شنبه 20 مرداد 1397
تعداد بازدید: 153
تعداد نظرات: 0

ضرورت استفاده از دانش پرستاری در بخش های مختلف حوزه سلامت/حیطه فعالیت مراقب سلامت

ضرورت استفاده از دانش پرستاری در بخش های مختلف حوزه سلامت/حیطه فعالیت مراقب سلامت

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بر ضرورت استفاده از دانش و تجربیات نیروهای پرستاری در بخش های مختلف حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: مراقبین سلامت تنها می توانند در مراکز بهداشت فعالیت کنند.


دکتر حیدر علی عابدی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با بیان این‌که پرستاران نیروهای تربیت‌شده برای ارائه مراقبت‌های سلامت در سطح جامعه و بیمارستان هستند، گفت: پرستاران در کشورهای پیشرفته دنیا در فیلدهای مختلفی پس از گذراندن دوره فعالیت می‌کنند.

وی با بیان این‌که پرستاران جنرال پس از گذراندن دوره آی‌سی‌یو پرستار بخش مراقبت‌های ویژه می‌شوند، در ادامه اظهار کرد: پرستاران با توجه به برنامه آموزشی دانشگاهی و پایه علمی‌شان این توانایی را دارند که در بخش‌های متفاوت فعالیت کنند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: با فارغ‌التحصیلی پرستاران در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش سلامت جامعه و یا سالمندی می‌توانند در این حوزه‌ها هم فعالیت کنند و این در حالی است که پرستاران جنرال توانایی کار کردن در اتاق عمل و بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان و … را دارند اما با تربیت کارشناس اتاق عمل وی مجاز به فعالیت صرفاً در این بخش از بیمارستان است در حالی که پرستاران می‌توانند روتیشن داشته باشند.

وی  با بیان این‌که تربیت «مراقب سلامت»سبب می‌شود که این افراد تنها در مراکز بهداشت فعالیت داشته باشند، افزود: حال آن‌که پرستاران می‌توانند با پایه علمی قوی‌تر در همه حوزه‌ها فعال باشند همانطور که در همه کشورهای پیشرفته دنیا اتفاق می‌افتد.

عابدی با طرح این پرسش که آیا سلامت جامعه قابل تقسیم شدن است؟ افزود: اما متأسفانه چند سالی است بخش‌های مختلف بدن را تقسیم کردند و کارشناسان مختلفی چون کارشناس بیماری‌های واگیر، بهداشت خانواده، آموزش بهداشت و …. را طراحی کردند.

وی با بیان این‌که این قبیل دیدگاه نوعی نقص در سیستم محسوب می‌شود، گفت: باید با تصمیم‌گیری‌های صحیح مانع از دورریز هزینه‌ها شد و رشته «مراقب سلامت» در هیچ کشوری از دنیا وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این‌که در بسیاری از موارد با الگوبرداری از سایر کشورها اقدام می‌شود، افزود: در حالی که در این خصوص عنوان می‌شود که مدلی داخلی است که باید از این قبیل تصمیم‌گیری‌ها خودداری شود.

عابدی با بیان این‌که هم‌اکنون بورد پرستاری و نظام پرستاری کشور با ایجاد این رشته مخالف است، یادآور شد: باید در ایجاد رشته جدید به نیازهای جامعه و نظران سازمان‌های تخصصی حرفه‌ای توجه شود و با مشورت با مراجع ذیصلاح رشته جدیدی طراحی و برای آن برنامه‌ریزی شود.

تصاویر
  • ضرورت استفاده از دانش پرستاری در بخش های مختلف حوزه سلامت/حیطه فعالیت مراقب سلامت
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی