جمعه 12 آبان 1396
تعداد بازدید: 442
تعداد نظرات: 0

آیا ( قانون بهره وری پرستاری ) به شبه قانون( بهره کشی از پرستاران) تبدیل شده است؟

آیا ( قانون بهره وری پرستاری ) به شبه قانون( بهره کشی از پرستاران)  تبدیل شده است؟

پرستاران دلسوز و نجیب در صورتی که اراده کنند،  میتوانند موارد نغض این قانون از جمله دیر اجرا کردن آن یا عدم محاسبه ی ضرایب شب و ایام تعطیل به عنوان ارزش اصلی آن شیفت،  یا اجباری نبودن اضافه کاری و .. را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کرده و با احکام قطعی دیوان،  در مقابل زیادی خواهی ها و بهره کشی های غیر قانونی از پرستاران، بایستند

به گزارش خبرنگار رصد فضای مجازی خانه پرستاربه نقل ازکانال تلگرامی مطالبات پرستاری، قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی سلامت مصوبه ی مجلس شورای اسلامی و در تاریخ 11 بهمن 1388 به کلیه ی مراکز درمانی دولتی و غیر دولتی جهت اجرا ابلاغ شده و مراکزی که از آن تاریخ اجرا نکرده اند بر اساس نص صریح احکام دیوان عدالت اداری موظف به پرداخت معوقات ناشی از این دیر اجرا کردن، می باشند.

آیین نامه ی اجرایی آن شامل 9 ماده ی مهم بوده که هر کدام مکمل یکدیگر بوده و اجرای صحیح این قانون در گرو عنایت و توجه به کلیه ی مواد آن است،  نه اینکه بندی از این مواد را مستمسک قرار داده و از اجرای سایر بندها، غفلت شود.

کسانی که به بند 7 این آیین نامه استناد کرده تا تعهدی از پرستاران،  مبنی بر انجام خدمت، فقط در یکی از بخش های دولتی یا خصوصی ، اخذ کنند آیا در ابتدا به تعهدات قانونی خود که در بندهای قبلی این قانون موظف به انجام آن شده اند پای بند اند؟

هدف از تصویب این قانون را می دانند؟

راهها و روش های تصریح شده در متن قانون و آیین نامه ی اجرایی آن در جهت رفع کمبود پرستار و پرداختهای به روز به پرستاران که لازمه ی انجام بهتر وظایف شان در گرو عدم نگرانی های  معیشتی و مکفی بودن یک شیفت موظفی بدون اضافه کار و چند جا کاری است را ، از متن و روح قانون درک کرده اند؟

بند 9 این آیین نامه را مطالعه کرده اند که لزوم مجوزهای استخدام ، ناشی از کمبود نیروی پرستاری  را که وجود دارد بر عهد ه ی چه نهادههایی گذاشته است؟

 

بند 5 آن را مطالعه کرده اند که انجام شیفت بیش از 12 ساعت و انجام اضافه کار را برای پرستار ممنوع کرده و حق ارجاع حتی یک ساعت اضافه کار به پرستاران را نداشته و در صورت خواست و رضایت پرستار فقط تا سقف 80 ساعت میتوان به پرستار اضافه کاری و شیفت اجباری داد؟

 

آیا ماده 6 را خوانده اند که پرداختی به پرستاران علاوه بر حقوق ثابت باید بر اساس تعرفه های پرستاری و مبتنی بر عمل کرد ایشان باشد و قانون تعرفه گذاری پرستاری را بیش از 10 سال هنوز معطل و بلا اجرا گذاشته اند؟

 

ماده 8 را خوانده اند که دولت را موظف به پیش بینی اعتبارات و بودجه های لازم هر ساله، در خصوص اجرای صحیح این قانون نموده است ؟

 

از همه مهمتر ماده 5 را مطالعه کرده اند که ساعت کار شب و ایام تعطیل پرستاران با ضریب 1.5 باید محاسبه شده و این ضریب جزو لاینفک آن شیفت بوده و ارزش یک شیفت شب معادل 19 ساعت حضور است و همانند کادر اداری نباید به عنوان ساعات اضافه کار غیر حضوری، در نظر گرفته شود و اکر پرستاری خواهان اضافه کار نباشد موظفی اش باید با احتساب همین ضریب تکمیل گردد و ممکن است با 8 شیفت شب موظفی وی تکمیل شده و شامل برقراری حقوق کامل باشد.

 

آیا از قانون عدم دو جا کاری سایر گروها هم اطلاع دارید و خود را ملزم به اجرا و نظارت بر آنها هم میدانید که گاهی سه جا کاری هم میکنند یا خیر و نگاهتان فقط به همین تنها امتیاز قانون بهره وری پرستاران است؟ 

 برداشت های شخصی از متن قانون را نمی توان با سوء استفاده از نجابت پرستاران به عنوان بخشنامه و آیین نامه ابلاغ کرد.

پرستاران دلسوز و نجیب در صورتی که اراده کنند،  میتوانند موارد نغض این قانون از جمله دیر اجرا کردن آن یا عدم محاسبه ی ضرایب شب و ایام تعطیل به عنوان ارزش اصلی آن شیفت،  یا اجباری نبودن اضافه کاری و .. را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کرده و با احکام قطعی دیوان،  در مقابل زیادی خواهی ها و بهره کشی های غیر قانونی از پرستاران، بایستند.

در حالی که این قشر خدوم با دست و پنجه نرم کردن با انواع مشکلات ، کمبود نیرو و حجم کار اضافه ی ناشی از اجرای طرح تحول و هجوم بیماران به مراکز درمانی را در حال پوشش دادن هستند، و مطالبات آنان به 12 ما هم رسیده است،  این بی انصافی آشکاری است که هر روز بجای دادن انگیزه و دلگرمی،  با بخشنامه و دستور العملی سلیقه ای ، فشار کاری و روانی را بر ایشان افزایش دهیم و روح لطیف این انسانهای بزرگ را دچار رنجش و افسردگی نماییم .

 هدف خدمت رسانی به بیماران را با برنامه های سطحی نگرانه، خدشه دار نسازیم.

 

به امید درک متقابل و اینکه نمیشود یک بند از قانون را بالای دست برده و سایر بندهایش را به زیر پا له نمایید.

 

@motalebatparastari

تصاویر
  • آیا ( قانون بهره وری پرستاری ) به شبه قانون( بهره کشی از پرستاران)  تبدیل شده است؟
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی