شنبه 17 شهریور 1397
تعداد بازدید: 108
تعداد نظرات: 0

کم فروشی در بیمارستانهای مشهد مقابل چشم دستگاههای نظارتی /انجام خدمات توسط پرستاران ، واریز پول به حساب پزشکان

کم فروشی در بیمارستانهای مشهد مقابل چشم دستگاههای نظارتی /انجام خدمات توسط پرستاران ، واریز پول به حساب پزشکان

عضو نظام پرستاری مشهد با بیان این که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری تیر ۱۳۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. تصویب این قانون همزمان با حضور دکتر کامران باقری لنکرانی در وزارت بهداشت بود، گفت: از آنجا که در صدی از تعرفه ها به عنوان در آمد بیمارستانها به حساب می آید ، مراکز درمانی میل به اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری و از دست دادن مقداری از در امدهای حاصل از تعرفه های پزشکی را ندارند.


جواد توکلی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری گفت: با تشکیل دولت دهم دکتر مرضیه وحیددستجری بر مسند وزارت بهداشت قرار گرفت و پس از وی، در چند ماه پایانی این دولت دکتر محمد حسن طریقت منفرد سُکاندار وزارت بهداشت شد و در نهایت با تشکیل دولت یازدهم، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی بر مسند وزارت بهداشت تکیه زد و تاکنون نیز دراین مسند باقی است

وی با اشاره به این که وقتی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به عنوان یک طرح در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، وزارت بهداشت موظف بود ظرف مدت ۶ ماه آیین نامه اجرایی آن و تعرفه‌های پرستاری را تهیه کند، اظهار داشت:  جامعه پرستاری نیز مشتاق بود که هرچه سریع‌تر این آیین نامه از وزارت بهداشت بیرون بیاید و رؤیای آن‌ها رنگ واقعیت بگیرد.

عضو نظام پرستاری مشهد  با بیان این که از سال ۱۳۸۶ تا امروز نیز، مسئولان حوزه سلامت گاه از فرصت‌های مناسبتی استفاده کرده و در جمع پرستاران حاضر می‌شوند و به آن‌ها وعده اجرای قانونی را می‌دهند وعده‌ای که با وجود گذشت ۱۱ سال از تصویب ، آنهم با توجه به اینکه این قانون باید در اولویت قرار می گرفت اما هنوز تحقق نیافته است، تصریح کرد:  به هر شکل سئوال اینجاست که مزد زحمات پرستاران که  از جیب بیماران پرداخت میشود ،به چه حسابی واریز می شود؟ چرا بیمار مجبور است پول خدماتی که پرستاران انجام میدهند  را برابر با تعرفه پزشکی پرداخت کند؟

وی با بیان این که دربسیاری از بیمارستان ها و درمانگاهها  خدمتی را که  باید پزشک انجام دهد ، پرستار انجام میدهد اما در صورتحساب  دریافتی  از بیماران بر اساس تعرفه انجام خدمت توسط پزشک ثبت و به آنها پرداخت می شود، افزود: پزشکان به علت ازدحام بیماران و اینکه ویزیتهای زیادی دارند اغلب فرصت انجام دستور العمل هایی که خود تجویز میکنند نداشته و انجام این امور را به پرستاران ارجاع می دهند. البته مهارت پرستاران در انجام بسیاری از امور مراقبتی بر اساس علم و تجربه ای است که کسب می نمایند، مورد قبول و تایید بسیاری از پزشکان هست که در موارد زیادی به این امر اذعان دارند. از آنجا که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ابلاغ نشده است پرستاران در زمینه کمک به بهبودی بیماران ممکن است در زمینه اقدامات خارج از شرح وظایف، با تیم پزشکی همکاری های بسیاری داشته باشند.

توکلی با اشاره به این که پرستاران به عنوان نیروهای کار کشته و کار بلد و از طرفی داشتن وجدان بالای کاری به خاطر ماهیت معنوی حرفه پرستاری در زمینه کمک به بیماران و انجام مراقبتهای پرستاری در طول خدمت خود همواره در صف اول خدمت رسانی بدون هیچ چشم داشت و منتی بوده و هستند، تاکید کرد: اگر چه پرستاران ناملایمات و سختی های فراوانی را متحمل میشوند اما هیچگاه از انجام وظایف و اقدامات مراقبتی فراتر از شرح وظایف خود کوتاهی نکرده اند. با توجه به اینکه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ابلاغ نشده است نمیتوان به طور واضح گفت کاری غیرقانونی صورت گرفته بلکه باید ساز و کار اجرای قانون را در جهت منافع بیماران و بیمه ها پیگیری نمود.

وی با اشاره به این که مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار باید پیگیری اجرای قانونی که وضع کرده و تصویب آنرا در مسیر کمک به بیماران و جلب رضایت پرستاران در جهت انجام خدمات با کیفیت تر، بدون هیچ مخالفی و تایید فوری شورای نگهبان را داشته است باشد، خاطر نشان کرد: متاسفانه مجلس شورای اسلامی  جنبه نظارتی و ابلاغ دستوری و فشار به وزارت بهداشت و وزارت رفاه در جهت اجرای این قانون را به طور جدی در دستور کار خود نداشته است.

عضو نظام پرستاری مشهد با بیان این که با پیگیری و درخواست اجرای قانون توسط نمایندگان پرستاران در سازمان نظام پرستاری  می توان روال را تغییر داده و از تضعییع حقوق مردم در بیمارستان ها جلوگیری کرد، یادآور شد: با ایجاد حساسیت رسانه ای و آگاهی مردمی نسبت به حقوق قانونی خود و ایجاد این درخواست به صورت عمومی میتوان امیدوار بود که وزارت بهداشت از رویه قانون گریزی خود کوتاه آمده و تن به اجرای قانون دهد این که هر بار بهانه عدم وجود بودجه را دلیلی برای اجرا نشدن قانون مطرح میکنند فرار رو به جلو در جهت عدم اراده در اجرای این قانون است.

وی ادامه داد: چنانکه اگر اراده ای برای اجرای این قانون بود در طول این ۱۲ سال و در فصل بودجه بندی پیشنهاد مبلغ مورد نظر برای اجرای قانون را در بودجه های پیشنهادی وزارتخانه می گنجاندند. بخصوص از سال ۹۳ و در نظر گرفتن بودجه های کلان به وزارت بهداشت،   درخصوص اجرای طرح تحول سلامت انتظار داشتیم که این قانون نیز به مرحله ی اجرایی برسد

تعرفه های پزشکی با مبالغ بالاتر برای بیماران و بیمه ها محاسبه میشود و از آنجا که در صدی از این تعرفه ها به عنوان در آمد بیمارستانها به حساب می آید لذا مراکز درمانی میل به اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری و از دست دادن مقداری از در امدهای حاصل از تعرفه های پزشکی را ندارند، افزود: حال آنکه به نظر ما تعرفه های پرستاری هم به لحاظ تعداد بالای اقدامات پرستاری هم میتواند به در امد زایی بیمارستانها و هم رضایتمندی پرسنل پرستاری و بیماران منجر شود.

تصاویر
  • کم فروشی در بیمارستانهای مشهد مقابل چشم دستگاههای نظارتی /انجام خدمات توسط پرستاران ، واریز پول به حساب پزشکان
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی