یکشنبه 07 آبان 1396
تعداد بازدید: 406
تعداد نظرات: 0

در طی طرح تحول سلامت ۱۷۰۰ تعرفه جدید پزشکی خلق و به تعرفه های قبل افزوده شد/تعرفه های پرستاری ارزانتر تمام می شود

در طی طرح تحول سلامت ۱۷۰۰ تعرفه جدید پزشکی خلق و به تعرفه های قبل افزوده شد/تعرفه های پرستاری ارزانتر تمام می شود
 این ۱۷۰۰ تعرفه جدید پزشکی شامل مواردی چون تتو نیز شده است و سوالی که پیش میاید اینست که آیا تتو نیز یک عمل درمانی است که عنوان تعرفه پزشکی به آن تعلق گرفته است؟! در نتیجه برخی افراد که در مورد تعرفه های پرستاری اظهار نظر میکنند بدانند که با یک قشر فرهیخته و فهیم سر و کار دارند و مراقب اظهار نظرهای بی حساب و کتاب خود باشند.

 

به گزارش خبرنگار رصد فضای مجازی خانه پرستار حسین علینسائی فعال پرستاری و عضو شورای عالی طی یاداشتی در تلگرام خود به سخنان بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس پاسخ داد متن این یادداشت به این شرح است:

در پاسخ به فرمایش جناب بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس باید به عرض برسانم که بودجه ی تعرفه های پرستاری در دل تعرفه های پزشکیست. در طی طرح تحول سلامت تعرفه های پزشکی ۴ برابر افزایش یافت و اگر فقط یک برابر کمتر افزایش میافت بودجه تعرفه های جامعه ۲۰۰ هزار نفری پرستاری نیز تامین میشد و رضایت این جامعه بزرگ بهداشت و درمان را در پی داشت اما فقط به رضایت ۴۰ هزار متخصص رضایت داده شد. هم اکنون ۲۵ درصد از تعرفه های متخصصین بیهوشی کاسته شده و اگر از تعرفه بقیه ی پزشکان متخصص همین میزان ۲۵ درصد کاسته شود بودجه ی تعرفه های پرستاری تامین خواهد شد. احتمالا جناب بنیادی فراموششان شده که در سال گذشته همزمان با تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس در دل این برنامه بندی عنوان شده مبنی بر این که تعرفه های پرستاری در سقف کارانه های موجود اجرایی شود و طبق برآوردها سقف کارانه های پرستاری با همین ۲۵ درصد تعرفه های پزشکی برابری میکند. در نتیجه ایشان به عنوان نماینده ی مجلس به جای نفی قوانین مصوب مجلس به دنبال راهکارهای عملی در جهت اجرایی شدن قوانین مصوب خود مجلس باشند و دنبال بی خاصیت کردن قوانین مصوب مجلس نباشند.
یادآور میشوم که در طی طرح تحول سلامت ۱۷۰۰ تعرفه جدید پزشکی نیز خلق و به تعرفه های قبل افزوده شد حال چگونه است که برای اجرایی شدن تعرفه های پرستاری که قطعا معدود تر از این تعداد است بودجه ای وجود ندارد و جالب اینست که عموما افرادی که سخن از نبود بودجه برای تعرفه های پرستاری میرانند پزشک هستند. این ۱۷۰۰ تعرفه جدید پزشکی شامل مواردی چون تتو نیز شده است و سوالی که پیش میاید اینست که آیا تتو نیز یک عمل درمانی است که عنوان تعرفه پزشکی به آن تعلق گرفته است؟! در نتیجه برخی افراد که در مورد تعرفه های پرستاری اظهار نظر میکنند بدانند که با یک قشر فرهیخته و فهیم سر و کار دارند و مراقب اظهار نظرهای بی حساب و کتاب خود باشند.
از راهکارهایی که جهت کاهش هزینه ها و ریخت و پاش تعرفه های پزشکی میتوانم بدهم علاوه بر اجرایی شدن درست طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع و پرونده الکترونیک که میبایست بصورت یک شبکه ی به هم پیوسته باهم اجرا شوند، پیشنهاد اجرای هر چه سریعتر نظام پرداخت DRG را دارم که طی ماههای گذشته اجرایی شدن آن از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت بهداشت ابلاغ شد که بدون شک در صورت اجرایی شدن نقش بی بدیلی در جهت درمان صحیح و سلامت مردم و جلوگیری از تحلیل بیهوده ی منابع بیمه ها خواهد داشت. و تاکید میکنم در صورت جایگزینی نظام پرداخت DRG به جای fee for servis میبایست نقش جامعه پرستاری نیز بصورت عادلانه و به نسبت مسئولیت و نقشی که در پروسه های درمانی دارند دیده شود و این طرح نیز مثل تعرفه ها که در بسیاری از موارد انجام دهنده کار پرستار است و یا فرآیند بصورت تیمی است ولی بنام پزشک ثبت و ضبط و پرداخت میشود، رنگ پزشک سالاری به خود نگیرد.

تصاویر
  • در طی طرح تحول سلامت ۱۷۰۰ تعرفه جدید پزشکی خلق و به تعرفه های قبل افزوده شد/تعرفه های پرستاری ارزانتر تمام می شود
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی