن دریافتی گروهی خاص از نظام سلامت چندصد برابر پرستاران شد. 
با توجه به #بی_اعتنایی_وزارت_بهداشت و شورای عالی بیمه به اجرای قانون مصوب مجلس و شنیده نشدن صدای جامعه پرستاری بهتر نیست ترتیبی اتخاذ شود تا عضویت سازمان نظام پرستاری در شورای عالی بیمه در دستور کار قرار گیرد هر چند #سیستم_پزشک_سالار حاکم بر وزارت بهداشت و شورای عالی اجازه این را نیز نخواهد داد .
این سیاست تک صدایی (#پزشک_سالاری) طوری بر وزارت چنبره زده است که برای پرستاران جهت رهایی از آن چاره ای جز مهاجرت به خارج کشور نمانده است و سالانه شاهد خروج پرستاران از کشور هستیم. 
ما (#جامعه_پرستاری)با اتکا به اصل اعتماد بر این باور بودیم که تعرفه های پرستاری و بسته های خدمتی پرستاری اجرا خواهد شد 
ما بر این انتظارمان اصرار داریم که #نظام_پرداخت در سیستم بهداشت و درمان با قواعد و چارچوبی منطقی ، عقلانی و عادلانه صورت پذیرد و حال که قرار نیست #تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شود بنابراین نباید برای هیچ گروهی از گروهای نظام سلامت تعرفه گذاری وجود داشته باشد . 
#جامعه پرستاری بنابه رسالت حرفه ای خود تابحال کوتاهی نسبت به انجام خدمات رسانی خود نسبت به ملت نکرده است و نخواهد کرد ولی اگر همچنان این بی عدالتی ها و #تبعیض ها ادامه داشته باشد به ناچار از طریق دیگری مطـالبات و خواسته های بحق خود را پیگیری خواهد کرد و تصمیمات دیگری اتخاذ خواهد کرد. 

اخیرا طرح پرسش این وسط درد بدی دارد 

پرستاران هم از پرسیدن حال هم می ترسند.

#امید_آقایے
فعال صنفی 
96/9/9

 

لینک کانال: کمپین #اجرای_قانون_تعرفه_گذاری_پرستاری 


 

تصاویر
  • #ضربان_پرستاری_آسیستول/جامعه پرستاری راهکار دیگری را در پیش خواهد گرفت
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی