چهارشنبه 17 مرداد 1397
تعداد بازدید: 174
تعداد نظرات: 0

ارائه ۸۰ درصد خدمات پرستاری در منزل توسط افراد و مراکز غیرمجاز

ارائه ۸۰ درصد خدمات پرستاری در منزل توسط افراد و مراکز غیرمجاز

معاون توسعه و مدیریت نیروی انسانی سازمان نظام پرستاری گفت: بیش از ۸۰ درصد خدمات پرستاری در منزل توسط افراد و مراکز غیرمجاز ارائه می‌شود.


به گزارش خبرنگار مهر، محمد شریفی‌مقدم روز چهارشنبه در نشست خبری به فعالیت مراکز خدمات پرستاری در منزل اشاره و اظهار داشت: ۶۰ سال است که در دنیا مراکز خدمات پرستاری در منزل فعال است و در حال حاضر دنیا به سمتی می‌رود که تخت‌های بیمارستانی را تعطیل کند، درحالی‌که در کشور ما این اتفاق به دلیل سیاست‌های حاکم بر وزارت بهداشت اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه هزینه راه‌اندازی یک تخت بیمارستانی در حدود یک میلیارد تومان است، افزود: آمارها نشان می‌دهد نسبت پرستار به جمعیت در کشورهای اروپایی ۱۰ نفر به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت است اما در ایران فقط این نگاه وجود دارد که پرستاران در بیمارستان‌ها فعال باشند.

شریفی‌مقدم با اعلام اینکه در کشور ما از دهه ۷۰ برای فعالیت مراکز خدمات پرستاری در منزل اقداماتی آغاز شد، گفت: در سال ۷۸ وزیر بهداشت وقت آئین‌نامه مراکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل را ابلاغ کرد که بر همین اساس در حدود هزار مرکز نسبت به اخذ مجوز اقدام کرده‌اند اما با توجه به سیاست‌هایی که بر این وزارتخانه حاکم بود، ۸۰ تا ۹۰ درصد این مراکز غیرفعال بوده است.

معاون سازمان نظام پرستاری با بیان این مطلب که خدمات مراکز مراقبت پرستاری در منزل تحت پوشش بیمه نیست، تصریح کرد: در سال ۹۵ یک برگه به عنوان تعرفه توسط معاونت درمان وزارت بهداشت به شورای عالی بیمه ارسال شد که غیرواقعی بود، زیرا بر اساس این تعرفه‌ها، یک ساعت مراقبت تخصصی در منزل ۱۸ هزار تومان و مراقبت عمومی ۱۵ هزار تومان تعیین شده بود، درحالی‌که در همان سال ۹۵ هزینه یک ساعت خدمات پرستاری برای دولت ۴۵ هزار تومان تمام می‌شد.

وی ادامه داد: وقتی یک ساعت اضافه کار پرستار در بیمارستان ۱۵ هزار تومان است، چرا باید با ۱۰ هزار تومان بابت یک ساعت کار به منزل برود؟

شریفی‌مقدم تأکید کرد: این قبیل تصمیمات غیرکارشناسی باعث شده است در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد خدمات پرستاری در منزل توسط افراد و مراکز غیرمجاز ارائه شود.

تصاویر
  • ارائه ۸۰ درصد خدمات پرستاری در منزل توسط افراد و مراکز غیرمجاز
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی