چهارشنبه 27 تیر 1397
تعداد بازدید: 156
تعداد نظرات: 0

مراقبت پرستاری در منزل منجر به کاهش هزینه‌های سلامت خانواده ها می شود

مراقبت پرستاری در منزل منجر به کاهش هزینه‌های سلامت خانواده ها می شود

عضو شورای عالی نظام پرستاری، اجرای طرح مراقبت پرستاری در منزل را در راستای کاهش هزینه‌های سلامت خانواده ها دانست.


علیرضا گچ کوبان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سارمان نظام پرستاری کاهش بار مالی خانواده‌ها را از فواید پوشش بیمه‌ای هوم‌کر(مراقبت پرستاری در منزل) برشمرد و افزود: با طرح تحول سلامت میزان فرانشیز(سهم پرداختی بیماران) کاهش یافته است اما با پوشش بیمه‌ای این خدمات میزان بار مالی خانواده‌ها هم کاهش می‌یابد.

وی کاهش ضریب اشغال تخت، کاهش میزان عفونت بیمارستانی و … از فوائد ارائه مراقبت پرستاری در منزل دانست و گفت: تنها راه تأیید صلاحیت این پرستاران اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری با اعتقاد به این‌که صرفاً داشتن تجربه نمی‌تواند علتی بر کارآمدی پرستاران باشد، افزود: چه بسا پرستاران جوان به علم روز آگاه‌تر باشند.

وی پوشش بیمه‌ای مراقبت‌های پرستاری در منزل می‌تواند انگیزه‌ای برای استفاده از این خدمات بشمار آید.

گچ‌کوبان با بیان این‌که باید بیمه‌ها پایه این قبیل خدمات را پوشش دهند، در ادامه خاطرنشان کرد: چون شمار فراوانی از مردم فاقد بیمه تکمیلی هستند.

وی حمایت عاطفی و روحی بیمار در جمع خانواده را از دیگر فوائد ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل برشمرد و افزود: با خالی شدن تخت‌های بیمارستانی با ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل متعاقب آن بیمارستان‌ها بیمران اورژانسی‌تر و حادتری را بستری می‌کنند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور تعرفه‌های خدمات پرستاری در منزل را نامناسب دانست و گفت: نباید تعرفه واحدی را برای سراسر کشور در نظر گرفت چون میزان بسیاری از هزینه‌ها از جمله ایاب و ذهاب و اجاره‌بها در مراکز استان‌ها و شهرهای کوچک قابل مقایسه نیست که این تفاوت در تعرفه‌ها دیده نشده است.

گچ‌کوبان این اقدام را در قدم نخست ارزشمند برشمرد و افزود: اما مناسب‌تر آن است که تعرفه‌های بیمارستانی اجرا شود که بدین ترتیب هزینه‌های بیمارستانی کاهش می‌یابد چون هم‌اکنون خدمتی توسط پرستار ارائه اما با تعرفه پزشک محاسبه می‌شود.

تصاویر
  • مراقبت پرستاری در منزل منجر به کاهش هزینه‌های سلامت خانواده ها می شود
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی