شنبه 05 تیر 1395
تعداد بازدید: 1253
تعداد نظرات: 0

سازمان بازرسی در آینده نزدیک نتایج بررسی حقوق‌های نامتعارف را ارائه می‌دهد

سازمان بازرسی در آینده نزدیک نتایج بررسی حقوق‌های نامتعارف را ارائه می‌دهد
معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی دستور داده بدون تبلیغات رسانه‌ای مواردی را در مورد حقوق‌های نامتعارف بررسی کند و مشخص شود شاید در زمان نه چندان دور هم بازرسی کل کشور نتایج بررسی خود را ارائه دهد و اقدام لازم صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور در برنامه قانون قضا که از شبکه یک سیما پخش می‌شد، عنوان کرد: ما باید بتوانیم از حقوق عامه و آحاد جامعه دفاع کنیم این وظیفه حکومت است نه یک قوه اما وظیفه ما هم مشخص است دادستان کل کشور یکی از وظایف اصلی‌اش دفاع از حقوق مردم و احیای حقوق آن‌ها است.

وی افزود: بر همین اساس در دوره‌های مختلف به خصوص در دوره دوم آیت‌الله آملی روی چند چیز قوه قضاییه هدف‌گذاری کرد و برنامه‌هایی را تدارک دید. یکی از آن مسائل به ترتیب اولویت مربوط به سلامت و بهداشت جامعه بود اگر انسان که محور اصلی است سالم نباشد رسیدن به خیلی از مسائل دیگر امکان‌پذیر نیست. قوه قضاییه در این مرحله روی این مساله متمرکز شد در این زمینه وزیر بهداشت هم اقدامات قابل قبولی را انجام داد.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه سلامت روحی هم مهم است آنچه مربوط به فرهنگ و فضائل اخلاقی است نیز باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: یکی از مسائلی که این روز‌ها مطرح است حقوق غیرمتعارف برخی مدیران دولتی است استارت این مساله را قوه قضاییه در سال ۹۳ زد در رابطه با بررسی دلایل اختلافات طبقاتی ظرف یکسال بدون سر و صدا و اقدامات تبلیغاتی تلاش کردیم. رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی دستور داده بدون تبلیغات رسانه‌ای مواردی را بررسی کند و مشخص شود شاید در زمان نه چندان دور هم بازرسی کل کشور نتایج بررسی خود را ارائه دهد و اقدام لازم صورت گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت تحقق عدالت اجتماعی عنوان کرد: عدالت اجتماعی هم مورد تاکید نظام و رهبری است و ما هم باید به آن توجه کنیم دیگر مساله‌ای که در همین راستا دنبال می‌شود آشنا شدن مردم به حقوقشان است این هم بررسی شد و اقداماتی صورت گرفت در سال‌های اخیر مسئله بانک‌ها پر سر و صدا شد. بانک مرکزی و دولت خود در ابتدای امر با شدت این مسئله را دنبال نکردند. قوه قضاییه معتقد بود معنایی ندارد از یک طرف بگویند نقدینگی نداریم و از طرفی این همه معوقات در اختیار عده‌ای محدود قرار گیرد برای همین قوه قضاییه وارد شد و دولت لیستی داد و چندین بار نامه نگاری شد.

اژه‌ای یادآور شد: صد‌ها شرکت تعاونی پولی داریم که برخی سپرده گذاری‌های آن‌ها قانونی نیست البته بانک مرکزی از دولت‌های قبل برای ساماندهی آن‌ها اقدام کرده بود و در این دوره قوه قضاییه هم به کمک آن‌ها رفت.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: یکی از مسائلی که مورد توجه قرار گرفت، مسئله امنیت است که یکی از مسائل مهم درهمه مقاطع تاریخ و همه جوامع است. در طول این سال‌ها، نسبت به حقوق مردم و دفاع از منافع مردم در برابر کسانی که به دنبال برهم زدن حقوق مردم هستند، حساس است.

معاون اول رئیس قوه قضاییه یادآور شد: قوه قضاییه با توجیه و اصلاح ساختارهای خود توانسته است، بسیاری از مشکلات را مرتفع کند.

او ادامه داد: یکی از مسائل مهمی که باید بیان شود، این است که وقتی می‌گوییم حقوق شهروندی توجه همگان به حقوق یک زندانی و خانواده او جلب می‌شود. البته که حقوق زندانیان باید در همه مراحل رعایت شود اما مطلبی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، خسارتی است که این فرد متهم به جامعه وارد کرده است که خیلی اوقات مغفول مانده است.

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: هنگامی که یک فرد کلاهبرداری می‌کند، ده‌ها و صد‌ها و هزار‌ها نفر را گرفتار می‌کند. البته که حقوق این متهم و خانواده او باید رعایت شود اما قطعاً حقوق ملت و کسانی که حقوقشان تضییع شده نیز باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

او با اشاره به پرونده بابک زنجانی، گفت: یک متهم با حدود سی و چند سال سن، با تاسیس ۹۰ شرکت کاغذی، خسارت‌های بسیاری وارد کرده است. البته که ما باید مسیر تاسیس شرکت‌ها را تسهیل کنیم اما آیا نباید جلوی تاسیس این شرکت‌ها کاغذی را بگیریم.

محسنی‌اژه‌ای خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه فردی ۱۰۰ کیلو هروئین یا مواد مخدر صنعتی خرید و فروش و در جامعه توزیع می‌کند. بی‌شک این فرد و خانواده او حقوقی دارد که باید رعایت شود اما آیا نباید جلوی آثار مخربی که در پی توزیع این حجم بالای مواد مخدر در جامعه ایجاد شده، گرفته شود. بنابر این سعی شده با نوعی جامع‌نگری به قضیه نگریسته شود و باید توجه کنیم، هنگامی که از حقوق شهروندی صحبت می‌کنیم، صرفاً به حقوق زندانیان و متهم تاکید نشود.

او یادآور شد: قوه قضاییه به جد از استقلال خود مراقبت کرده است که احیاناًً نهادهایی از حکومت در استقلال این قوه خدشه وارد نکنند. ما معتقدیم که اگر قوه قضاییه مستقل باشد، هیچ فشاری نمی‌تواند مانع از انجام کار این قوه شود و شما می‌بینید در سال‌های گذشته قوه قضاییه با بسیاری از مته‌مان دانه درشت برخورد شده است.

محسنی‌اژه‌ای خاطرنشان کرد: قبلاً گفته می‌شد که قوه قضاییه صرفاً با آفتابه‌دزد‌ها برخورد می‌کند اما اکنون می‌بینید که قوه قضاییه با ثروتمند‌ترین و قدرتمند‌ترین افراد برخورد می‌کند. کسی که بیش از ۳۰۰ شرکت دارد، دانه درشت است و قوه قضاییه توانسته با کسانی که صاحب منصب بودند، برخورد کند و در واقع این قوه توانسته با افرادی که دارای عنوان و موقعیت اجتماعی بسیار بالایی بودند، برخورد قاطع داشته باشد.

وی با بیان اینکه  قوه قضاییه در این مدت با افرادی برخورد کرده که دارای عناوین اجتماعی بالا بودند، یادآور شد:  فرزندان برخی مقامات را دیدیم که بالا‌تر از آن‌ها در نفوذ و جایگاه اجتماعی نداریم اگر قوعه قضاییه یک قوه مستقل نباشد، نمی‌تواند با این مسائل برخورد کند برای اینکه قوه قضاییه مقتدر و مستقل باشد باید خود قوه سالم باشد.

اژه‌ای تاکید کرد: اگر قوه قضاییه سلامت خود را از دست داد قاضی یا کارمند آن خطاکار شد و لغزش پیدا کرد، نمی‌توانند برخورد مستقل و مقتدرانه کنند و محقق عدالت باشند و با فرد متجاوز برخورد کنند چون خودشان آلوده شده‌اند به تعبیر رهبری با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را پاک کرد. آیا ایرادی به قوه  در اینم میان وارد نیست؟ ما این ادعا را نداریم اما مدعی هستیم تمام مسئولان عالی قوه قضاییه عزمشان را جزم کردند تا لکه سیاهی در این صفحه سفید وجود نداشته باشد و اگر لکه سیاهی باشد بلافاصله به چشم می‌خورد.

وی با بیان اینکه ما هم ادعا نداریم لکه سیاهی نداریم، گفت:  اما عزم جدی بر این بوده که خود را اصلاح کرده و از زیر مجموعه خود حفاظت کنیم برای همین نظارت‌ها را تشدید کردیم. دیوان عالی کشور نظارتی ساختاری نداشت که این نظارت در دوره‌های اخیر ایجاد شد در دادستانی کل کشور بخشی به عنوان نظارت وجود نداشت و وظایفی تعریف شد که الان بر همه دادستانی‌ها نظارت می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه در بسیاری از پرونده‌ها نیاز به کار و نظر کار‌شناسی است، گفت:  این‌ها کار‌شناس رسمی دادگستری هستند که پرسنل رسمی دادگستری نیستند اینکه گروه کار‌شناسی ملکی را قیمتی می‌گذارند و هیئت بعدی هفته آینده آن قیمت دیگری می‌گذارند نشان می‌دهد یکی از آن‌ها اشکال دارند گاهی در این میان فساد هم ایجاد می‌شود که به نام قوه قضاییه تمام می‌شود. اقتدار قوه و صحت عمل آن به سلامت عمل آن است. دستگاه قضا به شدت برای صیانت از کار خود متمرکز شده و افرادی را توبیخ و تنزل مقام کردیم و از کار برکنار کردیم. خارج از قوه و داخل آن اگر کسانی هستند که لغزش پیدا کردند اگر لازم باشد برخورد کنیم در اینجا هم بدون اغماض برخورد می‌کنیم اگر این برخورد نباشد دیگر نمی‌توانیم جلوی اشکال دیگران را بگیریم.

تصاویر
  • سازمان بازرسی در آینده نزدیک نتایج بررسی حقوق‌های نامتعارف را ارائه می‌دهد
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی