دوشنبه 15 مرداد 1397
تعداد بازدید: 160
تعداد نظرات: 0

چاره ای جز اجرای کامل نظام ارجاع نداریم/ جلوگیری از هدر رفت هزینه‌های سلامت

چاره ای جز اجرای کامل نظام ارجاع نداریم/ جلوگیری از هدر رفت هزینه‌های سلامت

نایب رئیس شورای عالی نظام پرستاری، از اجرای کامل نظام ارجاع به عنوان برنامه ای موفق برای ارتقای سلامت جامعه نام برد.


دکتر سیدرضا مظلوم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با بیان این‌که اجرای کامل نظام ارجاع به‌منزله تحولی شگرف در حوزه سلامت است، گفت: در این نظام مردم سطح به سطح خدمات را دریافت می‌کنند.

وی با ابراز تأسف از این‌که مردم اغلب برای سردرد ساده به متخصص و یا فوق‌تخصص مراجعه می‌کنند، در ادامه اظهار کرد: حال آن‌که شاید متخصصان و فوق‌تخصصان به‌علت میزان مراجعه کمتر آشنایی کمتری نسبت به این قبیل دردها داشته باشند چون اغلب بیماری‌های سخت و پیچیده را درمان می‌کنند.

نایب رئیس شورای عالی نظام پرستاری این قبیل مراجعات را نوعی اتلاف وقت و هزینه برشمرد و افزود: بنابراین نباید ارجاع را برعهده خود بیمار گذاشت چون دانش و آگاهی کافی را ندارند.

وی با بیان این‌که سیاستگذاران باید براساس استانداردهای جهانی با استقرار سراسری نظام ارجاع بیماران را در مسیر درمان راهنمایی و هدایت کنند، گفت: هم‌چنین براساس پروتکل‌های جهانی پرستارانی با عنوان نرس پرکتیشینر در سطح اول ارجاع در مراکز بهداشت، کلینیک‌ها با بررسی علایم و نشانه‌های بیمار یا مشکل را تشخیص می‌دهند و یا برای تشخیص و درمان بهتر به پزشک ارجاع می‌دهند.

مظلوم با بیان این‌که در این نظام اقدامات و خدمات درمانی واقعی، ساده در دسترس و کم‌هزینه به بیمار ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال فردی با شکایت چست پین(درد قفسه سینه) که مراجعه می‌کند سیستم قلبی ریوی وی باید بررسی شود و پس از معاینات اولیه مشخص می‌شود برای بررسی بیشتر و تشخیص بهتر به چه متخصصی ارجاع داده شود.

وی با بیان این‌که در سطح دوم ارائه خدمات(متخصص) پرستار می‌تواند در کلینیک‌های تخصصی و بیمارستان خدمات ارائه دهد، افزود: البته پرستاران در سطح سوم بازتوانی و توانبخشی و در دوره نقاهت پس از اعمال جراحی هم می‌توانند در کنار بیمار خدمات ارائه دهند.

تصاویر
  • چاره ای جز اجرای کامل نظام ارجاع نداریم/ جلوگیری از هدر رفت هزینه‌های سلامت
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی